Zapłacimy więcej za odholowywanie i parkowanie aut

Policjanci korzystają z umów zawartych przez starostwo z firmami odholowującymi auta (fot. tcz.pl)
Tczew - Zapłacimy więcej za odholowywanie i parkowanie aut
Nowe, wyższe stawki za odholowywanie i parkowanie pojazdów przyjęli ostatnio tczewscy radni powiatowi. Przegłosowanie uchwały było konieczne, aby starostwo mogło podpisać umowę z podmiotami, które będą zajmowały się usuwaniem aut.

Sprawa dotyczy usuwania i parkowania pojazdów, o których mowa w art.130a ustawy "Prawo o ruchu drogowym". Kiedy auto może zostać odholowane na koszt właściciela? Chodzi głównie o przypadki, gdy pojazd został pozostawiony tam, gdzie jest to zabronione i utrudnia ruch, gdy kierowca jest nietrzeźwy, bądź nie posiada stosownych dokumentów uprawniających go do prowadzenia auta.

- Uczestniczyliśmy w spotkaniach z pracownikami starostwa, podczas których sygnalizowaliśmy, że potrzebne jest podpisanie umowy z firmą usuwającą pojazdy, bo przez przez pewien czas umowa ze starym podmiotem wygasła, a nowej firmy nie było. To jest dla nas ważne, bowiem z zabezpieczenia administracyjnego możemy korzystać np. w wypadku zatrzymania pijanego kierowcy. - wyjaśnia asp. sztab. Dariusz Górski, rzecznik tczewskiej policji.

Radni zajęli się tematem stawek dotyczących opłat za odholowywanie aut podczas marcowej sesji Rady Powiatu - zgodzili się na podjęcie stosownej uchwały, przy jednym głosie wstrzymującym.

- Podjęcie uchwały spowodowane jest tym, że obecnie obowiązujące stawki (zgodnie z uchwałą Rady Powiatu Tczewskiego z dn. 24 listopada 2009 r.) za usunięcie i parkowanie pojazdów nie pozwalają na realizację ww. uchwały, ponieważ brakuje firm gotowych wykonać ujęte w uchwale zadania za tak niskie kwoty. - wyjaśnia Kamila Wiśniewska, rzecznik starostwa Powiatowego w Tczewie.

Urzędnicy dodają, że ustalone w uchwale nowe stawki za usunięcie i parkowanie pojazdów wynikają z rozpoznania rynkowego.

Jakie są nowe stawki?

Opłaty za załadunek i rozładunek pojazdów:

a) dla pojazdu jednośladowego 50,00 zł.
b) dla pojazdu o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5t 100,00 zł.
c) dla pojazdu o dopuszczalnej masie całkowitej od 3,5t do 12t 130,00 zł.
d) dla pojazdu o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12t 600,00 zł.

za każdą rozpoczętą godzinę roboczą dotyczącą załadunku i rozładunku pojazdu.

Za transport pojazdów:

a) dla pojazdu jednośladowego 3,00 zł.
b) dla pojazdu o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5t 5,00 zł.
c) dla pojazdu o dopuszczalnej masie całkowitej od 3,5t do 12t 8,00 zł.
d) dla pojazdu o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12t 22,00 zł.

za każdy rozpoczęty kilometr transportu pojazdu.


Za parkowanie pojazdów usuniętych

a) dla pojazdu jednośladowego 10,00 zł.
b) dla pojazdu o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5t 30,00 zł.
c) dla pojazdu o dopuszczalnej masie całkowitej od 3,5t do 12t 70,00 zł.
d) dla pojazdu o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12t 130,00 zł.

za każdą rozpoczętą dobę parkowania pojazdu.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (23)
dodaj komentarz

 • +12

  świstak_gość

  07.04.2011, 07:39

  W żadnym wypadku nie bronię pijusów za kółkiem. Ciekawe jednak to rynkowe rozpoznanie. Ja podczas awarii w Gdańsku wezwałem lawetę i zapłaciłem do Tczewa 180 zł. Tymczasem według cennika ustalonego po rozpoznaniu zapłaciłbym ok 500 zł (ładowanie i rozładowanie 100 zł, 40 km x 2 bo z dojazdem po 5 zł = 400 zł). Czy firma będzie wyłoniona w drodze przetargu? Bo przy 100 tak odholowanych autach podczas kontraktu przekraczamy kwotę minimalną 14.000 euro i prawo zamówień publicznych tego wymaga. Dla mnie jest to ważne gdyż jestem kierowcą i wiem że można po takiej stawce też zdjąć moje auto z drogi podczas kolizji. Byłoby to dla mnie ze szkodą a jestem obywatelem mieszkającym w tym powiecie.

  Odpowiedz
  IP: 83.23.xx3.xx9 
 • -6

  maks_gość

  07.04.2011, 08:27

  coś nie tak według mnie

  a dlaczego firma z gdańska nie ma cie odholować za 180zł?

  Cytuj
  IP: 87.205.xx1.xx2 
  -2

  Stefan_gość

  07.04.2011, 18:05

  Praca

  Co do tych kwot to byłbym zupełnie spokojny, jeśli nie zrobimy nic złego to nic się nie stanie.... proste ! A co do tego wyliczenia... nie trzyma się kupy.... A z drugiej strony, to proszę tak jak Pan/Pani stoi zabrać z miejsca Sprintera MAxi zapakowanego po brzegi, nie uszkadzając go, wystawić na to rachunek, opłacić normalnie pracowników i bazę sprzętową.... Ciekawe ile by Pan/Pani wziął za to gdyby miał to zrobić swoimi rekami i umiejętnościami :) Niektóre rzeczy muszą kosztować, to jak robota u mechanika samochodu, czasami się płaci za wiedzę a nie robotę :)

  Cytuj
  IP: 79.184.xx9.xx9 
 • -2

  Kris_gość

  07.04.2011, 08:19

  holowanie

  Stawki zostały ustalone na teren miasta Tczewa i okolic, nikt nie będzie holował Pańskiego auta z Gdańska do Tczewa tylko z miejsca gdzie auto zostało zaparkowane na parking policyjny lub parking firmy, która zostanie wyłoniona w przetargu/postępowaniu. W przypadku kolizji można dochodzić zwrotu za holowanie pojazdu z OC sprawcy zdarzenia.W przypadku awarii zawsze można skorzystać z usług Assistance dostępnych przy zakupie ubezpieczenia OC...

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx6.xx2 
 • +10

  T>K>M_gość

  07.04.2011, 08:48

  Mam nadzieję, że wpierw starostwo, na czele z wielce szanownym porządkowym, zacznie od uporządkowania własnego podwórka. Po pierwsze udostępni odpowiednią liczbę miejsc na parkingu przed starostwem dla klientów, bo do tej pory parking zajmowany jest w większości przez urzędników starostwa. Po drugie zrobi porządek z pojazdami parkującymi pomiędzy starostwem a stacją pobierania krwi, na jezdni z zakazem zatrzymywania i postoju. Następnie wymusi na szanownym panu prezydencie udostępnienie miejsc parkingowych przy urzędzie miasta dla klientów, w tej chwili wjazd mają tylko urzędnicy. Zawsze zastanawia mnie, czy zajmowanie miejsc parkingowych wokół urzędów tylko i wyłącznie przez urzędników (szczególnie z zakazem wjazdu dla pospólstwa, jak przy urzędzie miasta) to przejaw arogancji, pogardy dla głosujących kmiotków, czy zwykłej głupoty. I nie ma bata we wsi, na to żadne ISO nie pomoże. Do zmiany podejścia do klientów potrzebna jest zmiana mentalności włodarzy. Zmiana z myślenia czynownika na myślenie urzędnika, który pracuje dla dobra publicznego. Przykład zachodu pokazuje (szczególnie wśród urzędników samorządowych) że można. Ale to zobaczą dopiero, chodzące o lasce, nasze wnuki.

  Odpowiedz
  IP: 79.189.xx4.xx0 
 • +10

  gosc_gość

  07.04.2011, 09:10

  witam,moim zdaniem niech zrobią stosowne parkingi a wtedy porozmawiajmy o mandatach,trzeba coś pierw daj aby później żądać,oczywiście nie wszystkich popieram bo niektórzy parkują ze głowa boli chyba prawko za masło było.pozdrawiam

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx2.xx2 
 • +6

  uboot_gość

  07.04.2011, 09:22

  holowanie

  ustalone tu ceny holowania i tak nie są wygórowane w porównaniu do innych miast ( a to, że jest to 'złoty' interes dla firmy, która się tym zajmuje to już inna sprawa i taki przetarg powinien byc jasny i czytelny, żeby nie było potem jakiś dziwnych niedomówień), natomiast co do przyczyn z jakich może byc odholowany samochód to jazda w stanie nietrzeźwym lub nieposiadanie dokumentu uprawniającego do kierowania nie jest do tego podstawą, muszą zachodzic również inne przesłanki np. samochód musi stwarzac zagrożenie w ruchu drogowym...

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx1.xx3 
 • -2

  wodzionka_gość

  07.04.2011, 09:45

  dajci se siana

  I bardzo dobrze. Popieram decyzję odnośnie stawek,a powinny być jeszcze wyższe. Trochę wyobraźni w momencie parkowania samochodu. Spotkałem się nie raz z kretynami, którzy parkowali samochody,gdzie popadnie jak by się dało to zaparkowali by na klatce schodowej. Byle tylko się nie przemęczyć drogą z samochodu do domu. Lenistwo i głupota Polaków nie zna granic. Ogarnijcie się ludzie!!!!

  Odpowiedz
  IP: 79.189.xx8.xx8 
 • +4

  _gość

  07.04.2011, 11:29

  W miastach, w których praktycznie nie ma parkingów to jest norma. Rozwiązana tego problemu upatrywałbym w innym miejscu. Budować parkingi. Sprzedawać place pod parkingi. A nie karać kierowców za to, że jeżdżą autami. Sam nie mam, jak na razie, auta, ale widzę, jednak, że to jest grupa najbardziej uciśnionych ludzi. Dosłownie jest tak, że ponoszą opłaty za prawie wszystko. Takie dojne krowy.

  Cytuj
  IP: 78.31.xx8.xx8 
 • +3

  filipek2006

  07.04.2011, 14:42

  JAK ZAWSZE PRZESĄDZONE.

  WSZYSCY DOBRZE WIEMY ŻE TAK CZY SIAK HOLOWANIEM ZAJMIE SIĘ ''GÓRKA'' Z 30 STYCZNIA.ZAWSZE TAK BYŁO I BĘDZIE NAWET JEŚLI NIE WYGRA PRZETARGU BO MA UKŁADY Z POLICJĄ I TYLE. KIEDYŚ SAM MIAŁEM AWARIĘ POJAZDU I GDY NA MIEJSCU ZJAWIŁA SIĘ POLICJA TO OD RAZU WEZWAŁA GÓRKĘ CHOĆ MIAŁEM ZAPEWNIONY JUŻ WŁASNY HOLOWNIK.TA INWESTYCJA KOSZTOWAŁA MNIE 350 ZŁ A TRWAŁO TO ZALEDWIĘ 1,5 GODZINY I 18 KILOMETRÓW HOLOWANIA. JEDNYM SŁOWEM ROZBÓJ W BIAŁY DZIEŃ.

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • +1

  italgregor

  07.04.2011, 16:07

  dzisiaj najlpeiej nie wychodzic z chaty i nie słodzić herbaty , CO RAZ GORZEJ bo nie chodzi o pijanych ale kazdy na chwile w nie dozwolonym miejscu kiedys stanal lub stanie bo nie ma parkingow wolnych

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • +1

  Pio_gość

  07.04.2011, 18:02

  Brak konkurencji

  Zgadzam się z uzytkownikiem Filipek2006 ----> nie wiadomo dlaczego jest to prawie że oczywiste ze Górka to bedzie robił, ale nikt nie zajmuje się pogubionymi autami z jego placu, ktore zostaja wywozone na złom... Przecież to jest oczywiste bandyctwo w biały dzień ! Wogóle starostwo w Tczewie w tym temacie nie bryluje, a osoba prowadząca ten temat wydaje się być .... nie kompetentna....

  Odpowiedz
  IP: 79.184.xx9.xx9 
 • Tirowiec_gość

  07.04.2011, 18:11

  A tirami kto się zajmie ?

  Witam serdecznie, czytam i jak tu się nie zgodzić. Taka sama klika od lat działa. A ciężarówkami to pewnie się Michalak zajmie, bo też tu ma chyba wyłączność. Jak to możliwe, zaległości w pencjach pracowników, ZUS i US, poblokowane konta a jeszcze to działa ?! Auto każde zarejestrowane na kogo innego...Przecież to się woła o pomstę do ..piekła. Może w końcu by wybrać jakąś inną firmę, dać się komuś wykazać. Albo chociażby wystarczyło by żeby sprawdzić dokumenty firmy a nie takich cwaniaków....

  Odpowiedz
  IP: 79.184.xx9.xx9 
 • Tcz_gość

  07.04.2011, 18:43

  jak dobrze kojarzę to w Tczewie nie ma usuwania, źle zaparkowanych pojazdów chyba, że ktoś zaparkował w taki sposób w który mógł zagrozić bezpieczeństwu innym użytkownikom ruchu lub zablokował komuś wyjazd w innym przypadku dostaję blokadę na koło i mandat a jeżeli chodzi o cenę za odholowanie nie trzeźwych kierowców albo zabezpieczenie miejsca zdarzenia to się z tym zgodzę jak ktoś wsiada za kierownicę pod wpływem alkoholu to na pewno dobrze wie co robi !

  Odpowiedz
  IP: 83.25.xx5.xx4 
 • +1

  mecenas_gość

  07.04.2011, 19:16

  jak zwykle Górka

  Oczywiście że Górka wygra przetarg a to dlatego że każdy przetarg można ustawić pod wygranego. Będą takie kryteria, które spełnia tylko Górka np lokalizacja parkingu itd. Wszyscy wiedzą o jego układach. Policja nie ma prawa wzywać pomocy drogowej (ba nawet podawać numeru tel. czy nazwiska) o ile właściciel auta zechce to sam zrobić no chyba że auto będzie holowane na parking policyjny. Znam firmy które wożą autka za stawkę 1,2zł za kilometr załadunek i rozładunek gratis dotyczy aut o dmc 3500kg więc porównanie masakra no ale cóż na kopertę też trzeba doliczyć.

  Odpowiedz
  IP: 83.25.xx1.xx3 
 • +1

  bab_gość

  08.04.2011, 12:37

  o , to lepiej niż taxowka , może teraz bedziemy dzwonić po tego kogoś zamiast taxi , podaj namiary ;]

  Cytuj
  IP: 109.207.xx6.xx0 
 • ala_gość

  07.04.2011, 20:26

  A znacie kogoś z okolicy co zajmuje sie holowaniem? Hęę?no wlaśnie i tu odpowiedz czemu ktoś zawsze wygrywa:)Pozdrawiam i życzę przedsiębiorczości.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx6.xx0 
 • +1

  bab;a_gość

  07.04.2011, 21:37

  Jest konkurencja

  No żaden problem, mogę Ci podać parę firm. Z drugiej strony jak ma powstać silny konkurent skoro "wszystko" bierze tylko jeden. Kupić 5 aut to zaden problem, tylko muszą być zlecenia. A o te troche trudno w konfrontacji z monopolistą.... Dajcie ludziom szansę to z pewnością wystartują !

  Cytuj
  IP: 79.184.xx9.xx9 
 • hol GD_gość

  07.04.2011, 20:42

  ludzie o czym wy tu wypisujecie macie możliwość się wykazania wzięcia udział w przetargu dlaczego NIKT ! jeszcze nie przystąpił ??!! starostwo podniosło ceny bo nikt nie chciał się pod tym podpisać ! Prawda jest taka, że pojazd zabezpieczony może zostać zezłomowany jak każdy wystarczy mieć odpowiednie dokumenty z wydziału komunikacji i zezłomować go w miejscu do tego przeznaczonym w którym mają utylizację odpadów takich jak olei itp. , zresztą to forum ma na celu poinformować o zaistniałych zmianach cenniku.

  Odpowiedz
  IP: 83.25.xx5.xx4 
 • +4

  Pomoce2011_gość

  07.04.2011, 20:43

  Dziękujemy Panie Urban!!!!

  Panie Rzeczniku Tczewskiej Policji!! Umowa ze STARYM podmiotem nie wygasła a nowych "FERM" przepraszam FIRM holowniczych było dużo i jest coraz więcej!!! To urzędasy ze Starostwa w Tczewie zrobili to całe zamieszanie swoim rażącym niedbalstwem za które ktoś beknie!!! Na razie tym ZABÓJCZYM CENNIKIEM pójdziecie po kieszeniach Tczewskich biednych kierowców za co Wam Bardzo Dziękujemy że o Nas tak dbacie!!!! INFO: To Starostwo wymyśliło ten chory cennik a Pomoce Drogowe nie mają nic z tym wspólnego. Żeby Społeczeństwo Tczewa nie myślało ,że to Pomoce Drogowe wymyśliły ten cennik. Nikt z Pomocami Drogowymi nie konsultował się w sprawie cen no może oprócz jednej nowej FERMY przepraszam FIRMY z Lipinek, która miała wydeptaną ścieżkę do P. Urbana i spółki.!!!

  Odpowiedz
  IP: 178.181.xx7.xx4 
 • robert_gość

  08.04.2011, 08:35

  j

  a co interesuje kto ma jakie długi. Co ty jego ksiegowy twoimi nikt sie nie interesuje . Jeszcze sobie problemu narobisz. Jest takie cos jak ochrona danych.

  Odpowiedz
  IP: 82.145.xx8.xx9 
 • -2

  screeling_gość

  08.04.2011, 11:19

  bardzo dobrze

  jak delikwent raz zapłaci to nauczy się parkować :) stop świętym krowom!

  Odpowiedz
  IP: 87.205.xx1.xx2 
 • tirowiec_gość

  08.04.2011, 14:50

  tirowcöw

  niech sa te dwie ekipy oni maja przet i pojecie a taki leszcz kupi lawete cz holownik a nie wie jak wciagarka operowac.

  Odpowiedz
  IP: 82.145.xx9.xxx 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.