Wybudują drogę za 8,5 mln zł

Radny Dariusz Godlewski i sołtys Ewa Bieszka wręczają Janowi Kozłowskiemu lunetę (fot. nadesłane do redakcji)
Tczew - Wybudują drogę za 8,5 mln zł
Ponad 4 mln złotych dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego udało się pozyskać gminie Tczew. Pieniądze zostaną przeznaczone na przebudowę ulicy Tczewskiej w Rokitkach. Trakt może stanowić alternatywny dojazd do węzła autostrady A1 w Stanisławiu. Podczas remontu mieszkańcy Rokitek i przedsiębiorcy będą musieli liczyć się ze sporymi utrudnieniami w ruchu.

Umowę o dofinansowanie zadania w ostatni piątek (16.10) w imieniu wójta Romana Rezmerowskiego podpisał w Urzędzie Marszałkowskim jego zastępca, Henryk Łucki. Przy podpisywaniu umowy towarzyszyła mu asysta mieszkańców Rokitek - delegacja Koła Gospodyń Wiejskich w strojach kociewskich z sołtys Ewą Bieszka i radnym Dariuszem Godlewskim. Marszałkowi wręczono kwiaty oraz stylową lunetę, by mógł z oddali przyglądać się dobrze wykorzystanym środkom unijnym w gminie, a także, aby dostrzegł kolejne potrzeby lokalnej społeczności.

Zadanie, którego całkowita wartość jest szacowana na kwotę blisko 8,5 mln zł otrzymała 50-cio procentowe wsparcie wydatków kwalifikowanych ze środków EFRR. Przedmiotem projektu jest przebudowa układu drogowego w Rokitkach ulicy Tczewskiej od granic administracyjnych z miastem Tczew poprzez "rondo" w centrum oraz ulica Kasztanowa do mostu na Kanale Ulgowym o łącznej długości 2,193 km. W ciągu drogi musi być wybudowana nowa sieć kanalizacji deszczowej, która zapewni odbiór wód opadowych ulic jak również z sąsiednich tj. ul. Leśnej, Kwiatowej, Cyprysowej, Krótkiej i Pięknej. Zmodernizowane zostanie oświetlenie przebudowanych ulic przez wymianę starych opraw rtęciowych na 36 sztuk nowej generacji opraw sodowych oraz 8 nowych punktów świetlnych. Nowe oświetlenie spełniać będzie wymagania, co do norm natężenia oświetlenia oraz jej równomierności, a ponadto wyeliminuje straty pobieranej energii elektrycznej. W ciągu ulic zostaną całkowicie przebudowane chodniki, które będą wykonane z kostki polbrukowej. Nawierzchnia jezdni będzie asfaltowa.

Wniosek Gminy Tczew o dofinansowanie projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013 z działania 8.1.1 Lokalna infrastruktura drogowa pn. "Przebudowa drogi w Rokitkach - alternatywna droga do węzła A-1 w Stanisławiu" uzyskał wsparcie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) w kwocie 4.187.001,94 zł.
- Bardzo się cieszę, że udało się Gminie Tczew pozyskać środki z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013 chociaż na to jedno zadanie. W całym Subregionie Nadwiślańskim, do którego należą powiaty kwidzyński, sztumski, malborski, tczewski i starogardzki tylko dwa samorządy gminne uzyskały dofinansowanie z tego konkursu, gdzie preferowane były zadania powiatowe - informuje wójt Roman Rezmerowski. - W tym działaniu dla Subregionu Nadwiślańskiego do rozdzielenia w drodze konkursu było 26 mln zł na cały okres aplikacyjny. Chętnie bym wykorzystał całą pulę, co i tak by nie załatwiło wszystkich potrzeb mojej gminy - dodaje wójt.

W tym roku Gmina Tczew chce wyłonić wykonawcę robót i nadzór inwestorski. Koniec robót budowlanych planuje się w sierpniu 2010 roku.

- W trakcie trwania prac budowlanych należy się liczyć z dużymi utrudnieniami w ruchu drogowym. Nastąpi zmiana organizacji ruchu. Będziemy wskazywać objazdy, ale nie zniwelujemy całkowicie uciążliwości głównie dla mieszkańców oraz przedsiębiorców z Rokitek, za co z góry przepraszam - mówi wójt - Liczę jednak na daleko idącą cierpliwość i wyrozumiałość. Myślę, że przetarg wygra firma z dużym doświadczeniem w realizacji tego typu zadań, co w parze z moimi służbami pozwoli zminimalizować utrudnienia, a radość z osiągniętego efektu w pełni zrekompensuje i pozwoli szybko zapomnieć o wcześniejszych niedogodnościach, z jakimi borykaliśmy się z realizacją tego ważnego dla mieszkańców sołectwa i gminy zadania.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (2)
dodaj komentarz

 • ka_gość

  21.10.2009, 08:30

  Gratulacje!

  Gratulacje! Pozdrawiam ka

  Odpowiedz
  IP: 79.189.xx0.xx0 
 • sds_gość

  21.10.2009, 11:02

  świetna sprawa !

  Do pełni szczęścia brakuje asfaltowego połączenie od kapliczki w Rokitkach do drogi wojewódzkiej 224 w Szpęgawie. Co z planami przebudowy dojazdu do A 1 w Stanisławiu było bv świetnym objazdem do Tczewa od strony A1.

  Odpowiedz
  IP: 88.199.xx7.xx0 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 

Komentarz dnia