Krypta, grobowiec i tajemnicze dzbany, czyli co znaleziono w kościele św. Mikołaja

dr Anna Drążkowska bada ciało dziecka znaleziono w krypcie (fot. UMIG Gniew)
Tczew - Krypta, grobowiec i tajemnicze dzbany, czyli co znaleziono w kościele św. Mikołaja
Trzeci sezon prac archeologicznych w gniewskiej świątyni przyniósł kolejne niezwykłe odkrycia. Tym razem udało dokopać się do krypty, o jakiej w żadnych źródłach pisanych nigdy nie było słowa, a która kryła w sobie między innymi szczątki dwójki wyjątkowo bogato pochowanych dzieci.

Czternastowieczny kościół św. Mikołaja odkrywa przed nami kolejne tajemnice. Podczas tegorocznych prac archeolodzy zbadali między innymi obszar pod prezbiterium, czyli najstarszą część kościoła. Znaleźli tam grobowiec, pod którym umieszczone były dwa tajemnicze dzbany.

- Nigdzie indziej nie trafiliśmy na takie coś, nawet nie słyszeliśmy nigdy, aby w jakimś kościele znaleziono kiedykolwiek takie naczynia - tłumaczy dr Małgorzata Grupa, kierująca już trzeci sezon pracami w kościele św. Mikołaja.

W trakcie prac w kaplicy Matki Bożej udało się natomiast odkopać list w butelce i kolejną kryptę, w której tylko pierwsza trumna pochodziła z 1680 r. (pochówki znajdujące się poniżej ciągle są badane). Na tę chwilę wiemy jednak, że sklepienie krypty zapadło się już około 1700 i dzięki temu pomieszczenie nigdy nie zostało okradzione. Więcej o badaniach już wkrótce.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (3)
dodaj komentarz

 • -1

  Memory

  25.07.2011, 01:18

  a ten kościół jest w.....

  W artykule brak podstawowej informacji - gdzie jest ten kościół? Całość ratuje podpis pod fotografią (UMiG Gniew)

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • +10

  przeczytaj nagłówek_gość

  25.07.2011, 07:27

  Pierwsze zdanie tekstu brzmi - "Trzeci sezon prac archeologicznych w gniewskiej świątyni przyniósł kolejne niezwykłe odkrycia. " w gniewskiej - znaczy, że w Gniewie. proste?

  Cytuj
  IP: 89.200.xx2.xx4 
 • -2

  pasjonat_gość

  25.07.2011, 18:45

  To fascujące

  Odpowiedz
  IP: 82.145.xx9.xx5 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.