Ruszyła edukacja rowerowa

Kurier rowerowy (fot. tcz.pl)
Ruszyła edukacja rowerowa
Edukacja rowerowa to bardzo istotny temat dla polityki mobilności w mieście. Na zrównoważony transport wpływa wiele elementów. Niejednokrotnie przyczyna konfliktów, zdarzeń i wypadków drogowych leży w braku odpowiedniego, merytorycznego i praktycznego, przygotowania wszystkich uczestników ruchu drogowego do poruszania się po mieście. Edukacja rowerowa to nie tylko podnoszenie swoich kompetencji jako rowerzysty, ale także nauka kulturalnego współżycia na drogach oraz zwrócenie uwagi na racjonalne wykorzystanie zasobów.

W odpowiedzi na opisane zapotrzebowanie Tczewscy Kurierzy Rowerowi, na zlecenie Urzędu Miejskiego, opracowali program rozwoju ruchu rowerowego wśród dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Zainteresowanym grupom zostanie przekazana wiedza teoretyczna, zaprezentowana w ciekawej, angażującej formule. Biorący udział zdobytą wiedzę będą mieli okazję wykorzystać podczas zajęć praktycznych w ruchu ulicznym. Organizatorzy przygotowali szereg zagadnień, składających się na edukację rowerową, od budowy jednośladów, przez umiejętność naprawy drobnych usterek po poprawne poruszanie się w dynamicznej przestrzeni miejskiej z poszanowaniem wszystkich uczestników ruchu.

Zajęcia dla szkół

Pierwsze spotkanie w szkole SP4 już za nami, odbyło się w sobotę 21 kwietnia. Harmonogram wizyt w szkołach jest już prawie domknięty. Na liście placówek, które wyraziły chęć udziału w przedsięwzięciu znalazły się:

1. Szkoła Podstawowa nr 1 w Tczewie
2. Sportowa Szkoła Podstawowa nr 2 w Tczewie
3. Szkoła Podstawowa nr 4 w Tczewie
4. Szkoła Podstawowa nr 7 w Tczewie
5. Szkoła Podstawowa Nr 8 w Tczewie
6. Szkoła Podstawowa nr 12 w Tczewie
7. Fontanna Marzeń Prywatna Szkoła Podstawowa

Podczas zajęć w placówkach na dzieci i młodzież czeka m.in. quest, czyli gra osadzona w przestrzeni szkoły oraz placyk manewrowy, odzwierciedlające rzeczywiste sytuacje drogowe oraz infrastrukturę miejską. Uczniowie i uczennice wykonają kilkanaście zadań, które podniosą ich wiedzę i umiejętności w zakresie prawa o ruchu drogowym, bezpieczeństwa podczas poruszania się rowerem, itp.. Uczestnicy poznają w praktyce znaki drogowe. Ponadto zostaną przygotowane miejsca utrudnionego ruchu, co uświadomi uczennicom i uczniom, jak zachowuje się rower na różnych nawierzchniach. Tczewscy Kurierzy Rowerowi zaprezentują również rowery typu cargo. Dla wielu może być to pierwsza okazja do przetestowania swoich możliwości na nietypowych rowerach.

Uczniowie i uczennice dowiedzą się jak zbudowany jest rower i jaki mechanizm sprawia, że przy użyciu naszych mięśni możemy wprawić koła w ruch. Ponadto uczestnicy sprawdzą jak poprawnie serwisować rowery, jak dbać o jednoślady by służyły długo i nie zawiodły w trakcie jazdy. Wśród podstawowych kompetencji młodych rowerzystów, które nabędą dzięki programowi, można wymienić: poradzenie sobie ze spadającym łańcuchem rowerowym, sprawdzenie czy koła są wycentrowane a kierownica i siodełka na właściwej wysokości. W opozycji do smutnych statystyk związanych z kradzieżami rowerów, prowadzący pokażą jakie zapięcia są bezpieczne i kiedy możemy zostawić nasze pojazdy bez opieki.
Ostatnim etapem programu będzie sprawdzenie siebie w ruchu ulicznym. Podczas jazdy w mieście instruktorzy zwrócą uwagę na "język rowerzystów", czyli jak sygnalizować innym użytkownikom ruchu zamiary rowerzysty. Omówione zostaną także oznakowania oraz zasady poruszania się w ciągu pieszo-rowerowym, na ścieżce rowerowej, przejeździe rowerowym czy w ramach kontraruchu.

Zajęcia dla dorosłych

Podobny zakres programowy obejmie dorosłych, którzy zostaną zrekrutowani jako reprezentanci kilku grup (m.in. kobiety i seniorzy). Również w wypadku dorosłych zajęcia będą podzielone na teorię i praktykę. W pierwszej części prowadzący dodatkowo podkreślą wpływ jazdy rowerowej na samopoczucie, kondycję i zdrowie oraz zwrócą uwagę na ewentualne obawy i lęki podczas uczestnictwa rowerzystów i rowerzystek w ruchu ulicznym, by w praktyce nabrali pewności siebie. Zainteresowani, wspólnie w formie warsztatowej, opracują miejsca na rowerowej mapie miasta, które budzą takie obawy. Zaznaczą także punkty, w których nie wiedzą jak się poruszać, co zostanie wykorzystane w kolejnym etapie.
Praktyka, czyli wspólna jazda w ruchu uliczny, będzie testem umiejętności i weryfikacją przyswojonej wiedzy, ale przede wszystkim okazją to zidentyfikowania i skorygowania potencjalnych niewłaściwych zachowań rowerzystów i rowerzystek.
Zajęcia dla dorosłych rozpoczną się w maju bieżącego roku a nabór będzie otwarty.

Cały program jest realizowana w ramach projektu pt.: Budowa węzła integracyjnego Tczew wraz z trasami dojazdowymi, w ramach Osi Priorytetowej 9 Mobilność, Działania 9.1. Transport miejski, Poddziałania 9.1.1. Transport miejski - mechanizm ZIT, Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 (nr projektu RPPM.09.01.01-22-0006/17).


Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (9)
dodaj komentarz

  • kik_gość

    30.04.2018, 08:02

    Należy przywrócić kartę rowerową

    Odpowiedz
    IP: 84.38.xx2.xx2 
  • KAAZ_gość

    30.04.2018, 08:29

    Przywrócić kartę rowerową. Bo te zabawy w wolontariacie dla grupy kilku osób to śmiech na sali. Kompleksowo - obligatoryjnie WSZYSCY uczestnicy ruchu drogowego powinni znać przepisy a ROWERZYŚCI mieć zdany egzamin w postaci KARTY ROWEROWEJ.

    Odpowiedz
    IP: 78.88.xx5.xx7 
  • Czesio_gość

    30.04.2018, 09:35

    Oraz obowiązkowe ubezpieczenie.

    .

    Odpowiedz
    IP: 188.146.xx3.xx5 
  • Aniatczew_gość_gość

    30.04.2018, 10:05

    Nauka dla dorosłych

    Należałoby co niektórym dorosłym przypomnieć zasady prawidłowego korzystania z roweru. Jestem mamą dwojki dzieci w tym jedno jeździ jeszcze w wózku. Bardzo dużo spaceruje po Tczewie i niestety widzę że jak zaczyna się sezon rowerowy to spacery po naszym mieście już nie są takie przyjemne. Często idąc chodnikiem rowerzysta mając po drugiej stronie drogi ścieżkie rowerową i tak jedzie po chodniku jeszcze dzwoni na mnie abym mu zeszła z dziecmi z drogi. Na początku oczywiście grzecznie przepuszczalam rowerzystów ale po jakim czasie gdy poprostu co minutę muszę manewrowac wózkiem i jeszcze patrzeć czy starsze dziecko nie wejdzie komuś w drogę dostaje szału bo chodnik jest dla pieszych a nie dla rowerzystów. Także apeluje do wszystkich rowerzystów Proszę o przestrzeganie zasad korzystania z ścieżek rowerowych oraz jezdni a chodnik niech zostanie dla pieszych

    Odpowiedz
    IP: 109.207.xx9.xx3 
  • mirek_gość

    30.04.2018, 12:31

    to prawda, ale działa to w obie strony. mnie szlag trafia jak rodzice swych dzieci nie potrafią upilnować i co rusz wchodzi takie na drogę rowerową (a nie wszyscy jeżdżą rekreacyjnie, ja np. do pracy zasuwam, a zderzenie może zaboleć - owszem patrzę na ruch, ale z 35-40 km/h nie zatrzymam się w miejscu jak dzieciak mi wejdzie na drogę). albo jak puszczą luzem pociechę na hulajnodze czy rowerze i dziecko to nie potrafi z drogi rowerowej skorzystać. mogliby najpierw nauczyć podstawowych zasad, a potem wypuszczać w ruch. albo wiadukt 800lecia - jedna strona została wyłączona z ruchu pieszych i jest nawet znak zakazu wchodzenia pieszych, a ci i tak ciągle tam idą. wtedy mijam ich na "centymetr", a co, droga rowerowa, to droga rowerowa. co do chodników, to jest jeszcze inny problem - często włodarze wspaniali miasta zrobili znakami ciąg pieszo-rowerowy i wtedy można pedalarzy spotkać na chodniku - jedna uwaga tylko - w ciągu piesz.-row. pierwszeństwo ma zawsze pieszy.

    Cytuj
    IP: 83.23.xx4.xx9 

    tak _gość

    30.04.2018, 21:49

    I na odwrót też bo piesi chodzą jak święte krowy po ścieżkach rowerowych i dziwią się że rowery jeżdżą koło nich

    Cytuj
    IP: 80.212.xx8.xx7 
  • Gość _gość

    30.04.2018, 10:40

    Piesi na ścieżkach

    A piesi nie powinni chodzić po ścieżkach rowerowych.

    Odpowiedz
    IP: 188.146.xx4.xx1 
  • ZEUS_gość

    02.05.2018, 04:27

    Dlaczego? Skoro pedalarze wjeżdżają na chodniki?

    Cytuj
    IP: 78.88.xx6.xx0 
  • :(_gość

    01.05.2018, 08:04

    Nie dogodzisz

    Często odnoszę wrażenie, że się rowerzystom w tyłkach poprzewracało. W naszym mieście mimo wielu, innych potrzeb, kasę ładuje się w udogodnienia dla rowerzystów, a pedalarzom jeszcze źle...

    Odpowiedz
    IP: 109.207.xx4.xx8 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.