Pomóż zwierzętom przetrwać Sylwestra

Psy boją się sylwestrowych wystrzałów (fot. tcz.pl)
Tczew - Pomóż zwierzętom przetrwać Sylwestra
Koniec roku, związany z sylwestrowymi zabawami, dla większości zwierząt stanowi czas niezwykle trudny, mają one zazwyczaj słuch o wiele wrażliwszy niż my. Dźwięki gwałtownych wybuchów oraz błysk fajerwerków i petard, może je skłonić do zachowań nie dających się przewidzieć. Należy więc zatroszczyć się o nie w sposób szczególny.

Zawczasu wyjdź z psem na długi spacer, aby załatwił swoje potrzeby fizjologiczne i pod żadnym pozorem nie spuszczaj go ze smyczy, także w okresie kilku dni przed i po Nowym Roku. Przestraszony pies może zerwać się ze smyczy i zgubić. Nawet na krótkie wyjście zakładaj psu dobrze zapiętą i mocną obrożę, jako dodatkowe zabezpieczenie mogą posłużyć szelki. Smycz zapinaj jednocześnie do obroży i do szelek. Przypnij do nich koniecznie informację ze swoim adresem, numerem telefonu.

Jeśli jest taka potrzeba, po konsultacji z lekarzem weterynarii przygotuj środki uspokajające i zacznij je podawać w określonych przez niego dawkach z odpowiednim wyprzedzeniem.
W miarę możliwości nie powinno się zostawiać zwierząt samych w domu. Jeżeli twój pies na co dzień przebywa na dworze, w budzie, pozwól mu na ten czas zamieszkać z sobą. Dom należy odpowiednio przygotować, przed kanonadą sztucznych ogni zasunąć zasłony, zamknąć drzwi i okna. Nigdy nie krzycz na psa za to, że się boi, nie pocieszaj go również, bo to tylko wzmocni niewłaściwe zachowanie, jeśli to możliwe, odwróć jego uwagę. Zajmij zabawą, którą szczególnie lubi. Pochwal go, gdy się uspokoi.

Pod żadnym pozorem nie powinno się zabierać psa na publiczne zabawy sylwestrowe, narażanie go na podobny stres i niebezpieczeństwo stanowi dowód wielkiej nieodpowiedzialności. Wiele zwierząt gubi się podczas sylwestrowej nocy, przerażone błąkają się po ulicach, trafiają do schronisk. Zaoszczędźmy naszym podopiecznym podobnych doświadczeń, postarajmy się zrozumieć ich strach, bądźmy obok, czuwając nad ich bezpieczeństwem. Żadna zabawa nie jest w stanie usprawiedliwić nieszczęścia, jakiego możemy stać się przyczyną.

Niech Nowy Rok będzie szczęśliwy dla nas wszystkich!
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

 • +6

  Eugeniusz_gość

  31.12.2011, 10:58

  Ekologia

  Jestem za tym aby maksymalnie ograniczyć sprzedaż fajerwerków oraz za tym aby odpalać je w miejscach tylko wyznaczonych i w odpowiednim czasie. To po pierwsze a po drugie: dlaczego ekolodzy nie protestują przeciwko fajerwerkom. Potrafią oni zawzięcie bronić drzew w dolinie Rospudy, gniazdujące ptactwo, nawet pasożytujące minogi w Wiśle. Krzyczą o globalnym ociepleniu, o niepaleniu śmieci w piecach, o nie zatruwaniu powietrza dwutlenkiem węgla a jakoś jeszcze nie słyszałem o protestach przeciwko zatruwaniu powietrza chemią z fajerwerków. Przecież te odpalane fajerwerki niedosć że strasznie hałasują to mogą okaleczać. Odpalone płoszą nie tylko psy ale wolno żyjące ptaki (dzikie gołębie, wrony). Przy każdej eksplozji emitują toksyczne substancje chemiczne. Pamiętamy przecież z lekcji chemii jakimi kolorami spalają się związki chemiczne. Każdy kolor to inna substancja chemiczna. Proponuję ekologom aby wzięli to pod uwagę.

  Odpowiedz
  IP: 178.235.xx1.xx9 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 

Komentarz dnia