Miliony płyną na inwestycje w szkołach

II LO w Tczewie (fot. tcz.pl)
Tczew - Miliony płyną na inwestycje w szkołach
Mijający rok niesie za sobą wielomilionowe sumy na inwestycje w szkołach ponadgimnazjalnych, dla których powiat tczewski jest organem prowadzącym. Są to zarówno wielkie zadania, np. budowa Centrum Transferu Europejskich Systemów Wsparcia i Aktywizacji Osób Niepełnosprawnych w Tczewie, czy bieżące remonty - jak choćby remont dachu budynku szkolnego w Zespole Szkół Technicznych w Tczewie. Zgodnie z planem remontów i inwestycji kwota przeznaczona na te zadania w bieżącym roku to ponad 9,5 miliona zł.

Największa z powiatowych inwestycji - budowa Centrum Transferu to projekt o wartości prawie 7 milionów, który współfinansowany jest w 40 proc. przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego.

- Zadanie to realizowane jest przez Starostwo Powiatowe na działce przy ulicy Grunwaldzkiej przy Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym w Tczewie. Budowa tego obiektu rozpoczęła się 26 maja br. Na jej przeprowadzenie wykonawca inwestycji ma 12 miesięcy - mówi starosta tczewski, Józef Puczyński.

W ramach inwestycji wybudowany zostanie budynek Centrum Transferu Europejskich Systemów Wsparcia Rozwoju i Aktywizacji Osób Niepełnosprawnych. W tym całkowicie podpiwniczonym obiekcie w zdecydowanej części trzykondygnacyjnym, z parterowym łącznikiem, przewidziano kompleks pomieszczeń służących aktywizacji artystycznej, turystycznej oraz rekreacyjno -sportowej osób niepełnosprawnych, z pomieszczeniami administracyjno - biurowymi, z kuchnią, stołówką, zapleczem magazynowym kuchni oraz zapleczem noclegowym.

- W części podziemnej znajdować będzie się: basen rehabilitacyjny (powierzchnia lustra wody 113,41 m2), kręgielnia oraz gabinet hydromasażu i masażu, na parterze: sala widowiskowo -konferencyjną na 100 osób, zespół gabinetów i pracowni terapeutycznych i szkoleniowych, sala komputerowa, biblioteka oraz stołówka na 82 osoby (powierzchnia stołówki to 128,21 m2). Tutaj też zostaną zlokalizowane pomieszczenia biurowo - administracyjne wraz z pomieszczeniami pomocniczymi oraz zapleczem magazynowym kuchni (kuchnia wraz z zapleczem będzie miała powierzchnię 277,38 m2). Z kolei na kondygnacjach wyższych: I i II piętrze znajdować się będą pokoje dwu - i trzyosobowe. Na I poziomie przewidziano dodatkowo pracownię aktywizacji artystycznej oraz salą rekreacyjną. Na II poziomie wyodrębnione zostaną 2 pokoje dwuosobowe przystosowane do funkcji terapeutyczno - medycznej, sala zbiorowa dla 6 osób oraz sala opieki rehabilitacyjnej. W sumie wybudowane zostaną 32 pokoje, których łączna powierzchnia zaplecza noclegowego wyniesie 822,46 m2. - wylicza Kamila Wiśniewska, rzecznik tczewskiego starostwa.

Do tej pory wykonano już fundamenty pod obiekt oraz zalano strop pod piwnicą. Obecnie w wybudowanym już budynku wykonywane są roboty budowlane (m.in. budowana jest kuchnia pod potrzeby Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego). Kolejnym etapem realizacji zadania jest budowa kondygnacji nad piwnicą oraz wykonanie prac z przyłączami.

- Z powstałych w wyniku rozstrzygnięcia przetargów oszczędności, by umożliwić nowo powstającemu budynkowi Centrum Transferu pełne spełnianie funkcji, jakim ma służyć, powiat zamierza ubiegać się o możliwość rozszerzenia zakresu rzeczowego projektu o zakup wyposażenia do pomieszczeń spełniających funkcje ogólne oraz rehabilitacyjno - terapeutyczne w nowym budynku (między innymi: sala terapii logopedycznej, psychologicznej, opieki rehabilitacyjnej, pracowni aktywizacji artystycznej, gabinetu hydromasażu, biblioteki i innych) - mówi wicestarosta, Mariusz Wiórek. - Koszt dodatkowego doposażenia Centrum szacowny jest na około 1 mln zł. Powiat planuje również przeprowadzenie innych prac remontowo- porządkowych wokół nowego obiektu, o których dofinansowanie będzie ubiegać się ze środków zewnętrznych celem kompleksowego zagospodarowania terenu placówki.

Wśród największych zadań, jakie realizowane są obecnie w szkołach ponadgimnazjalnych, należy wymienić również termomodernizacje pięciu obiektów szkolnych. Pierwsza z nich w internacie Zespołu Szkół Ekonomicznych w Tczewie zakończyła się pod koniec maja br., w II Liceum Ogólnokształcącym, Zespole Szkół Budowlanych i Odzieżowych oraz Zespole Szkół Ekonomicznych zgłoszono już zakończenie robót, natomiast w I Liceum Ogólnokształcącym zadanie to realizowane będzie do pierwszych dni listopada br.

Termomodernizacje zakładają m.in. wymianę całej starej stolarki okiennej w obiektach, ocieplenie budynków, wykonanie elewacji, wymianę izolacji cieplnej przewodów systemu grzewczego, wymianę grzejników oraz jak było to w przypadku internatu ZSE - wykonanie instalacji solarnej na bazie kolektorów słonecznych itd. Towarzyszą temu również naprawy instalacji przeciw odgromowej i poszycia dachowego. W sumie koszt wszystkich prac wyniesie ponad 2,5 mln zł. Najtańsza z inwestycji przy II Liceum Ogólnokształcącym będzie kosztowała ponad 270 tys. zł, natomiast najdroższa przy internacie ZSE - prawie 700 tys. zł.

- Dzięki modernizacjom, jakie przeprowadzamy w naszych placówkach, uzyskamy oszczędności w zakresie ogrzewania internatu ZSE i czterech powiatowych szkół. Jak wskazują badania przeprowadzane w obiektach, gdzie zastosowano termomodernizację porównywane budynki zmniejszyły zapotrzebowanie na energię średnio o 33 procent. Fakt ten był ważnym argumentem, który skłonił nas ku realizacji tego przedsięwzięcia. Dodatkowo znacznie poprawi się estetyka wszystkich tych obiektów - dodaje Mariusz Wiórek.

Na liście największych inwestycji realizowanych przez starostwo w tym roku znajduje się również budowa obiektu "Moje boisko - Orlik 2012" przy Zespole Szkół Ekonomicznych w Tczewie. Będzie to trzeci Orlik wybudowany przez powiat. Jego realizacja ma potrwać do końca listopada br. Koszt budowy boiska wielofunkcyjnego (z polem do gry w koszykówkę, siatkówkę i tenisa ziemnego), jak też z boiskiem do gry w piłkę nożną wyniesie ponad 1,4 mln zł. Dodatkowo Orlik zostanie wzbogacony o bieżnię, gdzie stworzone będą 4 stanowiska do biegów
na 100 metrów. Sam obiekt będzie również posiadał metalowy budynek szatniowo- gospodarczy.

Dodatkowo, oprócz wskazanych powyżej inwestycji przeprowadzane są także bieżące prace remonty, jak np. zakończona już budowa 46 miejsc parkingowych przy hali gimnastycznej i Orliku przy II Liceum Ogólnokształcącym w Tczewie, remont dachu budynku szkolnego oraz sali gimnastycznej przy I Liceum Ogólnokształcącym, remont schodów przy wejściu głównym do budynku Zespołu Szkół Technicznych w Tczewie, wymiana 50 drzwi (w ramach łamania barier architektonicznych) w II Liceum Ogólnokształcącym, remont wiaty wejściowej i zadaszenia do piwnicy w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Gniewie, czy remont pracowni spawalni oraz warsztatu w Zespole Szkół Zawodowych w Tczewie.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (17)
dodaj komentarz

 • -3

  Gość_gość

  05.10.2011, 01:37

  A co z sześciolatkami w szkołach ?

  Szkoda że z tych milionów nie udało się wygospodarować środków na dostosowanie szkół dla 5-6 letnich dzieci przymusowo wysłanych do szkoły przez partię miłości i jej guru Tuska. Zapłakane, zasmarkane błąkają się po korytarzach szkół. W szkołach nie ma warunków dla tak małych dzieci - jak 5-6 latek ma załatwić się w szkolnej toalecie itd itp. To są szkoły, ale przetrwania i być może trauma na resztę życia dla takiego malucha.

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx2.xxx 
 • +5

  proxx_gość

  05.10.2011, 07:21

  Czytasz z głową? Starostwo! Jakbyś nadal nie wiedział to podstawówki nie podlegają pod starostwo.

  Cytuj
  IP: 109.207.xx6.xx2 

  antytusek_gość

  05.10.2011, 11:13

  Czytam z głową

  Nie można maskować rzeczywistych problemów oświaty pokazując coś co ładnie błyszczy, a zapominając o istocie sprawy. Największym problemem polskiej oświaty jest antypolska polityka oświatowa takich "volkspolaków" jak Tusk i Hall.

  Cytuj
  IP: 79.188.xx7.xx0 
  -2

  Kirkor

  05.10.2011, 21:36

  masz antytusek rację...

  przecież najlepszego ministra edukacji mieliśmy za rządów Jarosława "co się Niemca boi" Kaczyńskiego. Jak mu było ... chyba Giertych. Generalnie tamte rządy były naj, naj. Zresztą teraz jak Jarek wygra to też będzie NAJ. Myslę, że na szefa MEN-u dałbym Macierewicza, albo Ziobrę itd, itp. Czekam na ewntualne inne propozycje.

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
  -1

  antytusek_gość

  06.10.2011, 08:43

  do Kirkora

  1. Nieładnie przypinać komuś łatki, choć nietrafne - to nie Kaczyński się boi, tylko np. Tusk, który nie sprzeciwił się zablokowaniu portu w Szczecinie przez niemiecko-ruską rurę gazową. 2. Większość nauczycieli, którzy byli przeciwni Giertychowi, teraz go chwali za ówczesne działania, a wiesza psy na "minister" Hall, która ponoć "wie co robi". 3. Kwalifikacje panów Macierewicza i Ziobry są naprawdę wysokie, ale nie odpowiednie dla sprawowania urzędu szefa MEN. Z pewnością ich kwalifikacje zostaną spożytkowane dla dobra Polski i Polaków w przyszłym rządzie Jarosława Kaczyńskiego

  Cytuj
  IP: 79.188.xx7.xx0 
 • -3

  migacz_gość

  05.10.2011, 07:39

  powinno stać że to artykuł sponsorowany. Przecież to Pani Kamila Wiśniewska pisała. PR na rzecz starostwa :)

  Odpowiedz
  IP: 87.205.xx1.xx2 
 • +1

  PNP_gość

  05.10.2011, 09:15

  Gdzie PR, tam Wiórki lecą

  No to Tczew ma się nieźle, ale teren powiatu nadal ma gówn...

  Odpowiedz
  IP: 79.188.xx7.xx0 
 • +3

  C>K>M

  05.10.2011, 09:47

  Przypominam, że według projektu budżetu na 2012r. będziemy w UE PŁATNIKIEM NETTO, więc propagandę ile to nam UE nie dołoży, możecie sobie darować;)

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • _gość

  05.10.2011, 11:03

  ~`

  a miało powstać "Centrum Kontroli Misji Międzywymiarowych Załogowych Statków Kosmicznych i Ośrodek Badań UFO oraz Zjawisk Anomalnych w Tczewie"

  Odpowiedz
  IP: 83.7.xx3.xx2 
 • +1

  cheb_gość

  05.10.2011, 15:20

  do CKM

  G. się znasz, długo jeszcze nie będziemy płatnikiem NETTO, poza tym to i tak najważniejsze jest ile się pozyskuje pieniędzy dla regionu, bo płacimy centralnie, a ile pozyskamy dla nas to tylko zalezy od sprawności wnioskodawców. Bo projekty to realne pieniądze dla firm i praca dla ludzi...takze jak ktos dzięki temu znajdzie zatrudnienie i ma po co rano wstawać to nie jest propaganda tylko rzeczywistość, czy to się komuś podoba czy nie...

  Odpowiedz
  IP: 87.205.xx1.xx2 
 • C>K>M

  05.10.2011, 21:59

  Opieram się na informacjach od p. Kidawy-Błońskiej, jednej z głównych postaci PO. Co do reszty wypowiedzi to ogarnia mnie pusty śmiech, zupełnie nie rozumiesz jak działa gospodarka, równie dobrze cała ulica może się zrzucać na pensję dla 1 osoby, której zlecimy kopanie dołów a następnie ponowne ich zakopywanie, taki to ma sens.

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
 • cheb_gość

  06.10.2011, 13:40

  Ja nie mowie tu o godpodarce tylko o konkretnym przypadku pozyskiwania środków pozabudzetowych. Akurat na tym troche się znam dlatego wypowiadam się na ten temat w przeciwieństwie do licznego grona osob, które czesto wypowiadaja się bez jakiejkolwiek znajomości tematu. System jest taki jaki jest, a polega na tym, że są granty do zdobycis. Albo zrobimy to my albo ktos z innego regionu i tyle. I nie ma co mieszać do tego polityki. Wsątpiliśmy do UE więc trzeba z tego korzystać i albo się potrafi to robic albo się nie potrafi Tyle w tym temacie...

  Odpowiedz
  IP: 87.205.xx1.xx2 
 • C>K>M

  06.10.2011, 22:36

  Przecież projekt budżetu zakłada jakieś tam wykorzystanie środków unijnych. Na realnym poziomie, na podstawie poprzednich lat etc.Skoro z projektu wynika, że będziemy płatnikiem netto, to znaczy, że dołożymy się przykładowo do greckich lub hiszpańskich nierobów lub na pensje dla eurourzędasów. Wydamy więcej niż dostaniemy. To są fakty.

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
 • cheb_gość

  07.10.2011, 09:44

  O jakiim projekcie budzetu mówisz? I w jaki sposób mamy się niby dokładać do hiszpanów i greków, skoro pieniądze przenaczone na programy z UE są "znaczone" czyli przeznaczone na konkretne wydatki, np fundusz spójności, czy europejski fundusz społeczny.. tak to jest skostruowane czy to się podoba czy nie. Więc nie mozna wykorzystać pieniedzy przeznaczonych na działania miękkie czyli inwestycje w ludzi i wybudowac za to oczyszczalni ścieków i odwrotnie. Tak samo nie mozna przeznaczyc ich na pomoc Grecji czy Hiszpanii. Swoją drogą ciekawe co byś powiedział jak by nasz kraj był w sytuacji Grecji czy Hiszpanii. Pamiętaj, że nie zasze jest to wina ludzi, sytuacja duzo bardziej skomplikowana. Poczytaj troche fachowcow, to zrozumiesz dużo więcej ???

  Odpowiedz
  IP: 87.205.xx1.xx2 
 • C>K>M

  07.10.2011, 12:01

  Co za różnica czy nazwiesz to funduszem spójności czy funduszem społecznym?Działania miękkie, działania twarde, zamydlanie rzeczywistości. DOPŁACAMY do tego wielkiego molocha. Róbmy tak dalej, to całkiem możliwe, że znajdziemy się w sytuacji Hiszpanii czy Grecji.

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
 • cheb_gość

  07.10.2011, 13:17

  Niestety albo na szczęscie nie masz na to wpływu. Swoją drogą budzet UE to tylko coś ponad 1 % budzetu państw. Nie jest to duze obciazenie, szczegolenie ze Polska otrzymała największy budzet z wszystkich panst. Jest to pewnego rodzaju inwestycja. Nie ma w dzisiejszych czasach powaznej alternatywy...Nikt Ciebie nie zmusza do korzystania z funduszy UE ale ni mów ze sa to same minusy, bo tak nie jest. W tym momencie to ty mydlisz innym oczy. Jest to zwykły populizm niestety. Nie mowie ze UE to bajka, ale na pewno jest to krok do przodu. I dobrze, że wiekszośc w Polsce to rozumie...jak ktoś ma zakuty łeb to do niego i tak nic ni trafi....niestety.

  Odpowiedz
  IP: 87.205.xx1.xx2 
 • C>K>M

  07.10.2011, 14:12

  Pewnego rodzaju inwestycja. A to dobre. Inwestycja, do której po 6 latach trzeba dopłacać ( a będzie trzeba jeszcze więcej), to nie inwestycja, ale wtopa.

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.