Jarmark Cysterski 2022 - 200 stanowisk z historią w tle [FOTO]

Jarmark cysterski (fot. materiały organizatora)
Jarmark Cysterski 2022 - 200 stanowisk z historią w tle [FOTO]

zobacz galerię zdjęć: 67
Za nami kolejny Jarmark Cysterski. Mimo kapryśnej pogody, cysterskie święto tradycyjnie przyciągnęło do Pelplina rzesze turystów. Ponad 200 stoisk handlowych, trzy koncerty, pokazy historyczne oraz wiele innych atrakcji czekało na tych, którzy w ubiegły weekend udali się do Pelplina.

W miniony weekend, 17-18 września 2022 r., na terenie Dawnego Opactwa Cysterskiego w Pelplinie odbył się XXI Jarmark Cysterski. Wydarzenie to od lat doskonale wpisuje się w aurę malowniczej przestrzeni Pelplina i przyciąga rzesze turystów z całej Polski. W swej formie i treści nawiązuje do średniowiecznych jarmarków kupieckich organizowanych w miastach, najczęściej z okazji większych świąt kościelnych - głównie patronalnych. Cysterskie święto wskrzesza dzieje i tradycje czasów, kiedy ziemią pelplińską gospodarowali szarzy mnisi.

Mimo, iż oficjalnie jarmark zaczynał się w sobotę to już w piątek mieszkańcy i odwiedzający Pelplin mieli okazję wziąć udział w koncercie pn. "Harfy w katedrze" zorganizowanym z okazji tegorocznej 550. rocznicy konsekracji pelplińskiej świątyni. Było to wydarzenie towarzyszące XXI Jarmarkowi Cysterskiemu. Podczas koncertu usłyszeliśmy niezwykle utalentowaną uczennicę grającą na harfie, Zarinę Zaradną oraz aktorkę Monikę Janeczek-Toporowską, która przybliżyła zebranym modlitwy poetyckie ks. Janusza St. Pasierba. Po koncercie wszyscy uczestnicy mieli okazję uczestniczyć w nocnym zwiedzaniu katedry.

W sobotę, 17 września, już od rana do Pelplina przybywali rzemieślnicy, kolekcjonerzy, przedstawiciele gastronomii, lokalne szkoły i instytucje, aby ustawić stragany kuszące kolorami i zapachami. Podczas tegorocznego jarmarku na odwiedzających czekało blisko 200 wystawców oferujących wyroby rzemieślnicze, rękodzielnicze, regionalne, artykuły spożywcze oraz wiele innych produktów pochodzących z terenu całej Polski, a nawet z zagranicy.


Sobotni poranek to także kolejna edycja Biegu Cysterskiego, który już od wielu lat towarzyszy jarmarkowi. Podczas zawodów do pokonania był dystans 5 kilometrów w biegu głównym, odbyły się również biegi towarzyszące dla dzieci i młodzieży. Start i meta zawodów znajdowały się tuż przy pelplińskiej katedrze, w samym sercu trwającego jarmarku. Tegoroczna edycja zgromadziła rekordową liczbę biegaczy, blisko 400 osób ukończyło zmagania i odebrało pamiątkowe medale. Dodatkową sportową atrakcją była także pokazowa sztafeta klubów sportowych z terenu Gminy Pelplin.

W sobotnim programie znalazły się również turnieje rycerskie dla publiczności, koncert muzyki dawnej, a także piknik wieprzowy organizowany przez Pomorską Izbę Rolniczą. Oczywiście przez cały dzień odwiedzający mogli zapoznać się z ofertami wystawców, którzy prezentowali swój asortyment na terenach wokół opactwa pocysterskiego, mieli okazję także skorzystać z licznych warsztatów i wystaw oraz zwiedzać lokalne zabytki.

Dopełnieniem soboty był wieczorny koncert "Jak skała na morzu! O Polskości Pomorza" Na scenie wystąpili: Darek Maleo Malejonek, Renata Przemyk, Mona, Kasia Malejonek, Aleksandra Idkowska, Jędrzej Kodymowski, Jerzy Mazzoll, oraz muzycy: Tomasz Mackiewicz, Kacper Popek, Michał Szturomski. Koncert był muzyczną opowieścią o historii Kociewiaków i Kaszubów poprzez zabór pruski, przez losy Polaków pod okupacją niemiecką, aż po siłę buntów robotniczych w wyniku których narodziła się "Solidarność". Wydarzenie wieńczyło pierwszy dzień pelplińskiego jarmarku oraz upamiętniało przypadając w tym dniu 83. rocznicę ataku ZSRR na Polskę.

Na niedzielę 18 września został zaplanowany równie interesujący program. Ostatni dzień Jarmarku Cysterskiego rozpoczął się mszą św., po której odbył się koncert muzyki dawnej. Kolejnym punktem programu był przemarsz średniowiecznego korowodu ulicami miasta. Barwny orszak tradycyjnie zatrzymał się nieopodal pelplińskiego urzędu i tam, po odegraniu hejnału Pelplina, burmistrz Mirosław Chyła przekazał klucze do miasta księciu Mestwinowi, który wraz ze swoim rycerstwem sprawował tego dnia rządy w Pelplinie. Następnie zebrani ruszyli na plac przed Collegium Marianum, gdzie przedstawiciele głównych organizatorów powitali wszystkich zebranych. Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin Mirosław Chyła tymi słowami zwrócił się do uczestników XXI Jarmarku Cysterskiego - Spotykamy się w tym miejscu już po raz dwudziesty pierwszy by promować i kultywować tradycje oraz dziedzictwo cystersów, którzy gospodarowali naszymi ziemiami przez ponad 500 lat. Życzę wszystkim mieszkańcom oraz gościom udanego świętowania, a osobom i instytucjom zaangażowanym w organizację jarmarku dziękuję za przygotowanie tego wyjątkowego wydarzenia.

Niedziela upłynęła pod znakiem jarmarcznych zakupów oraz pokazów historycznych. Spektakl "Zapiski Cysterskie", szranki i konkursy, tańce średniowieczne czy też turnieje rycerskie to jedne z licznych atrakcji czekających na tych, którzy przybyli na jarmark.
Ostatnim punktem niedzielnego programu był turniej rycerski konny podczas którego można było zobaczyć walki na kopie oraz pokaz jazdy akrobatycznej. Przedstawienie z pewnością podobało się publiczności i było znakomitym zakończeniem jarmarku.
Tak zakończył się XXI Jarmark Cysterski w Pelplinie, w miejscu gdzie duch średniowiecza przeplata się z teraźniejszością. Organizatorzy dziękują wszystkim zaangażowanym w pracę nad jarmarkiem. Dzięki Waszej pracy to cysterskie święto z roku na rok wzrasta w siłę.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (3)
dodaj komentarz

 • -3

  qq_gość

  20.09.2022, 09:02

  i cyk kopia artykułu...jeszcze reklama do tego jakas patola i jakoś sie kręci

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx2.xx9 
 • +5

  Kogo to?_gość

  20.09.2022, 09:25

  Przedruk z PELPLIN.PL

  PELPLIN.PL

  Odpowiedz
  IP: 185.94.xx9.xx2 
 • -1

  Fryc_gość_gość_gość

  20.09.2022, 11:51

  Psiwo droge było na tym jarmarku Do żabki trzeba było chodzić po specjal

  Odpowiedz
  IP: 5.173.xxx.xx3 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.