"Wiedza to potęga". Z projektu skorzystało 1337 uczniów i 103 nauczycieli

Wiedza to potęga (fot. mat. prasowe)
Tczew - "Wiedza to potęga". Z projektu skorzystało 1337 uczniów i 103 nauczycieli

zobacz galerię zdjęć: 3
Ponad 20 000 dodatkowych zajęć i warsztatów dla uczniów szkół średnich. Powiat Tczewski zakończył projekt edukacyjny pn.: "Wiedza to potęga - poprawa jakości edukacji ogólnej w szkołach Powiatu Tczewskiego".

Celem projektu było podniesienie jakości kształcenia ogólnego w 10 szkołach podległych Powiatowi Tczewskiemu poprzez organizację zajęć dodatkowych dla uczniów oraz doskonalenie umiejętności i kompetencji zawodowych nauczycieli, tworzenie warunków do nauczania opartego na metodzie eksperymentu i wykorzystania TIK w procesie. Z projektu skorzystało 1337 uczniów i 103 nauczycieli.

W latach szkolnych 2016/2017 oraz 2017/2018 Powiat Tczewski wraz z Partnerami (Certes Sp. z o.o. oraz DGA S.A.) realizował projekt edukacyjny "Wiedza to potęga - poprawa jakości edukacji ogólnej w szkołach Powiatu Tczewskiego" współfinansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.


- Efekt projektu jest bardzo dobry, zarówno pod względem edukacyjnym, jak i w kwestii doposażenia sal lekcyjnych. - podsumowuje Starosta Tczewski, Mirosław Augustyn. - Nie było to łatwe działanie, ale dzięki współpracy z dyrektorami i nauczycielami oraz dobremu prowadzeniu projektu przez pracowników Starostwa, w ciągu ostatnich kilku lat udało się zrealizować około 20 tys. dodatkowych zajęć i warsztatów dla uczniów, setki godzin szkoleń dla nauczycieli oraz doposażono szkoły w nowoczesny sprzęt dydaktyczny. Decyzja poprzedniej Rady Powiatu oraz Zarządu o podjęciu projektu była bardzo dobra i zaowocowała podniesieniem jakości kształcenia oraz warunków, w jakich uczą się młodzi ludzie. To, co zostało wykonane, zostanie w szkołach na długie lata.


Uczniowie brali udział zarówno z zajęciach wyrównawczych (np. z języków obcych, matematyki czy fizyki), zajęciach rozwijających (np. w zakresie kompetencji informatycznych, naukowo-technicznych, inicjatywności i przedsiębiorczości itd.), jak i warsztatach (rozwijających zainteresowania i uzdolnienia społeczne itd.) Przeprowadzono m.in. 1200 godzin zajęć rozwijających zainteresowania i uzdolnienia w zakresie języków obcych, 810 godzin zajęć rozwijających zainteresowania i uzdolnienia w ramach kompetencji społecznych. Ogólnie zrealizowano w ramach projektu przeszło 20.000 godzin zajęć.

Ponadto wszystkim uczniom biorącym udział w projekcie zagwarantowano możliwość przystąpienia do doradztwa zawodowego, w szczególności poprzez dostęp do testów osobowościowo - zawodowych oraz godzinną konsultację z doradcą zawodowym.

W ramach przedsięwzięcia wyposażono szkolne pracownie interdyscyplinarne w sprzęt ICT tj. laptopy, projektory, tablice oraz monitory interaktywne, na potrzeby zajęć szachowych zegary szachowe, szachy turniejowe i demonstracyjne, na potrzeby koła zainteresowań młody radiowiec; dyktafon, mikrofony, stół mikserski, na potrzeby warsztatów teatralnych i recytatorskich mikrofony, reflektory, parawan sceniczny, na potrzeby zajęć przyrodniczych; mikroskopy, modele szkieletu, zestawy preparacyjne, zestawy doświadczalne i badawcze.


Uczniowie objęci wsparciem uczestniczyli również w wycieczkach, m.in.: na dni otwarte Politechniki Gdańskiej, do ogrodu botanicznego w Gdańsku Oliwie, ogrodu dendrologicznego w Wirtach, do Centrum Hewelianum, Radia Gdańsk, Pomorskiego Parku Naukowo- Technicznego w Gdyni, do Muzeum Techniki i na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie.

Wsparciem objęto 1337 uczniów i 103 nauczycieli z 10 następujących szkół:
I Liceum Ogólnokształcące im. M. Skłodowskej - Curie w Tczewie,
II Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Tczewie,
Liceum Ogólnokształcące i Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Pelplinie,
Liceum Ogólnokształcące i Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Henryka Mrossa w Gniewie,
Technikum i Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych w Zespole Szkół Rzemieślniczych i Kupieckich im. księcia Sambora II w Tczewie,
Technikum w Zespole Szkół Ekonomicznych im. ks. Janusza Pasierba w Tczewie,
Liceum Ogólnokształcące w Swarożynie.

Wartość projektu: 3 109 944,80 zł
Wartość dofinansowania RPO: 2 954 447,56 zł

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.