Akcja Animals. "Niestety, wcale nie bajka o pochodzeniu jajka"

Nie kupujmy jaj z niehumanitarnego chowu (fot. OTOZ Animals)
Tczew - Akcja Animals. "Niestety, wcale nie bajka o pochodzeniu jajka"
Wkrótce zasiądziemy przy wielkanocnych stołach, na których będą królowały jajka w najrozmaitszych postaciach. Zanim jednak staną się ozdobą naszego stołu, przyjrzymy się im dobrze podczas zakupów. "Nie kupujmy jajek z oznaczonych cyfrą 3 pochodzących z barbarzyńskiego chowu klatkowego" - apelują "Animalsi".

Wielkanoc dla chrześcijan ma głęboki wymiar religijny. Osoby niewierzące cieszą się po prostu z nadejścia wiosny, z przebudzonej z zimowego snu przyrody. Na wielkanocnych stołach, w koszykach ze święconką będą królować kolorowe pisanki. W Wielką Niedzielę uroczyste śniadanie rozpocznie dzielenie się jajkiem i wzajemne składanie życzeń. Nie bez powodu jajko odgrywa tak ważną rolę w świątecznych tradycjach, menu i dekoracjach. To symbol nowego życia, symbol nadziei. Jednak mało kto podczas świątecznych przygotowań zastanawia się, w jakich warunkach żyły kury, które zniosły kupowane przez nas jajka.

- "Nr 0" to chów ekologiczny: kura żyje jak na przysłowiowym babcinym podwórku, ma stały dostęp do wolego wybiegu na świeżym powietrzu, może zaspokajać swoje naturalne potrzeby, ponadto żywiona jest paszą ekologiczną. "Nr 1" to chów wolnowybiegowy: kura ma stały dostęp do wolego wybiegu na świeżym powietrzu, może zaspokajać swoje naturalne potrzeby. "Nr 2" to chów ściółkowy: kura nie ma dostępu do wybiegu na wolnym powietrzu, ale może swobodnie poruszać się po kurniku, podłoga jest pokryta ściółką, ptaki mają do dyspozycji grzędy i gniazda do znoszenia jaj, mogą zaspokajać wiele ze swoich naturalnych potrzeb. "Nr 3" to niehumanitarny chów klatkowy: kury są trzymane po cztery, pięć sztuk w niewielkich klateczkach. Na jedną kurę przypada powierzchnia mniejsza od kartki A4. W jednym kurniku utrzymuje się przeciętnie kilkadziesiąt tysięcy niosek. Aby pozbawione wszelkich naturalnych bodźców zwierzęta nie zadziobały się na śmierć, światło w kurniku musi mieć specyficzną, działającą otępiająco barwę. Często praktykowane jest również skracanie dziobów. Pomimo tego i tak dochodzi do wyrywania piór i okaleczania się przez zestresowane ptaki. Kura opuszcza klatkę tylko raz: gdy po zakończonym cyklu produkcyjnym, wywozi się ją do ubojni. - wyjaśniają przedstawiciele OTOZ "Animals".

Zwykle cykl produkcyjny trwa rok. Po tym czasie organizm kury jest tak wyeksploatowany, że nieśność spada poniżej poziomu opłacalności. Można wydłużyć cykl na dwa lata, ale wówczas ptaki muszą przejść pierzenie. Najczęściej praktykowaną metodą pierzenia, jest odcięcie kurom na szereg dni dostępu do światła, pożywienia a nawet wody. Stres jest tak potężny, że część ptaków pada, wszystkie zaś tracą pióra. Gdy ponownie dostają paszę, organizm przechodzi regenerację i poziom produkcji jaj wzrasta.

- Wielkanoc to święto radości. Niech przez te dwa dni, gdy życzymy sobie nawzajem "wesołego jajka", jajka na naszych stołach naprawdę będą symbolem nadziei. Nie kupujmy jajek z numerem 3 pozyskanych kosztem niewyobrażalnego cierpienia ptaków. Jajka z niehumanitarnego chowu klatkowego nie mają nic wspólnego z radosną ideą Wielkanocnych Świąt. - apelują "Animalsi".

Więcej informacji na temat kur niosek, w tym również zdjęcia i filmy, znajdziesz na stronach - Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Zwierząt OTOZ Animals, Compassion in World Farming, oraz Femia.pl.

Animalsi apelują

Unia Europejska planowała wprowadzić zakaz niehumanitarnej metody chowu kur niosek w ciasnych, niezmodyfikowanych klatkach. Niestety, Polskie Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi jako jedyne z krajów Unii wystąpiło z petycją o odroczenie zakazu do 2017 r. Wniosek ten kompromituje nasz kraj w oczach społeczeństwa europejskiego, które zdaje sobie sprawę, jak ważny jest dobrostan zwierząt. Zwracamy się z prośbą o poparcie naszej petycji do Premiera RP w sprawie terminowego wprowadzenia zakazu stosowania niehumanitarnych klatek dla kur niosek od 01 stycznia 2012 r. Petycję można podpisać w wersji elektronicznej na stronie internetowej: www.petycje.pl/petycjePodglad.php?petycjeid=6704 lub pobrać list w formacie pdf z naszej strony internetowej (www.otoz.pl/59.html ) i wysłać pocztą.
Drukuj
Prześlij dalej
 

Komentarz dnia