Zamiana użytkowania wieczystego we współwłasność - Senat nie wniósł poprawek

Dom
Zamiana użytkowania wieczystego we współwłasność - Senat nie wniósł poprawek
Ustawa o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności czeka już tylko na podpis prezydenta. Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju zachęca samorządowców do przygotowania uchwał w sprawie bonifikat przy przekształceniu.

Zgodnie z ustawą, 1 stycznia 2019 r. rozpocznie się likwidacja użytkowania wieczystego. Przekształcenie będzie odpłatne.

"Osoby, które staną się z mocy prawa właścicielami gruntów, będą zobowiązane do uiszczenia należności za nabycie prawa własności w formie corocznej opłaty przez 20 lat. Wysokość opłaty rocznej za przekształcenie będzie odpowiadała wysokości opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste, obowiązującej w dniu przekształcenia" - wyjaśniał senator sprawozdawca ustawy Piotr Florek. Na mocy ustawy samorządy będą mogły waloryzować te opłaty - już z tytułu własności - ale tylko przy zastosowaniu wskaźników ogłaszanych przez GUS.

Dotychczasowi właściciele (Skarb Państwa oraz samorządy, w tym gminy) będą mogli udzielać bonifikat od opłat rocznych. Będzie możliwość wniesienia wszystkich 20 opłat przekształceniowych jednorazowo "z góry".

W odniesieniu do gruntów państwowych ustawa przewiduje bonifikatę w wysokości 60 proc., w przypadku gdy płatność jednorazowa zostanie wniesiona w pierwszym roku od przekształcenia. W kolejnych 5 latach wysokość bonifikaty będzie malała o 10 punktów procentowych z każdym rokiem.

W przypadku gruntów stanowiących własność jednostek samorządu terytorialnego o udzieleniu bonifikaty i jej wysokości zadecyduje właściwa rada gminy lub powiatu.

Wiceminister Inwestycji i Rozwoju Artur Soboń zaapelował do samorządów o rozpoczęcie prac nad atrakcyjnymi warunkami przekształcenia użytkowania wieczystego we własność. Ocenił, że ze względu na okres przedwyborczy - kwestie zakończenia kadencji i formowania się nowych rad miast mieszkańcy powinni jak najszybciej usłyszeć propozycje samorządowców. Zachęcał, by przyjęte bonifikaty były co najmniej takiej wysokości jak w przypadku gruntów państwowych.

"Samorządy zgodnie z konstytucyjną zasadą mają autonomię. Dlatego kieruję apel do samorządów aby rozpoczęły prace nad korzystnymi dla mieszkańców warunkami przekształcenia i uwzględniały lokalną specyfikę. Z pewnością bonifikaty nie powinny być gorsze. Nie narzucamy tych warunków, samorządy mają w tym pełną swobodę" - podkreślił Soboń, cytowany w komunikacie resortu.

Ustawa ma wejść w życie 30 dni po ogłoszeniu.

Czytaj także

Koniec użytkowania wieczystego. Na początek na gruntach mieszkaniowych
Od przyszłego roku rozpocznie się likwidacja użytkowania wieczystego. Na początek z mocy ustawy zostanie przekształcone we własność użytkowanie...

Grunty pod blokami mają trafić w ręce mieszkańców
Rząd pracuje nad zmianami, które mają sprawić, że grunty pod blokami i domami, oddane w użytkowanie wieczyste, przekształcą się we własność...

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (2)
dodaj komentarz

  • n_gość_gość_gość

    30.07.2018, 15:09

    GARAŻE

    Co z gruntem od garażami ? Walczymy już kilka lat , ale własność uzyskali tylko pracownicy urzędu lub jego podobni w moim przypadku 51 garaży, własność uzyskała GRABOWSKA dyrektor urzędu pracy, taka jest polityka, prawdopodobnie dalej tak będzie chcemy zapłacić ale oficjalnie a nie ......

    Odpowiedz
    IP: 109.207.xx4.xx7 
  • fiki miki_gość

    22.10.2018, 16:50

    garaze

    popieram

    Odpowiedz
    IP: 159.205.xx2.xx7 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.