Ogród Historii powstaje w Gniewie - moc atrakcji na "złotej uliczce"

Ulica Sambora jest wyjątkowo urokliwa (fot. gniew.pl)
Tczew - Ogród Historii powstaje w Gniewie - moc atrakcji na "złotej uliczce"
Przy ulicy Sambora, jednym z najbardziej malowniczych zakątków Gniewa, stanie Ogród Historii - miejsce pełne niezwykłych pomników opisujących historię miasta. Tworzeniem ogrodu zajęła się Parafia św. Mikołaja w Gniewie, której ulica Sambora jest szczególnie bliska.

Pomysł stworzenia ogrodu zrodził się w głowie proboszcza gniewskiej parafii ks. Zbigniewa Rutkowskiego.

- Ulica Sambora to miejsce wyjątkowo piękna, a turyści często nie wiedzą jak tam dojść. Dlatego pomyśleliśmy o ogrodzie - tłumaczy ks. Rutkowski.

Pierwszymi elementami Ogrodu Historycznego są Miś Maciuś, jego legenda i informacja o bitwie dwóch Wazów z 1626 r., który zagościł na ulicy w roku 2010. Ustawiona została już także ściana z trzema krzywymi zwierciadłami (każde 120 na 50 cm), w których pięknie odbijają się charakterystyczne parterowe kamieniczki z I połowy XIX wieku.

Kolejnymi elementami ogrodu będą słup z datą nadania praw miejskich Gniewowi oraz kamienne drzwi z dwiema dziurkami od klucza. Przez jedną zobaczyć będzie można instrumenty orkiestry parafialnej, która otrzymała przywileje królewskie od Jana III Sobieskiego, w drugiej natomiast samego władcę wraz z Marysieńką. Kawałek dalej znajdą się dwa kamienie. Na jednym z nich będzie informacja o gniewskiej synagodze, na drugim natomiast o kościele ewangelickim w Gniewie. Jeszcze dalej będzie sobie można zrobić zdjęcie z dwumetrową zapałką, na której umieszczona zostanie informacja o dacie spłonięcia gniewskiego zamku. Całość zakończy słupek z datą wjazdu gen. J. Hallera do miasta, czyli z informacją o końcu zaborów na tym terenie. W Ogrodzie Historii znajdzie się również pięć arkuszy z narysowanym komiksem opowiadającym legendę powstania gniewskiego herbu i nazwy miasta.

- Łącznie pokazanych będzie dziewięć wydarzeń ściśle związanych z Gniewem. Ich oficjalne odsłonięcie nastąpi 1 lipca 2012 r. jako pamiątka 715-lecia naszej parafii i drugich urodzin Misia Maciusia. Poszczególne elementy będą się pojawiały w ciągu najbliższych miesięcy. Warto więc co jakiś czas wybrać się na spacer w okolicę ulicy Sambora i śledzić postępy prac - zachęca ks. Rutkowski.

Na przestrzeni dwóch, trzech lat Ogród wzbogacą jeszcze inne elementy. Odnowiona i uwydatniona zostanie np. tablica z nazwiskami pomordowanych we wrześniu 1939 r. Po zakończeniu prac archeologicznych, na cmentarzu wokół kościoła postawiony zostanie symboliczny nagrobek. Będzie tam można pomodlić się i zapalić znicz w intencji pochowanych tam osób. Przy kościele znajdzie się również kamienna replika tronu papieskiego z Pelplina. Na podobnym siedział Jan Paweł II, a teraz będzie można na nim usiąść samemu i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Na tronie znajdzie się również życiorys papieża Polaka.

Otoczenie gniewskiej fary tworzą malownicze ulice okalające świątynię. Szczególnie bajkowa jest właśnie ulica Sambora, porównywana często do Złotej uliczki w Pradze, która teraz zachwycać będzie jeszcze bardziej.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

 • +2

  Dawid_BMW

  17.02.2012, 01:52

  No

  Okolica całkiem sympatyczna. fajne oświetlenie budynków jest na pierwszym zdjęciu . Fajnie jak by kilka miejsc w Tczewie oświetlili ,Koniecznie lepsze oświetlenie Jana Pawła II,nowy wiadukt,kilka kamienic,itp. A i jeszcze lepiej jak by użyli technologi LED by trochę koloru nabrało ten Tczew ,a nie same halogeny. Pozdrawiam .

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.