Zakończyli „Kosmiczną Edukację”

Kosmiczna Edukacja - uczestnicy turnieju (fot. Starostwo Powiatowe)

odbyło się
30
04.2012
Poniedziałek
Zakończyli „Kosmiczną Edukację”

zobacz galerię zdjęć: 4
Ponad pięćset tysięcy złotych przeznaczono na edukację sześćdziesięciu uczniów z obszarów wiejskich, którzy uczą się w I i II Liceum Ogólnokształcącym w Tczewie w ramach projektu „Kosmiczna Edukacja”. Był to projekt realizowany przez Starostwo Powiatowe w okresie od stycznia 2011 r. do 30 kwietnia br. Projekt był współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

12 kwietnia 2012 roku w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie odbyło się uroczyste zakończenie realizacji projektu „Kosmiczna Edukacja”. Konferencja składała się z trzech części. W pierwszej uczestnicy obejrzeli film o Heweliuszu, który został wyświetlony podczas konferencji organizowanej przez Urząd Marszałkowski w Gdańsku z okazji wręczenia nagrody dla projektu „Kosmiczna Edukacja” za zajęcie głównego miejsca w ramach konkursu „Europejski Fundusz Społeczny w województwie pomorskim – ciekawe pomysły, dobre praktyki – edycja 2011”. Następnie Koordynator projektu podsumował realizację projektu. Ostatnią, a zarazem główną częścią konferencji był „Turniej Szkół”. Celem turnieju była prezentacja wiedzy z przedmiotów ścisłych, jaką uczniowie zdobyli podczas uczestnictwa w projekcie „Kosmiczna Edukacja”.

W turnieju wzięło udział 120 uczestników projektu, byli to uczniowie I i II Liceum Ogólnokształcącego w Tczewie. Sam turniej składał się z trzech etapów, poprzez które przechodzili uczniowie. Do półfinału dostało się 6 drużyn 4 osobowych, które walczyły o udział w finale. Każda z drużyn składała się po połowie z uczniów I, jak i II LO. Zwycięzcy otrzymali lornetki astronomiczne oraz publikacje ”Wielki Atlas Nieba”. Nad całością czuwała Komisja złożona z ekspertów (wykładowcy z Uniwersytetu Gdańskiego).

Projekt był współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet IX – Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Działania – 9.1 Wyrównywanie szans edukacyjnych i zapewnienie wysokiej jakości usług edukacyjnych świadczonych w systemie oświaty, Poddziałania - 9.1.2 Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszanie różnic w jakości usług edukacyjnych


Wartość projektu: 531 246,00 zł

Celem ogólnym projektu był rozwój kompetencji kluczowych u 60 uczniów poprzez zajęcia dodatkowe z matematyki, chemii i astro-fizyki oraz wyrównanie dysproporcji edukacyjnych u 60 uczniów poprzez zajęcia wyrównawcze z matematyki, z obszarów wiejskich z I i II Liceum Ogólnokształcącego w Tczewie w okresie od I 2011 do IV 2012.

Działania w projekcie:
W ramach projektu zaplanowano dla 60 uczniów z I i II LO szereg prelekcji i wykładów naukowych
(w szkole, na miejscu) m.in. Zastosowanie matematyki w finansach i ubezpieczeniach, Astrofizyka, Chemia w życiu codziennym czy też Warsztaty nt. równości szans kobiet i mężczyzn. W ramach projektu zaplanowano również wycieczkę do Instytutu Problemów Jądrowych w świerku gdzie uczniowie zapoznali się z badaniami z dziedziny fizyki subatomowej (fizyka cząstek elementarnych i jądrowa fizyka plazmy gorącej itp.) i stosowaniem metod fizyki jądrowej w rozmaitych gałęziach gospodarki i nauki (zwłaszcza w medycynie). Zaplanowano również wyjazd na Bałtycki Festiwal Nauki. W ramach projektu uczniowie wzięli udział w 5-dniowej Zielonej Szkole. Program Zielonej Szkoły to m.in.: warsztaty fizyczno-chemiczne z elementami ekologii, obserwacja zjawisk przyrody, ruchu Ziemi, obserwacja nieba, poznawanie przyrody, zwiedzanie zabytków, zajęcia etnograficzne, zajęcia z mapą i kompasem. Odbędzie się również Błękitna Szkoła. Program warsztatów morskich: ekologia morza i jego strefy przybrzeżnej, prelekcje, seminaria, filmy, zajęcia w terenie, zwiedzanie Fokarium, rejs wodolotem. Dzięki projektowi uczniowie odwiedzili również Planetaria (Toruń i Gdynia).

W ramach projektu uczniowie uczęszczali na koła: matematyczne, chemiczne oraz fizyczno-astronomiczne, które były prowadzone przez wykładowców z Uniwersytetu Gdańskiego.
W ramach projektu zakupiono m.in.: sprzęt laboratoryjny, teleskopy, laptopy, projektory, ekrany, czy też kamery.




Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

  • _gość

    01.05.2012, 21:04

    mhm

    Gofery same sie nie zrobia :D

    Odpowiedz
    IP: 46.134.xx8.xx8 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.