Weekend online czy offline? Nie szalej w social mediach

(fot. mat. prasowe)
Tczew - Weekend online czy offline? Nie szalej w social mediach
Jesteś dobrze wychowany, kulturalny i elokwentny? Przy okazji dojrzały, odpowiedzialny i powściągliwy? Chodzący ideał! To teraz rzuć okiem na swoje profile w mediach społecznościowych. Wszystko się zgadza?

Na pewno zdajesz sobie sprawę z tego, że - dzięki wzajemnym powiązaniom - w sieci dzielisz się informacjami nie tylko ze swoimi znajomymi, ale też znajomymi znajomych, a czasem i z nieznajomymi. To oczywiste - Internet i media społecznościowe stwarzają wiele nowych możliwości. Jednak ich niewłaściwe wykorzystanie może nieść za sobą także zagrożenia. Jak ich uniknąć?

Internetowy savoire vivre

Tak jak w życiu realnym, tak i w wirtualnym obowiązują niepisane, ale przyjęte i przestrzegane przez internautów zasady komunikowania się. Taki internetowy savoire vivre to netykieta. Oto kilka podstawowych zasa d:


? Wyrażaj się jasno i precyzyjnie - dbaj o staranny język, pisz na temat, rzeczowo i konkretnie.

? Szanuj innych - staraj się wyrażać swoje opinie kulturalnie, nie obrażaj, nie trolluj, nie spamuj, nie lajkuj stron/zdjęć/postów, które krzywdzą innych.

? Bądź profesjonalny - szanuj swoją prywatność i prywatność innych, sprawdzaj źródła informacji, nie plotkuj, nie rozpowszechniaj nieprawdziwych informacji.

? Bądź uprzejmy - zachowuj się w sieci tak samo, jak w osobistym kontakcie, uważaj na żarty - nie każdy ma podobne poczucie humoru, nie krytykuj i nie wyśmiewaj osób, które słabiej radzą sobie w sieci.

Teren prywatny

- Warto pamiętać, że decydując się na korzystanie z mediów społecznościowych, akceptujemy regulamin, czyli zawieramy umowę z serwisem. To on określa, na jakich zasadach portal może wykorzystać zamieszczane przez nas treści - mówi Anna Borkowska z Akademii NASK. - Taka umowa jest zazwyczaj korzystna dla serwisu, przyznając mu prawo do dysponowania publikowanymi przez nas - użytkowników - materiałami - dodaje ekspertka NASK.


To dlatego jednym z najbardziej istotnych wyzwań, związanych z korzystaniem z Internetu, jest ochrona prywatnych danych. I tutaj też mamy dla Ciebie kilka dobrych ra d:

? Zabezpiecz swoje konto silnym hasłem.

? Zapoznaj się z zasadami ochrony danych osobowych w mediach społecznościowych, w których chcesz założyć swój profil. Niektóre serwisy umożliwiają ustawienia ograniczeń dostępu do profilu użytkownika przez inne osoby.

? Zastanów się zanim coś zamieścisz na swoim profilu. Nigdy nie publikuj w sieci intymnych informacji.


? Weryfikuj tożsamość osób, które zapraszają Cię do grupy znajomych, zanim zaakceptujesz zaproszenia.

? Co jakiś czas sprawdzaj ustawienia prywatności na swoim profilu. Zasady ochrony prywatności oraz domyślne ustawienia mogą się czasem zmieniać.

? Pamiętaj o wylogowywaniu się z serwisu po zakończeniu pracy. W ten sposób zabezpieczasz swoje konto przed dostępem nieznajomych.

- To, o czym powinniśmy pamiętać na co dzień to fakt, że informacje opublikowane w Internecie przestają być prywatne i mogą się dostać w niepowołane ręce - przypomina Anna Borkowska z Akademii NASK. - Nie pozwalajmy na to - dodaje ekspertka.


Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (2)
dodaj komentarz

 • +2

  ZEUS_gość

  18.05.2019, 10:05

  Skasowałem facebooka - zostali mi prawdziwi przyjaciele a nie znajomi z portalu. Szkoda czasu na ten żydowski portal.

  Odpowiedz
  IP: 78.88.xx6.xx1 
 • q1_gość

  19.05.2019, 10:51

  wybory

  nic na temat przekretasa Lewandowskiego

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx3.xx9 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA