Amerykanka otrzyma prestiżowe tczewskie wyróżnienie

Uczestnicy obozu łączą zabawę z nauką (fot. nadesłane do redakcji)
Tczew - Amerykanka otrzyma prestiżowe tczewskie wyróżnienie
Amerykanka Janice Lynn Sherry otrzyma jedno z trzech wyróżnień samorządu miasta Tczewa (obok honorowego obywatelstwa i nagrody Tczewianin Roku) - medal "Pro Domo Trsoviensi". Medal przyznany został za zasługi dla edukacji polskiej młodzieży, współpracy polsko-amerykańskiej i promowania Tczewa w ramach wolontariatu realizowanego od dziesięciu lat na Obozach Językowych z Językiem Angielskim w Tczewie.

Obóz językowy już od piętnastu lat odbywa się w Zespole Szkół Ekonomicznych. Przedsięwzięciu patronuje UNESCO. W naszym mieście gości młodzież z całej Polski, która doskonali swoje zdolności językowe. Uczestnicy obozu, z różnych części kraju, uczą się angielskiego pod okiem amerykańskich wolontariuszy. Wolontariusze przyjeżdżają z różnych części Stanów Zjednoczonych, m.in. Filadelfii, Bostonu, Las Vegas. Przedsięwzięciu od lat patronuje Janice Lynn Sherry. Wniosek w sprawie nadanie jej medalu złożyli dyrektor i Rada Pedagogiczna Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Księdza Janusza Stanisława Pasierba w Tczewie:

- Janice Lynn Sherry urodziła się 7 sierpnia 1948 roku w Nowym Jorku. Ukończyła College Montclair w New Jersey, a na Uniwersytecie Las Vegas uzyskała tytuł doktora. Posiada 40-letni staż pracy nauczycielskiej. Przez ostatnich kilka lat pełniła funkcję koordynatora specjalnego programu o nazwie "Magnet Schools of America" i doprowadziła ten program na szczyt listy 5 najlepszych programów w Stanach Zjednoczonych. Program ten uzyskał sponsora w postaci NASA. Od 2001 roku realizuje program TEIP (Uczenie Języka Angielskiego w Polsce), początkowo w Gorzowie Wielkopolskim, a od 2002 roku w Tczewie, gdzie pełni funkcję kierownika grupy amerykańskiej. Jako liderka jest odpowiedzialna za organizację zajęć na obozie językowym. Oprócz nauki języka angielskiego równie ważnym w programie obozu jest poznawanie historii i zabytków miasta oraz uczestnictwo młodzieży w wydarzeniach kulturalnych, wystawach, warsztatach organizowanych przez CWRDW. Dokłada też wielu starań do promocji idei obozów językowcy wśród Amerykanów - przyszłych wolontariuszy pracujących wraz z nią w Tczewie. Przyczyniła się do założenia fundacji "Amerykańsko-Polskie Partnerstwo dla Tczewa". - wylicza Małgorzata Mykowska, rzecznik tczewskiego magistratu.

Medal wręczony zostanie podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej z okazji Dnia Tczewa - 30 stycznia. Do tej pory medal PRO DOMO TRSOVIENSI przyznano 30 osobom i instytucjom, w tym dwa trafiły za granicę (wyróżnione zostało miasto Witten oraz Hugo Fortenbacher). Ostatnio odznaczeniem uhonorowano Józefa Golickiego i Adama Przybyłowskiego. Radni jednocześnie nie przyznali wyróżnienia Halinie Kasjaniuk, mimo złożonego wcześniej formalnego wniosku.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (2)
dodaj komentarz

 • +3

  NIE ZNACIE. _gość

  09.01.2012, 07:06

  OK OBOZYwolne TAK JEST OBCYCH CWALICIE A SWOICH

  oj swoich do obozu i na stracenie .Owszem nauki dobre lecz a reszta dyskusyjna w tonie.? Mimo wszyatko GRATULACJE I POWODZENIA dla Laureatki nauce j.POLSKIEGO-KOCIEWSKIEGO.

  Odpowiedz
  IP: 87.167.xx8.xx5 
 • +1

  stef_gość

  09.01.2012, 13:37

  dawniej z kraju rad teraz z u.s.a każdy czas ma bohaterów

  Odpowiedz
  IP: 83.11.xx7.xx0 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.