Konto w banku zamiast listonosza. 75 procent świadczeń na Pomorzu trafia do banku

Bankomat
Tczew - Konto w banku zamiast listonosza. 75 procent świadczeń na Pomorzu trafia do banku
Jeszcze dziesięć lat temu świadczeniobiorcy sceptycznie podchodzili do kont w banku. Zaledwie 45 proc. z nich odbierało świadczenie w ten sposób. Pozostali bezpieczniej czuli się, gdy listonosz przynosił im pieniądze "do ręki". Dziś ponad 75 procent świadczeń długoterminowych w Pomorskiem ZUS przekazuje na osobiste rachunki bankowe.

Z danych NBP wynika, że 57 proc. osób powyżej 59 roku życia ma konto w banku. Wśród klientów Zakładu ich liczba jest jednak znacznie większa.

ZUS bardzo aktywnie walczy z wykluczeniem cyfrowym seniorów. Od wielu lat organizuje specjalne konkursy dla banków i instytucji finansowych, których celem jest promocja bezgotówkowej formy odbioru świadczeń. Zwycięskie podmioty oferują starszym klientom Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dostęp do w pełni darmowych rachunków bankowych. Za prowadzenie konta nie trzeba ponosić żadnych opłat, jeśli tylko co miesiąc wpływała na nie renta lub emerytura.


- Pamiętać trzeba, że gotówka dostarczana bezpośrednio do domu, w pełnej wysokości, naraża seniorów na niebezpieczeństwo kradzieży lub oszustwa.
Zwiększone ubankowienie pozwala na ograniczenie kosztów związanych obrotem gotówkowym ponoszonych przez budżet, czyli nas wszystkich. ZUS na dystrybucję świadczeń za pośrednictwem poczty wydaje rocznie w granicach 240 mln zł. Natomiast przekazanie emerytury, czy renty na rachunek bankowy dzięki zawartym przez ZUS umowom jest darmowe - mówi Regionalny Rzecznik Prasowy województwa pomorskiego, Krzysztof Cieszyński.


Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (4)
dodaj komentarz

 • -4

  Panie Smoliński_gość

  05.11.2018, 08:03

  Weżpan tera Pana Dzwonkoskiego do KAGEHAEMU albo LOYOSU naprezesa taki Talent.Szkoda żeby się zmarnował!!!!!!~!!!

  Odpowiedz
  IP: 79.187.xx2.xx9 
 • -2

  f_gość

  05.11.2018, 08:57

  f

  o 25 za mało

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx3.xx2 
 • +3

  jaa_gość

  05.11.2018, 13:53

  byłoby łatwiej, ale..

  jak ma taki niepełnosprawny senior dotrzeć do bankomatu, jeśli np. nie może chodzić lub nie widzi zbyt dobrze? wiem, że ktoś z rodziny może pomóc, ale to kolejna fatyga dla innych..

  Cytuj
  IP: 195.191.xx0.xx2 
 • waldon_gość_gość

  07.11.2018, 19:14

  bankomaty

  Miałem przez długie lata konto na które od czasu do czasu doliczano odsetki. Doszło do tego że musiałem sporo płacić za konto. Bank korzystał z moich pieniędzy a ja musiałem jeszcze za to płacić. Na dodatek nieraz trzeba było jechać do poczty Gł. bo na Gdańskiej często były jakieś zakłócenia. Dziękuję wolę zostać przy listonoszu. Choroba też nie zawsze pozwalała mi na bieganie od bankomatu do bankomatu... niczego nie będę zmieniał.

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx2.xx9 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.