Posiłek w szkole i w domu. Od przyszłego roku nowy program

Szkoła, klasa
Tczew - Posiłek w szkole i w domu. Od przyszłego roku nowy program
"Posiłek w szkole i w domu" to program przygotowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej . Będzie realizowany w latach 2019-2023 we wszystkich województwach. Rząd przeznaczy na ten cel 2,75 mld zł. Szacuje się, że skorzysta z niego 2 478 gmin i prawie 1,2 mln osób.

Program ma zapewnić pomoc osobom starszym, niepełnosprawnym, o niskich dochodach oraz dzieciom i uczniom, którzy wychowują się w rodzinach znajdujących się w trudnej sytuacji. Program wpisuje się w inicjatywy strategiczne mające znaczenie dla rozwoju Polski wyznaczone w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.


W ramach programu przewidziano wsparcie finansowe gmin w udzieleniu pomocy w formie posiłku, świadczenia pieniężnego (w postaci zasiłku celowego na zakup posiłku lub żywności) oraz świadczenia rzeczowego w postaci produktów żywnościowych. Pomoc taka trafi do dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych - spełniających warunki otrzymania pomocy wskazane w ustawie o pomocy społecznej oraz kryterium dochodowe, tj. 150 proc. kryterium dochodowego uprawniającego do świadczeń z pomocy społecznej.

Istotnym elementem programu będzie także zapewnienie młodzieży w wieku szkolnym gorącego posiłku przygotowanego w stołówce szkolnej. Rozwiązanie takie umożliwi większą kontrolę nad jakością kupowanych produktów, z których przygotowywane są posiłki oraz nad procesem ich przygotowywania. Aby wesprzeć to rozwiązanie wojewoda będzie mógł zwiększyć dotację do 5 proc. dla gmin, które zapewnią posiłek w bezpośrednio prowadzonych przez siebie stołówkach. Wsparcie finansowe będzie udzielane organom prowadzącym publiczne szkoły podstawowe, w tym szkoły zorganizowane w zespołach szkół, specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych, młodzieżowych ośrodkach wychowawczych i młodzieżowych ośrodkach socjoterapii, a także publiczne szkoły artystyczne realizujące kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej. Z tych środków będzie można np. doposażyć i poprawić standard funkcjonujących stołówek lub zaadaptować inne pomieszczenie na jadalnię.

Ze środków przekazywanych gminom w ramach programu dofinansowane zostaną posiłki wydawane w stołówkach oraz te dowożone osobom dorosłym, w tym nieopuszczającym domu (np. ze względu na podeszły wiek, czy niepełnosprawność), które nie są w stanie same przygotować sobie gorącego posiłku (w programie przeznaczono środki na dowóz posiłków). W tym przypadku wojewoda także będzie mógł zwiększyć do 5 proc. dotację dla gmin na dowóz posiłków.

Program realizowany będzie przez ministrów: rodziny, pracy i polityki społecznej oraz edukacji narodowej. Na realizację działań przewidzianych w programie gmina będzie mogła otrzymać dotację, jeżeli na jedno zadanie przeznaczy nie mniej niż 40 proc. z własnych środków, przy czym wojewoda będzie mógł zmniejszyć wkład własny gminy do 20 proc.
Źródło: www.mpips.gov.pl

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (8)
dodaj komentarz

 • +8

  Prawda Czasu__gość_gość_gość_g_gość

  09.10.2018, 07:57

  Mieszane uczucia !!

  A ludzie umierają stojąc ! Brak na leki (drogie !) koszta utrzymania - żywność, prąd, woda, gaz - wyższe o setki procent niż za komuny !!!! Za Gomułki cukier podrożał o 1 zł i wielka mobilizacja - obalono przywódcę ! A gdzie dziś solidarność ????

  Odpowiedz
  IP: 188.147.xx9.xx3 
 • g_gość_gość_gość_gość_gość_goś_gość

  09.10.2018, 14:59

  Ten związek to dno,siedzi na pasku Pis-u,Duda żyje jak książe oderwany od rzeczywistośći ,broni interesów tylko górników,na resztę leje.

  Cytuj
  IP: 77.103.xx8.xx0 
  +3

  Mateusz_gość

  09.10.2018, 15:45

  W takim razie się POłóż i umieraj. Będzie was mniej w tym KODzie do kopania w barierki.

  Cytuj
  IP: 195.32.xx4.xx4 
  +1

  Jack_gość

  09.10.2018, 15:49

  Cukier jest za 1,6 zł w Inter Marche. Ile w końcu potrzebujesz tego cukru? Wciąż bimber pędzisz jak za Gomółki?

  Cytuj
  IP: 198.0.xx2.xx1 
  +2

  Jolka_gość

  09.10.2018, 15:51

  Cukrownie zostały wyprzedane za Tuska - do kogo masz pretensje?

  Cytuj
  IP: 190.157.xxx.xx2 
 • +8

  Gosc_gość_gość

  09.10.2018, 12:41

  Posilki

  Jeszcze sa biedne,glodne dzieci?malo 500+,kart duzej rodziny i innej pomocy?zabrac sie do d**y alkoholikom,niech tatus z mamuska przeznacza zasilki dla swoich pociech a nie dla umilania sobie czasu z butelczyna jabola.500 przeznaczyc na posilki i sprzet szkolny a nie patoli do reki.i gnac nierobow do roboty.

  Odpowiedz
  IP: 188.147.xx5.xx0 
 • -2

  EkO_gość

  10.10.2018, 07:39

  aha

  Twoim zdaniem jeśli dziecko ma nieodpowiedzialnych rodziców to uzasadnionym jest by chodziło głodne?! Taki z Ciebie nowoczesny Europejczyk??? Każde dziecko, które niedojada powinno mieć zapewniony taki posiłek. A jeśli masz informacje na temat patologii w jakiś rodzinach to powinieneś z troski o dzieci zawiadomić o tym odpowiednie instytucje. O postawie obywatelskiej już nie wspominając... Dużo gadać i pisać potrafi każdy

  Cytuj
  IP: 94.40.xx2.xx0 
 • fiku-miku_gość

  10.10.2018, 12:41

  Od kiedy mamy 500+ nie mamy biednych dzieci, przecież takie było założenie, ale mamy leniwych rodziców, 500+ miało być przeznaczone na dzieci, a tym czasem bezrobotne mamy pięknieją, paznokcie, włosy, wieczorne wypady na miasto, brawo dobra zmiana

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx8.xx7 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA