Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Gdańsku ogłosiła przetarg na projekt i budowę ścieżki pieszo-rowerowej o łącznej długości blisko 1,6-kilometra, wzdłuż drogi krajowej nr 91 między Tczewem i Czarlinem. Poprawa bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu to jeden z głównych celów GDDKiA.
O inwestycji
Między Tczewem na odcinku od ul. Norwida, a Czarlinem do ul. Lipowej, powstanie nowoczesna bitumiczna droga pieszo-rowerowa o szerokości 3 metrów wraz z oświetleniem. Dodatkowo na skrzyżowaniu DK91 (Aleja Solidarności) z ul. Głowackiego w Tczewie wybudowane zostanie przejście dla pieszych i przejazd dla rowerzystów, modernizacji na potrzeby ruchu rowerowego poddane zostaną ponadto wszystkie sygnalizacje świetlne.
Wzdłuż DK91 wybudowany zostanie kanał technologiczny, umocnione skarpy, zabezpieczone sieci podziemne oraz przebudowane istniejące zjazdy. Na odcinku planowanej ścieżki pieszo-rowerowej powstaną również urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, a sam projekt wpisywać się będzie w planowaną przez miasto zmianę zagospodarowania przy stawku na osiedlu Górki.
Koniec w przyszłym roku
Harmonogram prac przewiduje podpisanie umowy na realizację w III kwartale 2026 r., tak by budowa mogła zakończyć się w IV kwartale 2027 r. Inwestycję zrealizowana zostanie w formule Projektuj i buduj (7 miesięcy na projekt i 7 miesięcy na budowę).
Jak wyjaśnia dyrektor, w najbliższych miesiącach oprócz opisywanej wyżej inwestycji, powstaną dwa ostatnie brakujące łączniki rowerowe od skrzyżowania z ul. Armii Krajowej do centrum handlowego Multibox (Kaufland) oraz przy współpracy z miastem i firmą Shell, wokół stacji paliw Shell, które dopełnią całość systemu rowerowego wzdłuż drogi krajowej.
O inwestycji
Między Tczewem na odcinku od ul. Norwida, a Czarlinem do ul. Lipowej, powstanie nowoczesna bitumiczna droga pieszo-rowerowa o szerokości 3 metrów wraz z oświetleniem. Dodatkowo na skrzyżowaniu DK91 (Aleja Solidarności) z ul. Głowackiego w Tczewie wybudowane zostanie przejście dla pieszych i przejazd dla rowerzystów, modernizacji na potrzeby ruchu rowerowego poddane zostaną ponadto wszystkie sygnalizacje świetlne.
Wzdłuż DK91 wybudowany zostanie kanał technologiczny, umocnione skarpy, zabezpieczone sieci podziemne oraz przebudowane istniejące zjazdy. Na odcinku planowanej ścieżki pieszo-rowerowej powstaną również urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, a sam projekt wpisywać się będzie w planowaną przez miasto zmianę zagospodarowania przy stawku na osiedlu Górki.
Planowany do realizacji odcinek to ostatni element systemu dróg rowerowych wzdłuż drogi krajowej nr 91 w Tczewie - mówi Karol Markowski dyrektor gdańskiego oddziału GDDKiA. Wraz z poprzednio wykonanymi odcinkami dróg rowerowych na terenie miasta i ciągiem pieszo rowerowym wzdłuż DK22 Czarlin - Knybawa, powstanie kompleksowy układ komunikacyjny dedykowany specjalnie rowerzystom, potocznie nazywany przez mieszkańców rowerową obwodnicą Tczewa.
Koniec w przyszłym roku
Harmonogram prac przewiduje podpisanie umowy na realizację w III kwartale 2026 r., tak by budowa mogła zakończyć się w IV kwartale 2027 r. Inwestycję zrealizowana zostanie w formule Projektuj i buduj (7 miesięcy na projekt i 7 miesięcy na budowę).
Jak wyjaśnia dyrektor, w najbliższych miesiącach oprócz opisywanej wyżej inwestycji, powstaną dwa ostatnie brakujące łączniki rowerowe od skrzyżowania z ul. Armii Krajowej do centrum handlowego Multibox (Kaufland) oraz przy współpracy z miastem i firmą Shell, wokół stacji paliw Shell, które dopełnią całość systemu rowerowego wzdłuż drogi krajowej.
Jeśli zauważyłeś/aś błąd w artykule, prosimy o kontakt. Twoja pomoc jest dla nas bardzo cenna i pozwala nam utrzymywać wysoką jakość treści.
Jesteśmy otwarci na Twoje pomysły! Chcesz podzielić się ważną informacją, napisać o ciekawym wydarzeniu, które miało miejsce w Twojej okolicy, czy po prostu wyrazić swoją opinię na jakiś temat? Zapraszamy Cię do tworzenia treści razem z nami. Wyślij swój tekst, zdjęcia lub wideo poprzez formularz, a my opublikujemy je na naszej stronie. Pokaż, co jest ważne dla Ciebie i Twojej społeczności!
Pamiętaj, że każdy głos ma znaczenie.










![Tczew - Tragedia na "91". Dwie osoby nie żyją [AKTUALIZACJA]](_ramfs/foto-webp/81be33-640360.webp)

![Tczew - Wjechali samochodem na zamarznięte jezioro. Lód się załamał. Byli pijani [AKTUALIZACJA]](_ramfs/foto-webp/a231aa-640360.webp)

















Komentarze (13)
dodaj komentarz
rowerzysta_gość
19.05.2026, 10:10
To są żarty?
Żeby układ był logiczny i domknięty to ścieżka rowerowa powinna być co najmniej do skrzyżowania DK91 z DK22. Dalej w stronę Subkowy jest już szersza jezdnia z poboczem, co znacznie ułatwia jazdę rowerem, nie powodując utrudnień dla samochodów, a także jest możliwość skrętu w stronę Knybawy lub Starogardu. Zdecydowanie za krótki odcinek ma być zbudowany
We_gość
19.05.2026, 12:22
Masz rację. Najpełniej byłoby zrobić ścieżkę az do Gniewu.
Marcin_gość
22.05.2026, 00:28
Właśnie będzie do samego Czarlina do DK22 gdzie kończy się obecna trasa rowerowa przy DK22.
._gość_gość
19.05.2026, 13:33
A kiedy ścieżka w drugą stronę? Ścieżka z Tczewa aż do Kolnika jest też bardzo potrzebna.
git_gość
19.05.2026, 15:08
Fajna sprawa
Johny_gość
19.05.2026, 17:21
Super... brawo gdaka
Mico_gość_gość
19.05.2026, 17:35
Malbork
Kiedy brakujący odcinek od gnojewa w stronę Malborka też świetne otwarcie na Malbork by było
Marcin_gość
19.05.2026, 23:31
Chyba przetarg już jest na to zadanie ogłoszony.
Franek _gość
19.05.2026, 18:34
Subkowy i wioski
Szkoda że wioski w gminie Subkowy takie jak Radostowo,Brzuśce ,Wielogłowy nie mają takich ścieżek rowerowych fajnie by było połączyć z czarlinem i pojechać sobie z dziećmi na wycieczkę rowerową przez Baldowo na bulwar nadwiślański czy nawet dla zdrowia pojeździć sobie ,nasze wioski to jak PGRy w porównaniu do Innych wiosek pobliskich innych gmin no ale co zrobić jaki zarządca gminy taka gmina .w Brzuscach prawie w centrum wioski w tych czasach na zakręcie dzieci chodzą Rowem na autobus szkolny czasami jak jade autem to aż mam dreszcze na ciele nie daj Boże pojedzie jakiś szaleniec to tragedia gotowa .Dziwię się sołtysowi dziwię się wójtowi który tam często jeździ i dziwię się mieszkańcom że nie walczą tam o bezpieczeństwo nie tylko dziecka ale i każdego.Tak samo droga Subkowy - Brzuśce chodnik zakończony z osiedlem Subkowy a gdzie reszta gdzie dalej tam aż się prosi o ścieżke ale widocznie póki przy korycie będą dalej ci którzy są to nie stety zamiast inwestować i rozwijać to dalej będą zadłużać i cofać w rozwoju .
Frania_gość
19.05.2026, 23:59
Wójt i "bezradni radni"
Jedna wielka rodzina i udawanie. Zaraz po wyborach tzw. opozycja ułożyła się , czy tylko mi się wydaje?
dick_gość
20.05.2026, 07:50
To zwróć się z z prośba do swojego Radnego Gminy
Paczacz _gość
20.05.2026, 11:00
Wg mnie bardziej potrzebna jest ścieżka rowerowa do Malborka, bo od Gnojewa nie ma nawet pobocza.
gddkia_gość
20.05.2026, 15:21
Droga rowerowa do Malborka jest zaprojektowana, obecnie trwa uzyskiwanie pozwolenia na budowę, budowa rusza jesienią i do końca przyszłego roku zostanie oddana do użytkowanie :)