500-lecie reformacji. Co przygotowano w Tczewie?

(fot. mat. prasowe)
Tczew - 500-lecie reformacji. Co przygotowano w Tczewie?
Zbór Kościóła Zielonoświątkowego w Tczewie zaprasza do bezpłatnego udziału w wydarzeniach upamiętniających 500-lecie reformacji.

Mija właśnie pół tysiąclecia od chwili gdy ksiądz Marcin Luter przedstawił swoje 95 tez, które miały być podstawą akademickiej dyskusji, a stały się impulsem przemian, które zmieniły oblicze chrześcijaństwa i kształt społeczno-polityczny Europy i całego świata.

Rewolucyjnym przesłaniem Reformacji było stwierdzenie, że nie można osiągnąć zbawienia przez przestrzeganie przykazań, bo nikt nie jest w stanie wypełnić ich całkowicie. Ofiara Chrystusa jest zaś całkowicie wystarczająca do zbawienia każdego tu na ziemi z momentem uwierzenia. A ponieważ zbawienie jest darem Boga bez żadnych zasług człowieka, można je przyjąć mając pewność, że się zbawienie otrzymało.
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ - SPRAWDŹ OFERTĘ


Wpływy Reformacji w Tczewie sięgają okresu już niespełna kilkudziesięciu lat po wystąpieniu Lutra, kiedy zawiązała się pierwsza gmina protestancka, której spadkobiercą jest istniejąca do dziś parafia augsbursko-ewangelicka. Kilkusetletnią historię obecności mają też mennonici, którzy zasiedlili sąsiadujące z Tczewem Żuławy. W mieście swoją obecność zaznaczyli wierni kościoła baptystów tworząc zbór spośród pracowników przybyłych do budowy mostu lisewskiego a których grono wiernych spotyka się i dziś. Obecnie największą grupę nawiązującą do dziedzictwa Reformacji stanowią wierni Kościoła Zielonoświątkowego.

29 kwietnia (sobota) - Koncert zespołu „Yadah”

„Ewangelia bluesem pisana”, Siedziba Kościoła Zielonoświątkowego ul. Chopina 35, godz. 17.00

Zespół istnieje od 1992 roku i na co dzień zapewnia oprawę muzyczną nabożeństw Kościoła Zielonoświątkowego w Tczewie. Koncertuje też w różnych miejscach takich jak zakłady karne, domy kultury, festiwal Woodstock itp. Nazwa „Yadah” to hebrajskie słowo oznaczające uwielbianie Boga z podniesionymi w zachwycie rękoma.
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ - SPRAWDŹ OFERTĘ


28 maja (niedziela) - Koncert orkiestry kameralnej „Progress” CKiS, ul. St. kard. Wyszyńskiego 10, godz 17.00

Orkiestra została założona przez jej dyrygenta Szymona Morusa w 2009 roku. Od początku związana z miastem Tczew. O licznych sukcesach zespołu świadczy udział w znaczących wydarzeniach muzycznych nie tylko Pomorza, ale i całego kraju. Orkiestra współpracuje z Akademią Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. W programie usłyszymy utwory kompozytorów związanych z protestantyzmem.

10 czerwca (sobota) - Wykład prof. nadzw. dr hab. Wojciecha Gajewskiego „Dziedzictwo Reformacji na Pomorzu” Fabryka Sztuk, ul. 30 Stycznia 4, godz. 17.00

Wykładowca jest pracownikiem naukowym Uniwersytetu Gdańskiego i historykiem Kościoła.

24 czerwca (sobota) - Wycieczka rowerowa „Śladami kultury protestanckiej” Wyjazd z Bulwaru Nadwiślańskiego o godz. 9.00

Przewodnikiem będzie historyk mgr Ryszard Rząd pracownik Muzeum Zamkowego w Malborku. (Trasa: Kończewice - Stara Wisła - Lisewo - Boręty - Palczewo - Pordenowo - Parszewo - Tralewo - Stogi Malborskie). Wyjazd z Bulwaru Nadwiślańskiego o godz. 9.00 (W razie niepogody alternatywna data 1 lipca).

16 września (sobota) - Odczyt mgr Pawła Manikowskiego „Ruch reformacyjny a rozwój polskiej kultury narodowej” Miejska Biblioteka Publiczna, ul. J. Dąbrowskiego 6, godz. 17.00

Prelegent jest polonistą. Na co dzień nauczyciel I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie.

2 - 7 października - Instalacja multimedialna „Labirynt” Siedziba K.Z., ul. Chopina 35

To nowoczesna forma interaktywnej wystawy z użyciem współczesnych technologii. Niezwykłe miejsce, w którym czas zatrzymuje się na chwilę, a uczestnik może zastanowić się nad najważniejszymi pytaniami jakie stawia sobie człowiek. Do Labiryntu wchodzi się pojedynczo otrzymując odtwarzacz mp3 i niewielki lampion. Przez 11 komnat labiryntu widza prowadzi głos w słuchawkach.

29 października (niedziela) - Uroczyste nabożeństwo z udziałem Prezydenta Miasta Tczewa. CKiS, ul. St. kard. Wyszyńskiego 10, godz. 11.00

Nabożeństwo kończące obchody 500-lecia reformacji. Kazanie zatytułowane „Co to znaczy być protestantem? ” Wygłosi pastor Kościoła Zielonoświątkowego w Tczewie prezb. Janusz Meisser.

WSTĘP WOLNY

na wszystkie wydarzenia

Zapraszamy!

500latReformacji.kztczew.pl

Organizator główny:

Kościół Zielonoświątkowy,

Zbór w Tczewie, ul. Chopina 35

www.kztczew.pl

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (5)
dodaj komentarz

 • +2

  pobozna_gość

  18.04.2017, 13:07

  zmiany w chrzescijanstwie i znaczenie

  DOBRZE ,ze prezentacja protestantow znalazla swoje miejsce w TCZEWIE warto by bylo przyprowadzic wszystkich malo wyedukowanych w temacie jakie wazne znaczenie ma inna religia niz katolicka.

  Odpowiedz
  IP: 82.253.xx6.xx5 
 • +2

  znaczenie nieznaczenie_gość

  18.04.2017, 14:52

  bądź dobrym człowiekiem potem religijnym

  Na normalnej religii tego uczyli. Jak ktoś miał fajnego księdza który chciał coś nauczyć... nawetna historii czy polskim uczyli o innych religiach, przynajmniej 7 lat temu w mojej szkole. Ale jak kogoś "uczył" ksiądz który puszczał egzorcyzmy ER albo dyktował całą lekcję katechizm i robił pranie z mózgu to niestety nie. Po pierwsze kochać i nie szkodzić. A jak ktoś kuje w oczy krzyżyk w szkole i widzi 'manifest i propagandę obcej religii" A nie "symbol oznaczający poświęcenie się z miłości..." cóż... ma problem.

  Cytuj
  IP: 83.20.xx5.xx4 
 • -3

  uwaga na zwiedzenie_gość

  18.04.2017, 14:49

  O nie dla zwiedzenia. Nauka Biblijna tak , Jezus Chrystus tak. Nauczanie zielonych nie. Czytajcie uważnie tnij.tcz.pl/?u=6f836e

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx9.xx1 
 • -2

  Iwan_gość

  18.04.2017, 17:26

  ...

  Jestem bardzo ciekaw, co przygotowano z okazji 100. rocznicy rewolucji bolszewickiej.

  Odpowiedz
  IP: 94.254.xx1.xx3 
 • +2

  M_gość_gość

  19.04.2017, 06:31

  Co to ma do rzeczy ...?

  Cytuj
  IP: 109.197.xx8.xx6 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.