Wesołego Alleluja!

Wesołego Alleluja! (fot. tcz.pl)
Tczew - Wesołego Alleluja!
Wielkanoc - najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie, upamiętniające zmartwychwstanie Chrystusa. W niedzielę podczas wielkanocnego śniadania zasiądziemy całą rodziną do stołu i podzielimy się jajkiem - symbolem odradzającego się życia.

Gospodynie uwijają się w kuchni, by podczas niedzielnego śniadania na stołach nie zabrakło szynek, pachnących kiełbas, słodkości - obowiązkowo pięknie wypieczonej baby i mazurka, oraz świątecznie przyozdobionych jajek. Któż z nas nie pamięta, kiedy przed Wielkanocą jako dzieci rwaliśmy się do przyozdabiania świątecznych pisanek? Zwyczaj ich malowania narodził się w Persji. Najstarsze pisanki odnalezione na ziemiach polskich pochodzą z końca X wieku. Zgodnie z ludową tradycją istnieją różne tradycje przyozdabiania świątecznych jaj - można rysować pędzelkiem wzory z roztopionego wosku, a następnie zanurzać jajko w barwniku. Inni najpierw barwią jajka, a dopiero potem przyozdabiają je wzorem. Jednak we wszystkich domach to właśnie pisanki stanowią symbol Świąt Wielkanocnych i zajmują ważne miejsce na świątecznym stole.

Uroczyste bicie dzwonów w niedzielny poranek obwieszcza zmartwychwstanie Chrystusa. W niektórych kościołach msza rezurekcyjna połączona została z wieczorną liturgią Wigilii Paschalnej.


W niedzielny ranek do stołu zasiadają całe rodziny, by wspólnie zjeść śniadanie wielkanocne. Na stole nie może zabraknąć koszyczka z pokarmami, które w Wielką Sobotę zostały poświęcone w kościele. W święconce znajdziemy pisanki, kawałek chleba, wędliny oraz sól. Świąteczne stoły uginają się od ciężaru przygotowanych pokarmów - jajek, wędlin, wielkanocnych bab i mazurków.

Poniedziałek to już tradycyjnie święto, w którym w ruch idą rózgi i wiadra z wodą. Do XV wieku dyngus i śmigus były dwoma odrębnymi zwyczajami. Dyngus (dyngusowanie) oznaczał wymuszanie datków, najczęściej w postaci jajek, pod groźbą kąpieli. Śmigus to uderzanie, smaganie rózgą, gałązką lub palmą. Dziś w lany poniedziałek, szczególnie na Kociewiu, w najdłużej śpiący domownicy muszą liczyć się z biczowaniem jałowcowymi rózgami, bądź z mokrą kąpielą. Najmłodsi w poniedziałkowy ranek szukają także "zajączka", czyli przygotowanych dla nich wielkanocnych słodyczy - w niektórych domach dzieci dostają słodkości już w świąteczną niedzielę.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (7)
dodaj komentarz

  • +3

    andrzej_gość

    21.04.2019, 10:03

    Chrystus zmartwychwstał Aleluja.

    Dziękuję za życzenia ale od kiedy kogut jest symbolem Zmartwychwstania Pańskiego.

    Odpowiedz
    IP: 109.207.xx9.xx5 
  • +2

    znam ich pseudo nauki_gość

    21.04.2019, 21:19

    U Zielonoświątkowców jest , bo symbolizuje ich zaparcie się Chrystusa a przejście do nauk ludzkich , i zwiedzeń panujących tam w sekcie pastorów. Nauki relacji z ludźmi a nie pokuty , nawrócenia i ukorzenia się przed Bogiem i Biblią.

    Cytuj
    IP: 109.207.xx6.xx1 

    Jurand_gość

    22.04.2019, 08:13

    Przecież kogut nosi jajka... (gdy schodzi po drabinie)

    Cytuj
    IP: 94.179.xx0.xx4 
  • +2

    on_gość_gość_gość_gość

    21.04.2019, 13:56

    :)

    U Pani Jolanty jest :):)

    Odpowiedz
    IP: 109.207.xx4.xx4 
  • +4

    kot_gość

    21.04.2019, 15:30

    wesołego koguta

    Dla niektórych to chyba króliczki koguty i jajeczka są w centrum wydarzeń. tnij.tcz.pl/?u=dc61c0

    Odpowiedz
    IP: 31.135.xx2.xx5 
  • -2

    MARANATHA_gość_gość_gość

    22.04.2019, 12:38

    CATHOLIC BAAL HADAD SATANISTIC CULTURES

    Odpowiedz
    IP: 178.37.xx5.xx5 
  • +1

    MARANATHA_gość_gość_gość_gość_gość

    23.04.2019, 19:44

    CATHOLIC BAAL HADAD, SATANISTIC AND PUNIAN CULT!

    Odpowiedz
    IP: 159.205.xx3.xx8 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.