Rozpoczyna się 762. edycja Jarmarku św. Dominika

(fot. www.jarmarkswdominika.pl)
Rozpoczyna się 762. edycja Jarmarku św. Dominika
762. edycja Jarmarku św. Dominika rozpocznie się 23 lipca i potrwa do 14 sierpnia 2022 r. Przez trzy wakacyjne tygodnie w sercu historycznego Gdańska pojawią się najlepsi polscy rzemieślnicy, twórcy i kolekcjonerzy. Otwartych zostanie 705 stoisk handlowych i gastronomicznych, a także wyjątkowa Uliczka Pomorska. Pojawią się też specjalne strefy, w których organizowane będą różnorodne warsztaty, koncerty i seanse filmowe.

Jarmark św. Dominika to jedna z najpopularniejszych i najstarszych imprez plenerowych o charakterze handlowo-rozrywkowym w Europie.

Święto kupców

Tegoroczne święto handlu nad Motławą otworzy ceremonia przekazania kupcom klucza do bram miasta przez prezydent Gdańska Aleksandrę Dulkiewicz. Uroczystość rozpocznie się w sobotę, 23 lipca o godz. 12.00. Następnie z przedproża Dworu Artusa przy Długim Targu rozpocznie się barwna parada otwarcia, która przejdzie uliczkami miasta.

- Jarmark św. Dominika to nasza tradycja. Tak jak Solidarność i bursztyn, także Jarmark św. Dominika jest jednym z symboli Gdańska. Nie tylko przysparza nam popularności w Polsce, Europie i na świecie, ale także jest ważnym elementem gospodarczego funkcjonowania naszego miasta - mówi prezydent Aleksandra Dulkiewicz.

Łącznie na czas jarmarku przygotowanych zostanie 705 stoisk handlowych dla 600 wystawców, m.in. artystów i rzemieślników, wytwórców regionalnych przysmaków oraz kolekcjonerów. Wśród gości z zagranicy pojawią się wystawcy z Litwy, Węgier, Wielkiej Brytanii, Estonii, Włoch, Norwegii i Danii. Poza tym będzie też aż 133 wystawców z samego Gdańska.

Natomiast stoiska gastronomiczne to aż 18 przykładów kuchni świata. Będzie tam można posmakować kuchni regionalnej, europejski, śródziemnomorskiej i orientalnej. Poza tym po raz pierwszy na jarmarku zagości kuchnia kubańska i meksykańska.

Nie tylko handel

Jarmark św. Dominika, poza wielkim świętem handlowym, kulturalnym i promocyjnym to także miejsce, gdzie wspierane będą inicjatywy charytatywne i służące społeczności lokalnej.

- Jarmark zmienia się, tak jak zmienia się otaczająca nas rzeczywistość. Stąd bardzo wielu pracowników, zaangażowanych w organizację jarmarku, to także osoby pochodzące z Ukrainy, które po rosyjskiej napaści na swój kraj znalazły tutaj schronienie i zatrudnienie. Dzięki temu życie w Gdańsku może stać dla nich lepsze - dodaje prezydent Dulkiewicz.

Wśród stoisk handlowych i gastronomicznych znajdą się również stoiska podmiotów ekonomii społecznej. Wystawcami będą przedsiębiorstwa, które w swojej działalności wspierają osoby zagrożone wykluczeniem społecznym. Dodatkowo, pojawią się specjalne strefy, takie jak Uliczka Pomorskich Projektantów, Uliczka Litewska czy Uliczka Pomorska.

- Uliczka Pomorska zostanie zorganizowana na ul. Szerokiej. Będzie tam można samodzielnie wykonać pamiątki, uczestniczyć w grze miejskiej oraz zwiedzić galerię, którą prowadzą artyści działający w Pomorskim Inkubatorze Kultury - informuje wicemarszałek województwa pomorskiego Leszek Bonna.


Przystanki dla każdego

W tym roku na terenie gdańskiego śródmieścia powstaną cztery strefy programowe. To w nich organizowane będą różnorodne koncerty, warsztaty, seanse filmowe i przedstawienia teatralne, które będą współtworzyły tegoroczną imprezę.

Przystanek Równość (skwer Heweliusza / ul. Rajska) związany będzie z trwającą kampanią społeczną #GdańskMiastemRówności. Tolerancja, wrażliwość i otwartość to hasła, które połączą wydarzenia zaplanowane w tej przestrzeni. Odbędą się tu warsztaty integrujące różne środowiska, narodowości oraz pokolenia, a także wydarzenia specjalne, m.in. Dzień Niebieskich Trampek, Święto Równości oraz Święto Wolontariatu.

Na Przystanku Radość (Podwale Staromiejskie / Targ Rybny) przygotowane zostaną atrakcje dla najmłodszych, w tym spotkania z Bajkowiskiem, spektakle Teatru Miniatura oraz akcje realizowane przez Akademię Zabawy i Edukacji "Wykrzyknik". Z kolei weekendy na Przystanku Radość poświęcone będą świętom tematycznym, jak np. Święto Chleba, Święto Rzemiosła, Święto Kociewia czy Uczta Neptuna.

Przystanek Smaków (skwer Świętopełka) to tradycyjne miejsce jarmarkowego odpoczynku dla całych rodzin. W tej przestrzeń będą się odbywać akcje promujące czytelnictwo, a także eventy jarmarkowych sponsorów i partnerów. W tym roku zaplanowano tutaj premierę stałej atrakcji - figury animatronicznej, wzorowanej na postaci gdańskiego Bówki.

Przystanek Ołowianka pod Żaglami (wyspa Ołowianka) pozostanie miejscem, w którym będzie można odpocząć, posłuchać najlepszej muzyki, obejrzeć film w kinie pod chmurką i znaleźć smakowite dania w ponad 30 stoiskach gastronomicznych.


Szczegółowe informacje dotyczące 762. Jarmarku św. Dominika dostępne są na stronie internetowej: www.jarmarkswdominika.pl

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (3)
dodaj komentarz

  • EkO_gość

    22.07.2022, 09:20

    bardziej gastro niż rzemiosło

    Odnoszę nieodparte wrażenie, że na jarmarku bardziej korzystają i zyskują punkty gastronomiczne aniżeli rzemieślnicy i drobni sprzedawcy. W zeszłym roku budki z kiełbasą grillowaną przyjechały nawet z serca Polski :) Ludzie generalnie jadą na jarmark podziwiać niż kupować. Sprzedawcy mają raczej bardzo wygórowane ceny. Ja na jarmarku raczej niczego nie kupuję. W zeszłym roku chciałem kupić zegar. W Internecie znalazłem 30% taniej. Wniosek nasuwa się sam :)

    Odpowiedz
    IP: 82.160.xx7.xx5 
  • Hegemon_gość_gość

    22.07.2022, 09:43

    Dulczessa zepsuła nawet i Jarmark Dominikański! Po jej reformach nie warto już tam jeździć...

    Odpowiedz
    IP: 84.38.xx5.xx2 
  • Tczew_gość

    22.07.2022, 22:49

    Największą niekorzystną zmianą było przeniesienie antyków na tereny za Motławą (wcześniej były w okolicach Technikum Mechanicznego, więc w łączności z całym jarmarkiem), teraz są na samym końcu, że ciężko do nich trafić. I ro chyba jedyna zła zmiana, nie ma mowy o "zepsuciu całego Jarmarku"

    Cytuj
    IP: 83.25.xx8.xx9 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.