ZUS rozda 50 mln

Pieniądze (fot. tcz.pl)
Tczew - ZUS rozda 50 mln
Zakład Ubezpieczeń Społecznych ogłosił kolejny konkurs na dofinansowanie do projektów poprawiających warunki pracy. Wnioski można składać od 15 lipca do 16 sierpnia 2019 r.

Finansowanie działań związanych z zapobieganiem wypadkom przy pracy i chorobom zawodowym to ustawowy obowiązek ZUS. Dofinansowane mogą być działania pracodawców, których celem jest poprawa bezpieczeństwa w miejscu pracy oraz utrzymanie zdolności do pracy zatrudnionych, przez całą ich aktywność zawodową
W konkursie mogą wziąć udział wszyscy płatnicy składek, ale w przypadku mikro i małych przedsiębiorstw procent dofinansowania będzie największy. Firmy zatrudniające od 1 do 9 osób mogą otrzymać 90 proc. dofinansowania, które może wynieść do 140 tys. zł. Przedsiębiorstwa które zatrudniają od 10 do 49 pracowników dostaną nie więcej niż 80 proc, a zatrudniające od 50 do 249 - maksymalnie 60 proc. Duże firmy mogą otrzymać dofinansowanie w wysokości 20 proc., w ich wypadku może to być nawet 500 tys. zł. Środki te pochodzą z funduszu wypadkowego.

Dofinansowane mogą być tylko działania, które będą bezpośrednio do ograniczać niekorzystne oddziaływania w miejscu pracy. Można więc zadbać o bezpieczeństwo instalacji technicznych, maszyn, urządzeń i miejsc pracy, zakupić urządzenia chroniące przed hałasem i drganiami mechanicznymi oraz promieniowaniem elektromagnetycznym, zapewnić ochronę przed promieniowaniem optycznym i energią elektryczną, czy sprzęt i urządzenia służące poprawie bezpieczeństwa pracy na wysokości lub zagłębieniach oraz wiele innych.

Wnioski mogą składać pracodawcy, którzy nie zalegają z opłatą składek i podatków oraz nie znajdują się w stanie upadłości, pod zarządem komisarycznym, w toku likwidacji lub postępowania układowego. Dopłatę można otrzymać nie częściej niż raz na trzy lata.

- Złożone wnioski ZUS sprawdzi najpierw pod kątem formalnym - czy są kompletne i poprawne. Następnie merytorycznie zweryfikuje je Centralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy, odpowiedzialny również za kontrolę projektu. Analiza obejmie m.in. ocenę czy wskazane cele są szczegółowo opisane, realne i określone w czasie, adekwatność działań do czynników ryzyka występujących w firmie, zgodność rozwiązań z przepisami oraz ocenę jak nowe rozwiązania przełożą się na poprawę bezpieczeństwa i higieny pracy. Szczegółowe informacje zamieściliśmy na naszej stronie internetowej, pod adresem www.zus.pl/prewencja Wszelkie pytania lub wątpliwości zgłaszać pocztą elektroniczną na adres e-mail: konkurs@zus.pl w terminie od 15 lipca do 11 sierpnia 2019 r. - informuje Krzysztof Cieszyński, rzecznik gdańskiego oddziału ZUS.


Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (2)
dodaj komentarz

 • +1

  Jasiu_gość

  18.07.2019, 07:56

  radość

  szok czyli w końcu w wielu firmach będą łazienki i darmowy papier toaletowy i mydło. Chyba pokocham to Państwo za jej dobroć , za jej starania o obywateli. Głosuję na PIS...Jarosław, Jarosław Polskę zbaw....

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx6.xx1 
 • +2

  ZEUS_gość

  18.07.2019, 12:18

  A ja pier.......

  Nieskończona dobroć Wszechmogącego, bk. Mała uwaga, żeby rozdać, wpierw musiał komuś zajumać. A komu????

  Odpowiedz
  IP: 94.254.xx1.xx2 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.