"Pradzieje Tczewa". Wehikuł czasu zadziałał

Komisarz wystawy, Józef Ziółkowski z jednym ze swoich eksponatów (fot. tcz.pl)
Tczew - "Pradzieje Tczewa". Wehikuł czasu zadziałał
W ostatnią sobotę (30.01) otwarto wystawę przygotowaną specjalnie z okazji jubileuszu 750-lecia miasta. "Pradzieje Tczewa" to kolejna historyczna ekspozycja przygotowywana przez "Fabrykę Sztuk". Wystawa obrazuje dzieje naszego miasta i okolicznych terenów od czasów najdawniejszych aż po wczesne średniowiecze. Niczym wehikuł czasu, przenosi nas w zamierzchłą przeszłość w niezwykłą podróż przez tysiące lat prehistorii i historii tych ziem.

Elektroniczny przewodnik, pokazy, multimedialne prezentacje, makiety - wszystko to ma nam pomóc wyobrazić sobie, jak przed laty żyło się na terenach, gdzie obecnie leży gród Sambora.

- Przyznam, że trochę brakuje mi słów z racji tak podniosłej chwili - mówił podczas otwarcia prezydent Tczewa, Zenon Odya. - To miejsce, w którym jesteśmy, jest bardzo charakterystyczne dla naszych czasów - to jeden z siedmiu cudów wykorzystywania funduszy unijnych, a będziemy pokazywali sceny z życia naszych praprzodków. Ta ekspozycja to doskonały przykład na to, że niewielkim nakładem sił możemy przygotować naprawdę coś wielkiego.

Przy tworzeniu wystawy współpracowało blisko 90 osób i instytucji, zaś jej komisarzem i twórcą scenariusza został Józef Ziółkowski, który zachęcał do zwiedzania ekspozycji.

- W roku pańskim 2010, gdy na magistrackim fotelu Zenon Odya zasiada, a Włodzimierz Mroczkowski miejskim rajcom przewodzi, wszem i wobec ogłaszamy, że wystawę otwieramy.

Podczas otwarcia wystawy nagrodzono osoby najbardziej zaangażowane w jej przygotowanie - Denarem Tczewskim Sambora II wyróżniono Józefa Ziółkowskiego, Mirosława Fudzińskiego, Henryka Panera, Eugenię Pokorską-Sawczuk i Marcjusza Fornalika.

- To nasza setna wystawa - niezwykła podróż w czasie przez kilka epok - od czasów najdawniejszych, aż do czasów księcia Sambora - wyjaśnia Alicja Gajewska, dyrektor Centrum Wystawienniczo-Regionalnego Dolnej Wisły.

Wystawa została zorganizowana dla uczczenia Jubileuszu 750-lecia Miasta Tczewa. Współorganizatorem ekspozycji jest Muzeum Archeologiczne w Gdańsku. Wystawa czynna będzie do końca 2011 roku.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (4)
dodaj komentarz

 • Mati_gość

  01.02.2010, 13:29

  Fajnie....

  A ten z tyłu z czego tak się cieszy?

  Odpowiedz
  IP: 79.184.xx9.xx8 
 • _gość

  01.02.2010, 18:55

  Polecam wystawę

  Byłem na wystawie "Pradzieje Tczewa" i bardzo ją Wam polecam. Można nawet własnoręcznie wybić starą monetę. Zobaczyć bardzo ciekawe znaleziska i eksponaty.

  Odpowiedz
  IP: 78.88.xx7.xx4 
 • :)_gość

  01.02.2010, 19:32

  Trochę dużo "kukiełek" ale oczywiście widać, że włożono dużo pracy i wysiłku w tę wystawę. Na pewno warto pójść. Chyba zdążą wszyscy skoro potrwa do końca 2011

  Odpowiedz
  IP: 88.199.xx1.xx7 
 • Culio100_gość

  18.09.2011, 12:37

  T.C.Z.E.W

  Też byłem na tej wystawie.Była megaa,wystawa chyba najlepsza od czasów kajaków.Dziękuje przewodnikowi za pszelaną wiedze mi i mojej rodzince.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx8.xx9 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.