W Tczewie odpady bio po nowemu - trafią bezpośrednio do kompostowni

Segregacja śmieci (fot. mat. prasowe)
W Tczewie odpady bio po nowemu - trafią bezpośrednio do kompostowni

zobacz galerię zdjęć: 2
W Zakładzie Utylizacji Odpadów Stałych w Tczewie planowane jest wdrożenie nowego systemu zagospodarowywania odpadów biodegradowalnych. Właśnie rozpoczęto budowę specjalnego segmentu, który pozwoli przekazywać frakcję bio po dostarczeniu do Zakładu wprost do hali kompostowania.

Budowa całości instalacji, która ma usprawnić gospodarowanie odpadami biodegradowalnymi, składa się z dwóch głównych etapów. Pierwszy już się zakończył - w maju br. firma Instal Warszawa oddała do użytkowania hermetyczną halę, w której odbywa się druga faza procesu kompostowania. Obecnie na terenie nowego obiektu trwają próby eksploatacyjne nowej instalacji. Pozwolą one na ocenę poprawności realizacji inwestycji pod względem jej przeznaczenia oraz osiągnięcia planowanych parametrów technicznych i technologicznych.

Nowy budynek wyposażono w nowoczesny sprzęt do dezodoryzacji powietrza, m.in. w skruber chemiczny, segment lamp promieniowania UV i filtry węglowe. Celem zastosowania tej technologii jest zminimalizowanie uciążliwości zapachowych. Próby eksploatacyjne nowego obiektu zostały zaplanowane na 12 miesięcy - to czas, który pozwoli dokonać oceny funkcjonowania instalacji w różnych warunkach pogodowych.

- Obecnie oceniamy wydajność i możliwości zakupionych urządzeń "w praktyce". Odpady trafiające bezpośrednio do ZUOS Tczew, przechodzą - po procesie wydzielania frakcji bio w sortowni - proces stabilizacji w dotychczasowej hali, a następnie są transportowane do nowego budynku. Docelowo odpady biodegradowalne będą jednak trafiać bezpośrednio do kompostowania specjalnym segmentem do tego przeznaczonym, którego budowę właśnie rozpoczęliśmy - wyjaśnia prezes Marcin Cejer, Prezes ZUOS Tczew.


Budowa segmentu podawania frakcji bio do kompostowni to drugi etap inwestycji. Polega ona na wykonaniu osobnej stacji nadawczej na zewnątrz budynku sortowni. Dzięki niemu stworzony zostanie nowy ciąg przenośników, które będą transportować odpady bio do hali kompostowania, aby finalnie trafić do nowopowstałego budynku, gdzie będzie powstawał materiał do produkcji polepszacza glebowego.

Doposażenie Zakładu w dodatkowy segment do podawania bioodpadów usprawni pracę sortowni i kompostowni oraz zredukuje problem nadmiernego zanieczyszczenia urządzeń technologicznych. Nowa instalacja ma też pomóc bardziej efektywnie zarządzać procesem przetwarzania odpadów. Chodzi przede wszystkim o to, aby zwiększyć ilość odpadów bio, które będą poddawane recyclingowi - Unia Europejska chce bowiem, aby jak najwięcej tego, co wyrzucamy do pojemników na śmieci, podlegało recyclingowi. Już w przyszłym roku w Polsce poziom odzyskiwanych surowców z odpadów ma wynieść 50 proc.

Wartość projektu unijnego powstającego na terenie ZUOS Tczew to 14 670 000 zł netto. Duża część środków, bo aż 9 975 600 zł netto, pochodzi z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Realizacja Projektu ma zostać ukończona na początku 2020 roku.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (9)
dodaj komentarz

  • Yeti_gość

    03.10.2019, 08:12

    Czew ma najdroższą stawkę za odpady w Polsce. A jeszcze zwożą do Czewa odpady z okolic by nam pod nosem śmierdziały.

    Odpowiedz
    IP: 37.47.xx9.xx2 
  • patriota niezależny_gość

    03.10.2019, 08:38

    SzczeF się pisze. I n9iech nikt nie głosuje na PiS tylko na szustkę Schetyny.

    Cytuj
    IP: 144.217.xx4.xx9 

    logiczny_gość

    03.10.2019, 08:53

    Pecunia non olet

    Kapitalny samograj ekonomiczny - gratis in franco a nawet jeszcze korzystniej . Za półfabrykat tzw.bioodpad producent opłaca dostawę . Teraz tylko rozkręcić technologię i produkt finalny zaoferować fanom pielęgnującym trawniki.

    Cytuj
    IP: 83.23.xx4.xxx 

    sd_gość

    03.10.2019, 10:03

    Robisz sobie z gęby cholewę. Mi by było głupio. Wyższe stawki od Tczewa ma Warszawa. Wystarczy wpisać w internet ,,najwyższe stawki za śmieci w polsce''

    Cytuj
    IP: 109.197.xx8.xx4 

    ._gość_gość

    03.10.2019, 13:02

    .

    Też potwierdzam, że Tczew ma wyższe stawki za wywóz śmieci. W tym półroczu w Warszawie mieli podnieść stawki do 13zl za śmieci segregowane, nasze to 15,50zl

    Cytuj
    IP: 5.173.xx4.xx5 

    najdroższy_gość

    03.10.2019, 14:28

    ddd

    Najdroższą? przestań bzdury pisać. Jest wiele gmin w Polsce gdzie stawka za odpady segregowane jest jest wyższa niż w Tczewie za segregowane. Poczekaj co będzie w przyszłym roku. od stycznia wchodzą zmiany PIS w zakresie gospodarki odpadami.

    Cytuj
    IP: 79.188.xx0.xx3 
  • gosc_gość_gość

    03.10.2019, 22:10

    Zamknac calkiem to wstretne smierdzace wysypisko w srodku miasta a nie ciagle niby cos udoskonalac brac unijne pieniadze a efektu brak.Dalej smierdzi okropnie ,az na wymioty bierze zwozic z calego wojewodztwa truc dzieci i mieszkancow komu na tym zalezy?nie patrzec na swoich mieszkancow.Jak sie dzwoni to odkladaja sluchawke,to gorsza trucizna niz smog

    Odpowiedz
    IP: 84.38.xx2.xx8 
  • MaxSegregatus_gość

    04.10.2019, 09:38

    Skąd się bierze patologia w odpadach

    Czy w bogatych krajach starej UE gminy ogłaszają przetargi na śmieci, czy np. po niemieckich gminach jeżdżą polskie, francuskie czy z innych krajów śmieciarki? Czy w ogóle jeżdżą śmieciarki firm prywatnych czyhających na comiesięczne opłaty rodzin za śmieci? NIE! Bo w tych bogatych krajach te ustawowe zadanie samorządów gminy wykonują bez przetargów poprzez własne firmy municypalne, bez narzutów na realizację misji, którą dla firm spoza sfery użyteczności publicznej jest przede wszystkim pomnażanie swoich zysków... Stąd biorą się u nas te skandale o których w innych krajach nie słychać (poza Włochami - co powinno dać dużo do myślenia...). Wpuszczenie czynnika chciwości do wykonywania ustawowych zadań samorządu jest korzeniem na którym wyrastają wszystkie patologie w gospodarce odpadami nieobecne w innych krajach, w których to publiczne służby bezpośrednio podległe administracji zajmują się zagadnieniami objętymi comiesięcznymi opłatami za usługi komunalne. Dopóki nie wprowadzimy fundamentalnych zmian ustrojowych w tej dziedzinie na wzór krajów wyznaczających standardy w całej Wspólnocie - to patologie i chciwość będą dalej kształtowały obraz polskiej gospodarki odpadami...

    Odpowiedz
    IP: 83.26.xx1.xx3 
  • gośśćć_gość

    04.10.2019, 20:19

    Konieczne zmiany ustawowe

    Gospodarka odpadami komunalnymy wymaga ingrencji Państwa dla zmiany regulacji prawnych. Samorządom, w istniejącym stanie prawnym, przekazano możliwości działania, które globanie, analizując w skali całego kraju, przyczyniają się do gospodarki odpadani w sposób daleki od ekomomi, ochrony środowiska, od przyjazności mieszkańcowi itp. Na jednej ulicy w Tczewie, w tym niekiedy w tym samym czasie, (mijają się) podjeżdżają dwa samochody (dwóch różnych firm) - po odpady komunalne. Dzieje się to w majestacie prawa w tym zakresie w Polsce obowiązującego. Zamykanie na klucz tzw. altan, a niekiedy na kłódkę indywidualnych pojemników, na odpady komunalne, stanowi o braku rozsądku w dziłaniu gospodarką odpadami, o braku ekonomi. Podobnie - płacenie za odbiór odpadów komunalnych, w sytuacji gdy towar zanim stał się odpadem został zapłacony (w tym za opakowanie), jest brakiem logicznego zarządzania gospodarką krajową. Każda pracująca osoba płaci podatek, właściciel posesji również, więc z tej puli pieniędzy dobry gospodarz Kraju realizowałby godpodarkę odpadami komunalnymi. Wskazuję na przykład jednego z wielu elementów gospodarki odpadami komunalnymi, które powinny być zmienione, poczynając od zmiany przedmiotowej ustawy - z całym szacunkiem dla pracy Samorządowców, gospodarzy terenów.

    Odpowiedz
    IP: 83.23.xx6.xx7 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.