Światowy Dzień Kociewia w Pelplinie

(fot. pelplin.pl)
Tczew - Światowy Dzień Kociewia w Pelplinie
Kociewiem nazywany jest region etniczno-kulturowy na Pomorzu Gdańskim, obejmujący lewy brzeg Wisły w dorzeczu Wdy i Wierzycy oraz wschodnią część Borów Tucholskich. Tworzą go powiaty z dwóch województw: pomorskiego (starogardzki, tczewski oraz fragmenty gdańskiego, kościerskiego, chojnickiego) oraz kujawsko-pomorskiego (część powiatu świeckiego oraz tucholskiego). Na tym terenie mieszka około 340 tysięcy osób, część mieszkańców posługuje się gwarami kociewskimi. Stolicą Kociewia jest Starogard Gdański, natomiast inne większe miasta to Tczew, Świecie, Pelplin, Gniew.

Pierwszy zapis nazwy regionu w formie Gociewie pochodzi z 10 lutego 1807 roku. Znalazła się ona w meldunku ppłk. Józefa Hurtiga do generała Jana Henryka Dąbrowskiego. Na upamiętnienie tego wydarzenia z inicjatywy członków Stowarzyszenia Kultura Kociewia w Starogardzie Gdańskim i Lokalnej Organizacji Turystycznej Kociewie w Tczewie w 2007 roku zainicjowano Światowy Dzień Kociewia. Pomysłodawcy akcji postanowi nadać jej międzynarodowy charakter, bowiem kiedy obie organizacje przeprowadziły internetowy spis Kociewiaków i przyjaciół regionu, to zgłaszały się osoby z różnych państw. Światowy Dzień Kociewia jest doskonałą okazją by wyrazić dumę ze swojego pochodzenia.

W 2018 roku Światowy Dzień Kociewia przypada na 10 lutego (sobota) w Pelplinie zaś świętować już dzisiaj (9 lutego - piątek)

Na parterze dawnego budynku Pielgrzyma przy ul. Mickiewicza Regionalistka Maria Pani Maria Schultz, uczyła nas śpiewu frantówek kociewskich a Pan Antonii przygrywał na akordeonie. Razem z Panią Marią Leszman malowaliśmy kociewskie pocztówki. Panie z pracowni haftu i szydełkowania przy Miejskim Domu Kultury w Pelplinie zaprezentowały się ze swoimi dziełami. Można było podziwiać ich piękne prace zrobione na szydełku oraz hafty kociewskie. Panie z Kół Gospodyń Wiejskich z gminy Pelplin przygotowywały i smażyły Grochowinki Kociewskie. Nasi mieszkańcy mogli również skosztować pysznego Krupniku. Mimo mrozu mieszkańcy Pelplina licznie przybyli na spotkanie z Kociewiakami. Było smaczni, muzykalnie i kolorowo.

Dla tych którzy nie mogli być z nami w tym dniu a będą śledzić jutro (10 lutego 2018 r.) oficjalny profil Miasta i Gminy Pelplin na portalu społecznościowym został przewidziany konkurs. Zasady konkursu będą ogłoszone w dniu 10 lutego 2018 roku.

10 lutego Diecezjalne Centrum Informacji Turystycznej w Pelplinie zaprasza do zwiedzania Dawnego Opactwa Cysterskiego za symboliczną opłatą 2,00 zł od obiektu.

To doskonała okazja dla osób spoza regionu, by poznać zabytki Pelplina.

Obszerna galeria zdjęć do obejrzenia tutaj .

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

 • Black Rose_gość

  15.02.2018, 19:40

  komuś...

  ... się nawet nie chciało zmienić końcówki artykułu na czas przeszły :/

  Odpowiedz
  IP: 37.7.xx5.xx8 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA