70. rocznica Zbrodni Katyńskiej - w poniedziałek (12.04) tczewskie obchody

Uroczystości odbędą się przy pamiątkowej tablicy w parku miejskim (fot. archiwum)
Tczew - 70. rocznica Zbrodni Katyńskiej - w poniedziałek (12.04) tczewskie obchody
W najbliższy poniedziałek (12.04) mieszkańcy grodu Sambora będą mieli okazję uczcić pamięć ofiar stalinowskiego terroru. W parku miejskim odbędą się uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej.

Organizatorami uroczystości jest Urząd Miejski w Tczewie oraz 16 Tczewski Batalion Saperów. Obchody zaplanowano na poniedziałek, 12. kwietnia:

- Zapraszamy mieszkańców na godz. 10:00. Przy Pomniku Ofiar Stalinizmu przy Zespole Szkół Technicznych w Tczewie odbędzie się uroczystość w związku z obchodami 70 rocznicy Zbrodni Katyńskiej. - wyjaśnia Małgorzata Mykowska, z Biura Promocji tczewskiego magistratu.

Przypomnijmy, że na mocy decyzji Biura Politycznego KC WKP z 5 marca 1940 roku NKWD wymordowało wiosną tego roku przetrzymywanych w obozach na terytorium ZSRR nie mniej niż 21 768 obywateli polskich. Jeńcy byli przetrzymywani w obozach w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. Ofiary zabijano strzałem w tył głowy, po czym grzebano je w zbiorowych mogiłach w Katyniu pod Smoleńskiem, Miednoje koło Tweru, Piatichatkach na przedmieściu Charkowa. Wciąż nie jest znane miejsce pochówku ponad 7 tysięcy zaginionych Polaków. Zbrodnia Katyńska w ocenie Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu - uznana została za ludobójstwo. Z taką interpretacją nie zgadza się jednak strona rosyjska - w wypadku uznania ludobójstwa wypadki z Katynia nie ulegają przedawnieniu, a rodziny ofiar mogłyby ubiegać się o odszkodowanie. Dodajmy, że w lesie katyńskim grzebano nie tylko zamordowanych Polaków - według szacunkowych danych w masowych grobach znalazło się około 8-10 tys. obywateli byłego ZSRR zabitych przez NKWD pod koniec lat trzydziestych ubiegłego wieku.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (5)
dodaj komentarz

 • Katyń_gość

  09.04.2010, 16:01

  Czy już nie czujecie przesytu Katynia , a może by tak pomyśleć o Szpęgawsku Piaśnic , Mniszku i wielu innych miejscach na Pomorzu gdzie gehenna Narodu Polskiego się rozpoczęła . Bo jak na razie o tym nikt nic nie mówi na forum ogólnopolskim śmiem twierdzić że w środkowej Polsce nikt o tym nie wspomina i nie uczy młodzieży że było coś takiego . A wiadomo że w 2009 roku była 70 rocznica rozpoczęcia masowych mordów właśnie tu na Pomorzu . Mówimy tylko o Katyniu Palmirach i Wawrze lecz to są już czasy późniejsze .

  Odpowiedz
  IP: 89.200.xx7.xx8 
 • C>K>M_gość

  09.04.2010, 17:41

  A w centrum Tczewa Armia Czerwona ma pomnik ku czci "bohaterów" i kilku internetowych obrońców, czekam na ich wypowiedzi w tym temacie.

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx5.xx6 
 • +2

  mropenvitamine nielog_gość

  09.04.2010, 20:37

  Takie miejsce stracen mamy takze w Tczewie na rogu Kociewskiej i Solidarnosci. Malo kto o tym wie, ze tam w 39' zamordowano przedstawicieli tczewskiej inteligencji. Po wojnie ekshumowanych i przeniesionych na cmentarz. Zadnej tablicy upamietniajacej miejsce kazni - psy tam srają <sic>.

  Odpowiedz
  IP: 78.88.xx7.xx2 
 • +1

  dag_gość

  10.04.2010, 10:16

  {*}

  Pokój ich duszom..... to mamy rocznice Katynia z 90 ofiar więcej.....

  Odpowiedz
  IP: 80.52.xx7.xx0 
 • -1

  arnold_gość

  20.04.2010, 15:11

  ~

  Na zdjęciu troszkę inna pora roku, ale co tam, tych osób też nie było.

  Odpowiedz
  IP: 188.146.xx1.xx1 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.