Korzystają ze szwedzkich doświadczeń

Asa Jarevik (z lewej) odwiedziła m. in. II LO (fot. tcz.pl)
Tczew - Korzystają ze szwedzkich doświadczeń
W ubiegłym tygodniu odwiedziła Tczew Asa Jarevik - gość ze Szwecji współpracuje z tczewskimi urzędnikami w ramach ożywienia lokalnego środowiska biznesowego dzięki realizacji projektu Dom Przedsiębiorcy w Tczewie. Teraz okazuje się, że tczewskie II Liceum Ogólnokształcące może włączyć się w kolejny projekt, korzystając z szwedzkich doświadczeń.

Zgodnie z projektem Dom Przedsiębiorcy w Tczewie do budynku przy ulicy Westerplatte ma zostać wprowadzona funkcja obsługi małych i średnich przedsiębiorców, a część pomieszczeń zaadaptowana na inkubator przedsiębiorczości. Wartość projektu oszacowano na 4,1 mln zł, z czego 75 procent inwestycji, czyli ponad 3,1 mln zł, przekaże nam Unia Europejska.

- Wkrótce będziemy budować nowe mury, odrestaurowywać budynek - wyjaśnia nam Hanna Pietrzkiewicz z Wydziału Rozwoju Miasta w tczewskim magistracie. - Przede wszystkim chodzi jednak o to, by te mury żyły, dlatego trzeba korzystać z doświadczeń krajów wysokorozwiniętych, takich jak Szwecja. Międzynarodowa współpraca pozwoli nam m. in. na pisanie wspólnych projektów.

Asa Jarevik
współpracuje z Tczewem przy realizacji Domu Przedsiębiorcy, ale okazuje się, że gród Sambora mógłby włączyć się w kolejne przedsięwzięcie, w którym Szwecja ma już spore doświadczenie. Szwedka przyniosła propozycję współpracy w ramach projektu Comenius - przedsięwzięcia, którego głównym celem jest m. in. rozwijanie mobilności uczniów i nauczycieli, tworzenie partnerstw oraz praca nad innowacyjnością.

- Tczew ma doskonałe położenie i widzę tu sporą chęć do korzystania z naszych doświadczeń. Aby dolecieć tu z Malmo, wystarczy zaledwie 35-minutowa podróż. Nic tylko rozpocząć współpracę i wymianę myśli - podkreśla dyrektor rozwoju biznesowego w Aspero Kompetens.

Pomysł na wspólne przedsięwzięcie bardzo spodobał się Hannie Białas, dyrektorce II Liceum Ogólnokształcącego, które mogłoby stać się partnerem projektu:

- To bardzo cenna inicjatywa. Widzę zapotrzebowanie ze strony młodzieży na różnego rodzaju projekty związane z przedsiębiorczością.

Comenius - jest jednym z czterech programów sektorowych Programu "Uczenie się przez całe życie". W krajach starej Unii jest to bardzo popularne przedsięwzięcie. W Tczewie z programu mogliby skorzystać m. in. młodzi ludzie szukający swojego miejsca na rynku pracy.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

 • -1

  pracownik_gość

  10.11.2009, 16:54

  zarobki szwedzkie

  byłem kiedyś w Szwecji, pracowałem i widziałem ile zarabiali Szwedzi a ile Polacy, Pytanie kiedy zaczniemy zarabiać powyżej 5 000 zł jako sprzedawcy np> w biedronce....no kiedy

  Odpowiedz
  IP: 88.199.xx3.xx7 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.