Zabawa, poczęstunek i tańce - czyli dożynkowe tradycje w Tczewie

Dmuchane zjeżdżalnie dla najmłodszych (fot. tcz.pl)
Zabawa, poczęstunek i tańce - czyli dożynkowe tradycje w Tczewie

zobacz galerię zdjęć: 12
W niedzielę 26 września br. odbyły się III Powiatowe Dożynki. To tradycyjnie obchodzone w Polsce Święto Plonów już na stałe wpisało się do kalendarza imprez powiatowych, a ich termin przypada zwykle na koniec września. Dożynki zawsze, co jest charakterystyczne dla tej uroczystości, odbywają się na terenie jednej z gmin powiatu tczewskiego.

Podczas otwarcia uroczystości Starosta Tczewski - Witold Sosnowski powiedział: „Dożynki powiatowe są kulminacją dożynek, które odbyły się w poprzednich tygodniach w gminach powiatu tczewskiego. Tegoroczne dożynki organizujemy w Tczewie, ponieważ chcielibyśmy doprowadzić do szerokiej współpracy i integracji gmin wiejskich z miastem. Szczególnie dziś Polacy powinni przywrócić Ojczyźnie szacunek do ziemi i pracy rolnika, do każdego kawałka chleba”.

Dożynki mają długą tradycję na ziemiach polskich. Obchodzono je już w XVI wieku, kiedy rozwinęła się gospodarka folwarczno - dworska. Urządzali je dla żniwiarzy właściciele majątków ziemskich. Była to zabawa, poczęstunek i tańce - jako nagroda za dobrze wykonaną pracę przy żniwach i zebrane plony. Wieniec dożynkowy nazywany też był „plonem” i uosabiał wszystkie zebrane plony i urodzaj. Wieniec niosła najlepsza żniwiarka, za nią postępował orszak odświętnie ubranych żniwiarzy niosących wyczyszczone i przystrojone kwiatami sierpy i kosy. Wieniec niesiono do kościoła do poświęcenia, następnie ze śpiewem w uroczystym pochodzie udawano się do właściciela pola - gospodarza dożynek. Pieśni śpiewane na dożynkach mówiły o plonie i trudzie żniwiarzy, wyrażały troskę o przyszłe urodzaje i życzenia. Później była uczta i zabawa.

Tak też było na tegorocznych powiatowych dożynkach. Zgodnie z wielowiekową tradycją uroczystości rozpoczęto mszą św. w parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła na Suchostrzygach, gdzie ksiądz Prałat Stanisław Cieniewicz odprawił mszę świętą w intencji Ojczyzny i pracujących na jej ziemi rolnikach, a także dokonał poświęcenia wieńców dożynkowych. Po mszy świętej wszyscy uczestnicy Powiatowego Święta Plonów udali się w barwnym korowodzie na Kanonkę, gdzie odbył się festyn. Orszak prowadził zaprzęg koni, za którym podążała orkiestra, zespoły regionalne, przedstawiciele władz samorządowych powiatu i poszczególnych jej gmin, oraz pozostali uczestnicy dożynek.


Festyn na Kanonce rozpoczęto od występów zespołów regionalnych: „Błękitna Wstęga” oraz „Burczybas” z Gniewa. Kolejną atrakcją był występ zespołu „Bracia Bim Bam Bom” przygotowany specjalnie dla dzieci. W trakcie festynu odbywały się również zmagania zawodników biorących udział w konkursie „Mocarz Kociewski”, oraz zabawy przygotowane przez grupę historyczną Apis, która zachęcała uczestników festynu do nauki tańców średniowiecznych, pokazu zwyczajów rycerskich oraz udziału w turnieju kuszniczym o pierścień ks. Sambora. Dla najmłodszych przygotowano szereg atrakcji, wśród których należy wymienić, te cieszące się największym powodzeniem, tzn. dmuchane zjeżdżalnie, trampoliny oraz różnorodne loterie.

W trakcie zabawy nie zabrakło także smacznego wiejskiego jadła, które oferowały stoiska gastronomiczne. W ramach festynu Starostwo Powiatowe zapewniło również przejażdżkę kolejką, która pokonywała trasę Suchostrzygi – Kanonka oraz Bulwar- Kanonka.

Główną atrakcją był występ zespołu De Press oraz Grzegorza Wilka i Jarka Webera - solistów znanych z popularnego programu „Jaka to melodia”.

Podczas dożynek rozstrzygnięto również konkursy: na najładniejszy wieniec dożynkowy- spośród 9 sołectw, które zgłosiły swój udział w konkursie, najlepsze okazały się wieńce przygotowane przez sołectwo Międzyłęż – gm. Pelplin- I miejsce, sołectwo Lipia Góra – gm. Morzeszczyn- II miejsce, sołectwo Miłobądz – gm. Tczew- III miejsce. Rozstrzygnięto także konkurs na „Ciasto z tegorocznych plonów dożynkowych”. Po dokonaniu przeglądu komisja postanowiła przyznać: I miejsce KGW z Międzyłęża, II miejsce KGW z Miłobądza, III miejsce KGW z Malenina. Podczas festynu ogłoszono również wyniki konkursu „Piękna wieś 2010”. Zgodnie z regulaminem konkursu do szczebla wojewódzkiego komisja powiatowa wytypowała zwycięzców w poszczególnych kategoriach: w kategorii zagrody rolnicze - Wiesławę i Kazimierza Droszkowskich z Ostrowitego, w kategorii zagrody nierolnicze - Bożenę i Henryka Łozińskich z Boroszewa, w kategorii wieś – Ewę Kamrowską ze wsi Dzierżążno, w gminie Morzeszczyn.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (7)
dodaj komentarz

  • artur_gość

    01.10.2010, 00:09

    dobrze było

    fajna imprezka- moim zdaniem bez przepychu, nastawiona głównie na dzieciaczki. Spoko

    Odpowiedz
    IP: 89.200.xx3.xx8 
  • wyborcza_gość

    01.10.2010, 00:23

    impreza

    mocarz kociewski czy de press "na dzieciaczki." chrzanu się najadłeś intencje organizatora była jasno określona ,starosta chleb rozdawał zamias kiełbasy

    Cytuj
    IP: 83.11.xx8.xx4 

    GirlTruda_gość

    01.10.2010, 02:06

    A mnie się podobało

    Chleb rozdawali pomponie jeden bo to dożynki były, czyli święto plonów

    Cytuj
    IP: 178.56.xx4.xx8 
  • mieszkanka_gość

    01.10.2010, 02:14

    bylo milo

    To taki typ imprezy. Fajny piknik w ostatni ładny weekend 2010. Całkiem udany.

    Odpowiedz
    IP: 87.96.xx1.xx6 
  • olo_gość

    01.10.2010, 08:09

    impreza jak każda inna

    Trochę się po przebywało na świeżym powietrzu

    Odpowiedz
    IP: 88.199.xx0.xx4 
  • hehehe

    01.10.2010, 08:54

    ...

    sosność - widzę sosność ...

    Odpowiedz
    Uż. zarejestrowany 
  • _gość

    03.10.2010, 13:08

    ooo Karol Petka idzie ;D

    Odpowiedz
    IP: 84.38.xx8.xx0 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.