Nowe nazwy ulic i nowe uzasadnienia. Koniec z komunistycznymi naleciałościami

(fot. www.google.pl/maps/)
Nowe nazwy ulic i nowe uzasadnienia. Koniec z komunistycznymi naleciałościami
Na najbliższej sesji radni podejdą do tematu zmiany nazw niektórych ulic, co ma związek w wejściem w życie tzw. ustawy dekomunizacyjnej. Z mapy znikną ulice Kruczkowskiego i Ważyka.

Zmiany w nazwach ulic - co nas czeka?

2 września 2016 r. weszła w życie ustawa o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, która nałożyła na właściwe organy jednostek samorządu terytorialnego obowiązek weryfikacji wszystkich nazw obiektów funkcjonujących na terenie danej jednostki, wymienionych w tym przepisie, oraz dokonanie stosownych zmian zgodnie z obowiązującą ustawą w terminie 12 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy tj. do 2 września 2017 r. W przeciwnym, razie w terminie 3 miesięcy po upływie powyższego terminu, wojewoda wydaje zarządzenie zastępcze w którym nadaje nazwę zgodną z art. 1 ustawy.

- Zgodnie z zapisami wyżej przywołanej ustawy obowiązujące nazwy nie mogą upamiętniać osób, organizacji wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny. - wyjaśnia Małgorzata Mykowska, rzeczniczka tczewskiego ratusza.

Planowane zmiany w Tczewie:

- Ul. Leona Kruczkowskiego zmieni nazwę na ul. Czesława Miłosza.
W części osiedla, w której znajduje się ta ulica, nazwy ulic nawiązują do osób znanych pisarzy. Wobec tego, nadanie jej patronatu Czesława Miłosza (1911-
2004) -prozaika, eseisty, uznawanego za jednego z najwybitniejszych polskich poetów XX wieku, laureata Literackiej Nagrody Nobla (1980), będzie bardzo dobrze korespondować z nazewnictwem sąsiednich ulic.
Ulicę zamieszkuje 145 mieszkańców.

- Ul. Adama Ważyka zmieni nazwę na ul. Ks. Jana Twardowskiego. Nowa nazwa powinna tematycznie wkomponować się w nazwy ulic znajdujących się w jej bezpośrednim sąsiedztwie. Wobec tego, nadanie jej patronatu ks. Jana Twardowskiego
będzie korespondować z nazewnictwem sąsiednich ulic, których nazwy związane są z nazwiskami znanych pisarzy i poetów.
Ulicę zamieszkuje 75 osób.

- Ul. Partyzantów
Nazwa upamiętnia uczestników walk partyzanckich, walczących o wolność Polski
w okresie II wojny światowej. Jest aktem hołdu wobec żołnierzy nieregularnych jednostek z takich formacji jak Gryf Pomorski, Armia Krajowa, Szare Szeregi, prowadzących działalność dywersyjną na Pomorzu przeciw Niemcom.

- Ul. Pionierów
Nazwa ulicy nawiązuje do pionierów, czyli pierwszych osadników, mieszkańców osiedla torujących drogę innym. Ulica, powstając w okresie międzywojennym w okresie II RP, stanowiła centrum rodzącego się osiedla i jej nazwa oddaje hołd pierwszym mieszkańcom tego osiedla, osadnikom zagospodarowują
cym nowe tereny - pionierom.

- Aleja Zwycięstwa

- Jej nazwa upamiętnia zwycięstwo wojsk Jana III Sobieskiego pod Wiedniem w 1683 roku nad Turkami. Bitwa stała się niezwykle ważna dla losów Europy w XVII wieku, gdyż zatrzymała ekspansję turecką na Europę.

- ul. Jedności Narodu
Jedność narodu to wartość, która nigdy nie traci na swoim znaczeniu. W każdej sytuacji, niezależnie od panującego systemu, najważniejsza jest jedność narodu. To wartość tak samo cenna jak niepodległość, solidarność, wolność.

- ul. Wyzwolenia
Nazwa ulicy upamiętnia wyzwolenie Polski przez Wojsko Polskie (ulica sąsiaduje
z ul. Wojska Polskiego) w 1920 roku, które zakończyło okres zniewolenia Tczewa, okres zaborów. Wojsko Polskie przynosząc do Tczewa wolność po 148 latach zaboru pruskiego, niemieckiego, rozpoczęło nowy okres w dziejach miasta, które odtąd nierozerwalnie jest złączone z Polską.

UWAGA, zmiana nazw ulic nie wymaga wymiany dowodów osobistych

Jak podaje na swojej stronie Instytut Pamięci Narodowej, zgodnie z ustawą, mieszkańcy nie mają obowiązku wymiany dokumentów. Wszystkie dokumenty zawierające stara nazwę ulicy (dowody osobiste, prawa jazdy itp.) zachowują swoją ważność. Również pisma oraz postępowania sądowe i administracyjne w sprawach dotyczących ujawnienia w księgach wieczystych oraz uwzględnienia w rejestrach, ewidencjach i dokumentach urzędowych zmiany nazwy dokonanej na podstawie ustawy są wolne od opłat.

Więcej: https://www.ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/polityka/zmiany-nazw-ulic/informacja-dla-mieszkan/36943,Informacja-dla-mieszkancow.html

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (6)
dodaj komentarz

  • Koń Szyderca_gość

    25.08.2017, 08:05

    Staszek BAREJA

    Ulica Partyzantów zmieni nazwę na ulicę Partyzantów, ale INNYCH. Ulica Pionierów zmieni nazwę na ulicę Pionierów, ale INNYCH. Aleja Zwycięstwa zmieni się na Aleję INNEGO Zwycięstwa. Ulica Wyzwolenia zmieni nazwę na ulicę INNEGO Wyzwolenia, a Jedność Narodu jest najważniejsza!

    Odpowiedz
    IP: 195.191.xx0.xx2 
  • Natenczas Wojski_gość_gość

    25.08.2017, 08:55

    Najważniejsza.

    Nazwa "Jedności Narodu" dotyczy obecnej sytuacji politycznej. Chociaż słowo "Naród" jest odbierane negatywnie i kojarzone z nazizmem i faszyzmem. Wszak Narodowcy to -zdaniem totalnej opozycji- faszyści. Ulica powinna nazywać się "Jedności Faszystów" - ku zadowoleniu lewactwa. I wtedy byłaby jedność.

    Cytuj
    IP: 83.21.xx8.xx0 
  • asdsa_gość

    25.08.2017, 13:24

    ??

    dlaczego nie mogą pozostawić nazwy ul. Kruczkowskiego jako nazwiska dla żołnierza wyklętego ?? 145 osób ma mieć z tego tytułu problem??

    Odpowiedz
    IP: 157.25.xx5.xx2 
  • Gość_gość

    26.08.2017, 09:53

    I tak byłby problem

    I tam problem by się pojawił ponieważ w nazwach ulicy pojawiają się również imiona, a w/w Kruczkowscy imię mieli inne.

    Cytuj
    IP: 83.20.xx9.xx6 
  • b532_gość

    25.08.2017, 15:55

    ...

    "Koniec z komunistycznymi naleciałościami", dobre! Mirkowi się skończyły wieńce do składania pod czerwoną gwiazdą na 30 Stycznia?

    Odpowiedz
    IP: 94.254.xx8.xx4 
  • z tamtych lat_gość

    25.08.2017, 20:09

    Jesteś oszołomem, zionącym ogniem katolickiej nienawiści. Gdyby nie żołnierze, polegli pod tym swoim żołnierskim symbolem, to Polski by dziś nie było. Ciebie też, by nie było.

    Cytuj
    IP: 109.207.xx9.xx8 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.