Gmina Pelplin przystępuje do realizacji jednego z najważniejszych projektów. Tuż przy zjeździe z obwodnicy Pelplina w kierunku Rajków niebawem rozpocznie się budowa nowego Punktu Segregacji Odpadów Komunalnych. Umowa na budowę nowego PSZOKu została podpisana w piątek, 8 maja 2026 r.
"Budowa Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów na terenie Gminy Pelplin" - to nazwa zadania inwestycyjnego, na które Gmina Pelplin pozyskała środki w ramach programu Funduszy Europejskich dla Pomorza 2021-2027, priorytet 2. Fundusze europejskie dla zielonego Pomorza, działanie 2.13. Gospodarka o obiegu, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Umowę o dofinansowanie na kwotę 2.153.374,02 zł podpisali 10 kwietnia 2025 r. Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, Wicemarszałek Województwa Pomorskiego Marcin Skwierawski oraz Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin Mirosław Chyła. Następnym etapem były m. in. procedury związane z dodatkowymi uzgodnieniami z gestorami sieci, przygotowanie dokumentacji przetargowej i przeprowadzenie samego przetargu.
Do przetargu przystąpiło aż 10 potencjalnych wykonawców. Najkorzystniejszą złożyło przedsiębiorstwo "Rembud" Krzysztof Paziewski z siedzibą w Kwidzynie (wartość oferty: 3.871.269,06 zł). Po zabezpieczeniu budżetu na inwestycję, można było przystąpić do podpisania umowy wykonawczej, Burmistrz Mirosław Chyła oraz Krzysztof Paziewski podpisali ją 8 maja br. Przewiduje ona zakończenie inwestycji jeszcze w tym roku, do 18 grudnia 2026 r. W najbliższych dniach, po wyborze inspektora nadzoru, planowane jest przekazanie placu budowy i rozpoczną się prace budowlane. Projekt obejmuje wykonanie następujących elementów:
- wiata na kontenery do selektywnego zbierania odpadów,
- kontener stróżówki,
- podziemny prefabrykowany zbiornik przeciwpożarowy/na wody deszczowe,
- stacja transformatorowa,
- podziemny prefabrykowany zbiornik na nieczystości,
- waga samochodowa,
- infrastruktura drogowa (drogi dojazdowe, place manewrowe, miejsca postojowe).
Nowy PSZOK to nie tylko nowa infrastruktura, to także nowe możliwości dla mieszkańców Gminy Pelplin. Na terenie, gdzie zostanie wybudowany punkt, znajdować się będzie także warsztat ponownego użycia, dzięki czemu część odpadów zyska nowe życie, będzie mogła zostać ponownie wykorzystana. Postępy związane z budową PSZOKu będziemy Państwu prezentować na bieżąco.
Nie przegap tego, co dzieje się w Tczewie! Sprawdź kalendarz imprez i wydarzeń i bądź zawsze na bieżąco z koncertami, spektaklami, festynami i innymi atrakcjami. Możesz też dodać swoje wydarzenie.
"Budowa Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów na terenie Gminy Pelplin" - to nazwa zadania inwestycyjnego, na które Gmina Pelplin pozyskała środki w ramach programu Funduszy Europejskich dla Pomorza 2021-2027, priorytet 2. Fundusze europejskie dla zielonego Pomorza, działanie 2.13. Gospodarka o obiegu, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Umowę o dofinansowanie na kwotę 2.153.374,02 zł podpisali 10 kwietnia 2025 r. Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, Wicemarszałek Województwa Pomorskiego Marcin Skwierawski oraz Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin Mirosław Chyła. Następnym etapem były m. in. procedury związane z dodatkowymi uzgodnieniami z gestorami sieci, przygotowanie dokumentacji przetargowej i przeprowadzenie samego przetargu.
Do przetargu przystąpiło aż 10 potencjalnych wykonawców. Najkorzystniejszą złożyło przedsiębiorstwo "Rembud" Krzysztof Paziewski z siedzibą w Kwidzynie (wartość oferty: 3.871.269,06 zł). Po zabezpieczeniu budżetu na inwestycję, można było przystąpić do podpisania umowy wykonawczej, Burmistrz Mirosław Chyła oraz Krzysztof Paziewski podpisali ją 8 maja br. Przewiduje ona zakończenie inwestycji jeszcze w tym roku, do 18 grudnia 2026 r. W najbliższych dniach, po wyborze inspektora nadzoru, planowane jest przekazanie placu budowy i rozpoczną się prace budowlane. Projekt obejmuje wykonanie następujących elementów:
- wiata na kontenery do selektywnego zbierania odpadów,
- kontener stróżówki,
- podziemny prefabrykowany zbiornik przeciwpożarowy/na wody deszczowe,
- stacja transformatorowa,
- podziemny prefabrykowany zbiornik na nieczystości,
- waga samochodowa,
- infrastruktura drogowa (drogi dojazdowe, place manewrowe, miejsca postojowe).
Nowy PSZOK to nie tylko nowa infrastruktura, to także nowe możliwości dla mieszkańców Gminy Pelplin. Na terenie, gdzie zostanie wybudowany punkt, znajdować się będzie także warsztat ponownego użycia, dzięki czemu część odpadów zyska nowe życie, będzie mogła zostać ponownie wykorzystana. Postępy związane z budową PSZOKu będziemy Państwu prezentować na bieżąco.
Jeśli zauważyłeś/aś błąd w artykule, prosimy o kontakt. Twoja pomoc jest dla nas bardzo cenna i pozwala nam utrzymywać wysoką jakość treści.
Jesteśmy otwarci na Twoje pomysły! Chcesz podzielić się ważną informacją, napisać o ciekawym wydarzeniu, które miało miejsce w Twojej okolicy, czy po prostu wyrazić swoją opinię na jakiś temat? Zapraszamy Cię do tworzenia treści razem z nami. Wyślij swój tekst, zdjęcia lub wideo poprzez formularz, a my opublikujemy je na naszej stronie. Pokaż, co jest ważne dla Ciebie i Twojej społeczności!
Pamiętaj, że każdy głos ma znaczenie.










![Tczew - Tragedia na "91". Dwie osoby nie żyją [AKTUALIZACJA]](_ramfs/foto-webp/81be33-640360.webp)

![Tczew - Wjechali samochodem na zamarznięte jezioro. Lód się załamał. Byli pijani [AKTUALIZACJA]](_ramfs/foto-webp/a231aa-640360.webp)

















Komentarze (5)
dodaj komentarz
Gościniee_gość
15.05.2026, 09:32
A jak ma to się do wcześniejszej zapowiedzi, że w miejscowości Ropuchy koło Pelplina, Zakład Utylizacji Odpadów Stałych sp. z o.o. w Tczewie zaplanował budowę nowego składowiska odpadów. Co na to mieszkańcy i władze Pelplina, gdy na ich terenie dwie inwestycje związane z odpadami komunalnymi?
Są_gość
15.05.2026, 14:14
Zachwyceni
Zwłaszcza, że tym składowiskiem odpadów będzie zarządzał ten sam team wysoko wykwalifikowanych fachowców z ZUOS Tczew. Tam taki klaster chyba będzie, bo zdaje się koledzy na swoim mają zamiar tam wybudować też kompostownię z pomocą ZUOS-u.
JCL MFH_gość_gość_gość
16.05.2026, 14:54
Stonogaturbo i zapaść gospodarcza
Lepiej wybuduj mi nową świetlicę bo mama i tata zabłądzili 20 lat temu na psychicznej dyskotece i runeli przed cmentarzem, na którym mnie nie ma a propo fejsbook i technologiczne wydarzenia. Sami się zakopali.
Komentarze znikają_gość
18.05.2026, 14:27
Pewien pan wyraźnie
Czuje dyskomfort w związku z pewną umową dzierżawy. Maciek, nie łąm się - wszyscy wiedzą jak bardzo pomagasz pewnej grupie.