Głosowanie w Sejmie RP, które odbyło się 29 maja br., to ważny moment dla miast i małych gmin współtworzących Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot oraz Pomorza. Ustawa metropolitalna została przyjęta przez Sejm, otwierając drogę do powstania pierwszego w północnej Polsce Związku Metropolitalnego. Projekt od początku współtworzyli i wspierali samorządowcy reprezentujący wszystkie opcje polityczne, jednak w Sejmie nie wszystkie kluby parlamentarne poparły projekt.
Wynik dzisiejszego głosowania to sukces mieszkańców, samorządowców i lokalnych społeczności, które od lat konsekwentnie zabiegały o rozwiązania wzmacniające współpracę między gminami i pozwalające skuteczniej odpowiadać na wyzwania związane z transportem, edukacją, ochroną środowiska czy planowaniem rozwoju. To również dowód, że w sprawach najważniejszych dla mieszkańców możliwe jest budowanie porozumienia ponad politycznymi podziałami. - informuje Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot.
Dialog ponad podziałami
Przez ostatnie tygodnie prowadzony był rzetelny i partnerski dialog z przedstawicielami wszystkich środowisk politycznych. W toku prac parlamentarnych do projektu wprowadzono ważne poprawki zgłoszonych przez posłów Prawa i Sprawiedliwości oraz Konfederacji. Choć ostatecznie kluby te nie poparły ustawy podczas głosowania sejmowego, na poziomie lokalnym projekt od początku współtworzyli i wspierali samorządowcy reprezentujący różne środowiska polityczne - od Koalicji Obywatelskiej i PSL, przez PiS i Konfederację, po Lewicę.
Sejmowa polityka a lokalne oczekiwania
Dzisiejszy wynik pokazał, że sejmowa polityka nie zawsze podąża za głosem samorządów. Ten głos jednak wybrzmiewał niezwykle wyraźnie przez ostatnie lata. Wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast, starostowie, mówili jednym głosem: Pomorze potrzebuje ustawy metropolitalnej, a szczególnie potrzebują jej mniejsze gminy, które dzięki niej zyskają nowe możliwości rozwoju i skuteczniejszego rozwiązywania codziennych problemów mieszkańców.
Czy Prezydent usłyszy głos lokalnych społeczności?
Dzisiejsze głosowanie nie jest zwycięstwem jednej partii ani jednego środowiska. To sukces samorządu, który po raz kolejny udowodnił, że potrafi współpracować ponad podziałami. To również ważny sygnał, że Polacy potrafią się porozumieć wtedy, gdy stawką jest rozwój lokalnych społeczności i poprawa jakości życia mieszkańców - mówią samorządowcy 61 gmin i powiatów, którzy apelują do prezydenta RP o podpisanie ustawy.
Wynik dzisiejszego głosowania to sukces mieszkańców, samorządowców i lokalnych społeczności, które od lat konsekwentnie zabiegały o rozwiązania wzmacniające współpracę między gminami i pozwalające skuteczniej odpowiadać na wyzwania związane z transportem, edukacją, ochroną środowiska czy planowaniem rozwoju. To również dowód, że w sprawach najważniejszych dla mieszkańców możliwe jest budowanie porozumienia ponad politycznymi podziałami. - informuje Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot.
Dialog ponad podziałami
Przez ostatnie tygodnie prowadzony był rzetelny i partnerski dialog z przedstawicielami wszystkich środowisk politycznych. W toku prac parlamentarnych do projektu wprowadzono ważne poprawki zgłoszonych przez posłów Prawa i Sprawiedliwości oraz Konfederacji. Choć ostatecznie kluby te nie poparły ustawy podczas głosowania sejmowego, na poziomie lokalnym projekt od początku współtworzyli i wspierali samorządowcy reprezentujący różne środowiska polityczne - od Koalicji Obywatelskiej i PSL, przez PiS i Konfederację, po Lewicę.
Przy obecnym tempie rozwoju potrzebujemy rozwiązań systemowych, a nie doraźnych działań. Dla nas ta ustawa to konieczność - podkreśla Mariola Zmudzińska, Burmistrz Żukowa.
Nasza metropolia to gęsta sieć powiązań między dużymi miastami a dziesiątkami dynamicznych gmin wiejskich, takich jak moja. Po co małej gminie metropolia? Odpowiedź jest prosta: by mieszkaniec Pszczółek nie czuł się obywatelem drugiej kategorii - powiedział Michał Urbanek, Wójt Gminy Pszczółki.
Traktujemy tę ustawę jako realne narzędzie walki z odpływem mieszkańców. Ludzie chcą u nas mieszkać i tu zakładać rodziny, ale do tego potrzebują sprawnego połączenia z rynkiem pracy w rdzeniu metropolii. Ustawa metropolitalna buduje dla nas niezbędny pomost - podkreśla Jacek Pauli, Burmistrz Skarszew.
Sejmowa polityka a lokalne oczekiwania
Dzisiejszy wynik pokazał, że sejmowa polityka nie zawsze podąża za głosem samorządów. Ten głos jednak wybrzmiewał niezwykle wyraźnie przez ostatnie lata. Wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast, starostowie, mówili jednym głosem: Pomorze potrzebuje ustawy metropolitalnej, a szczególnie potrzebują jej mniejsze gminy, które dzięki niej zyskają nowe możliwości rozwoju i skuteczniejszego rozwiązywania codziennych problemów mieszkańców.
Tu nie chodzi o interesy dużych miast, tu chodzi o interesy wszystkich mieszkańców regionu. Nasi mieszkańcy codziennie pokonują drogę do Gdańska, Gdyni do Sopotu, ale też do innych miast naszego regionu, także do sąsiednich gmin. Jeżdżą tam do pracy, na uczelnię, do szkoły. Oni oczekują zintegrowanej komunikacji, oni czują się częścią tej metropolii. Ustawa metropolitalna to wielka szansa dla gmin wiejskich - powiedziała Weronika Chmielowiec, Wójt Gminy Pruszcz Gdański.
Ustawa metropolitalna to jedna z większych szans dla całego Pomorza. Kwestia transportu jest bardzo ważna dla mieszkańców z Malborka, Sztumu, Nowego Dworu, którzy chcą docierać do Gdańska, Gdyni czy Sopotu. Równie ważna jest dla turystów, którzy chcą odwiedzać Malbork i całe Pomorze. Chcemy, żeby środki, które w wyniku uchwalenia ustawy metropolitalnej trafią na Pomorze, tę turystykę rozwinęły. Dla Żuław i Powiśla istotne są również kwestie środowiskowe: retencja wody, działania przeciwpowodziowe czy działania związane z czystością powietrza - podsumował Marek Charzewski, Burmistrz Malborka.
Czy Prezydent usłyszy głos lokalnych społeczności?
Większość samorządów tworzących Obszar Metropolitalny to małe gminy. Ich przedstawiciele liczą, że kolejny etap procesu legislacyjnego będzie przebiegał z uwzględnieniem głosu lokalnych wspólnot. Wierzymy, że Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Karol Nawrocki, jako strażnik dobra wspólnego, spojrzy na ustawę metropolitalną oczami mieszkańców, wójtów i burmistrzów, którzy każdego dnia odpowiadają za rozwój swoich małych ojczyzn - mówi Łukasz Brządkowski, Prezydent Tczewa.
Dzisiejsze głosowanie nie jest zwycięstwem jednej partii ani jednego środowiska. To sukces samorządu, który po raz kolejny udowodnił, że potrafi współpracować ponad podziałami. To również ważny sygnał, że Polacy potrafią się porozumieć wtedy, gdy stawką jest rozwój lokalnych społeczności i poprawa jakości życia mieszkańców - mówią samorządowcy 61 gmin i powiatów, którzy apelują do prezydenta RP o podpisanie ustawy.
Jeśli zauważyłeś/aś błąd w artykule, prosimy o kontakt. Twoja pomoc jest dla nas bardzo cenna i pozwala nam utrzymywać wysoką jakość treści.
Jesteśmy otwarci na Twoje pomysły! Chcesz podzielić się ważną informacją, napisać o ciekawym wydarzeniu, które miało miejsce w Twojej okolicy, czy po prostu wyrazić swoją opinię na jakiś temat? Zapraszamy Cię do tworzenia treści razem z nami. Wyślij swój tekst, zdjęcia lub wideo poprzez formularz, a my opublikujemy je na naszej stronie. Pokaż, co jest ważne dla Ciebie i Twojej społeczności!
Pamiętaj, że każdy głos ma znaczenie.










![Tczew - Tragedia na "91". Dwie osoby nie żyją [AKTUALIZACJA]](_ramfs/foto-webp/81be33-640360.webp)

![Tczew - Wjechali samochodem na zamarznięte jezioro. Lód się załamał. Byli pijani [AKTUALIZACJA]](_ramfs/foto-webp/a231aa-640360.webp)

















Komentarze (8)
dodaj komentarz
rg_gość
29.05.2026, 11:21
Dość nieszczenia miasta!
Tymczasem w Tczewie szykuje się referendum ws. odwołania prezydenta Tczewa, patrz tutaj: tnij.tcz.pl/?u=2c6227
W końcu!_gość
29.05.2026, 12:13
Jeśli to prawda
To Bober może zacząć pakować walizki, a wraz z nim ta cała armia miernych, ale wiernych. Tak dłużej już nie można. Niech zapisze się w naszej pamięci jako pomyłka wyborcza.
Pies z tobą tańcował _gość
29.05.2026, 12:41
Zamknij tą peezdee
Nik ciebie nie lubi. Pobaw się siusiakiem z pieskiem.
rąb_gość
29.05.2026, 16:57
TAR jak targowica
Resortowe dzieci znów w natarciu , wy jak platforma uważacie ,że tylko wy możecie rządzić , jesteście tak śmieszni że szkoda gadać.
Michałku, posłuchaj _gość
29.05.2026, 22:54
To nie Caritas
"Resortowe dzieci znów w natarciu , wy jak platforma uważacie ,że tylko wy możecie rządzić, jesteście tak śmieszni że szkoda gadać."
To już czas abyście znowu założyli komeżki i do proboszczów. Z dala od rządzenia czymkolwiek. Alleluja i do przodu. Pozdrowienia dla wszystkich parafialnych dzieci.
Brukselski harem _gość
30.05.2026, 09:02
Kto będzie fuhrerem metropolii?
Z czasem to ewoluuje. W przyszłości rola prezydentów, burmistrzów, wójtów będzie taka jak w dzielnicach Warszawy?
awe_gość
30.05.2026, 10:53
A kto na jego miejsce?
Wieśniak Wiesiu_gość
30.05.2026, 17:38
?
Nie resortowe dzieci - nie wiem kogo masz na myśli czy tych za komuny czy obecne dzieci polityków i działaczy samorządowych? Inicjatywa prawej strony ( Konfederacja, Młodzież i PIS). Rozmawiają, to ciekawe z PNP i nawet kręci się tam ktoś z PO czyli wszyscy są....przeciw, zmęczeni, nie doczekali się czegoś, nie wierzą w ten projekt, czy tak po prostu skręcamy ostro w , no właśnie prawo?.....Kandydat pewnie Pan Maciej lub Pan Krzysztof. Dogadają się, czeka nas ciekawa jesień. Jest takie prawo, można z niego skorzystać. My na wsi patrzymy troszkę z boku. No i umiemy się odnaleźć. Tu pogadać z KO, wojewodą, ministrami, senatorami, żeby nie było przyłączenia tam postawić pomnik i zaprosić IPN i przestawili Belwederu. Wy w mieście ciągle się kłócita. Tu trzeba i Panu Bogu i Cesarzowi.