Pacjenci stacji dializ dostali rotory do ćwiczeń

Stacja dializ działa od blisko dwóch lat (fot. tcz.pl)
Tczew - Pacjenci stacji dializ dostali rotory do ćwiczeń
Pacjenci ze schorzeniami nerek z Tczewa i okolic od października 2010 roku mogą korzystać na miejscu ze stacji dializ działającej przy spółce Szpitale Tczewskie. Od kilku dni chorzy mogą połączyć kilkugodzinne dializy z mini-rehabilitacją kończyn dolnych.

Rotory to specjalne urządzenie pozwalające na ćwiczenia rehabilitacyjne kończyn dolnych. W ostatnim czasie udało się zakupić cztery takie urządzenia dla tczewskiej stacji dializ - wnioskował o to z dużą determinacją były radny miejski - Janusz Kulpa (PO). Miasto z urzędowych środków ze względów proceduralnych takich urządzeń nie mogło zakupić - stacja dializ zarządzana jest bowiem przez prywatny podmiot - "Diaverum". Jednak urządzenia pojawią się w tczewskiej jednostce - ich zakup sfinansowało stowarzyszenie "Porozumienie na Plus".

- Pomysł byłego radnego wydał się nam bardzo ciekawy, bo chodzi o pomoc ludziom, którzy są przez długie godziny uruchomieni w łóżku. Nie udało się tego sfinansować z budżetu miasta, bo chodzi o prywatny podmiot. Dlatego rotory zostały zakupione ze środków stowarzyszenia - mówi Mirosław Pobłocki - prezes "Porozumienia na Plus".

Urządzenia już trafiły do stacji dializ. Mogą z nich korzystać pacjenci, którzy poddają się dializie od trzech do czterech razy w tygodniu. Jedna wizyta trwa nawet kilka godzin. Podczas dializy specjalna aparatura oczyszcza krew z niebezpiecznych toksyn.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

 • +1

  Raiders

  08.03.2012, 15:34

  Przynajmniej ludzie leżący w trakcie dializy nie muszą bezczynnie patrzeć w sufit :)

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.