Tcz.pl logo

Szukaj

Takie osiedle może stanąć w miejscu koszar. Inwestor wystąpił już do Rady Miejskiej

Wizualizacja budynków, które miałby stanąć w miejscu koszarowca i placu manewrowego (fot. MP Architekci/BIP UM Tczew)
Takie osiedle może stanąć w miejscu koszar. Inwestor wystąpił już do Rady Miejskiej
Deweloper HOME-4YOU wystąpił do Rady Miejskiej w Tczewie o ustalenie lokalizacji inwestycji mieszkaniowej przy ulicy Tczewskich Saperów - chodzi o działkę na terenie dawnej jednostki wojskowej. Miałby tam stanąć kompleks trzech budynków, liczących od dziewięciu do jedenastu kondygnacji.

Z dokumentacji, którą przedłożył do ratusza inwestor wynika, że na działce miałby powstać trzy budynki mieszkalne wielorodzinne z usługami w parterze wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną i komunikacyjną, w tym: układem drogowym, parkingami, wiatami śmietnikowymi i rowerowymi, placem zabaw, instalacjami zewnętrznymi i wewnętrznymi. Inwestycja byłaby realizowana w trzech etapach.

Z wniosku wynika, że minimalna liczba mieszkań na osiedlu wynosiłaby 160, zaś maksymalna: 260. Lokale miałby liczyć od 25 do 150 m. kw. Planowane są także lokale usługowe. Powierzchnia terenu inwestycji to 10782,4 m2. Liczba kondygnacji miałaby wynosić: budynek nr1 - 11 kondygnacji nadziemnych, 1 kondygnacja podziemna, budynek nr 2 - 10 kondygnacji nadziemnych, jedna podziemna, budynek nr 3 - 9 nadziemnych i 1 podziemna. Na każde z mieszkań przewidziano 1,2 miejsca parkingowego.

Jak zapisano w złożonych w ratuszu dokumentach, na terenie, którego dotyczy wniosek, znajdują się pozostałości po budynku dawnej jednostki wojskowej w postaci niedziałających fragmentów sieci i przyłączy: ciepłowniczego, elektrycznego, wodociągowego i kanalizacji deszczowej oraz utwardzenia nawierzchni - wszystkie te elementy przeznaczone są do likwidacji. Na działce znajdują się drzewa kolidujące z planowanymi budynkami i przeznaczone do wycięcia. Nie stwierdzono występowania chronionych gatunków.


Zgodnie z art. 7 ust. 11 Ustawy, zainteresowani mogą składać uwagi do wyżej wymienionego wniosku w postaci papierowej lub elektronicznej za pomocą środków komunikacji elektronicznej w terminie do dnia 19 czerwca 2026 r. Uwagi należy składać w formie: papierowej do Prezydenta Miasta Tczewa, na adres Biuro Planowania Przestrzennego, Urząd Miejski w Tczewie, Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego 1, 83-110 Tczew, za pomocą poczty elektronicznej na adres email: info@um.tczew.pl, poprzez platformę ePUAP, wybierając podmiot: Urząd Miejski w Tczewie na adres: /of1gi3f79o/SkrytkaESP, z wykorzystaniem systemu e-Doręczeń, pod adresem elektronicznym zarejestrowanym w Bazie Adresów Elektronicznych (BAE) dla systemu e-Doręczeń: e-doreczenia@um.tczew.pl AE:PL-69156-57854-BRISG-23. - informuje Urząd Miejski w Tczewie.


Z zakresem inwestycji i wizualizacjami można zapoznać się tutaj.

Ostateczną decyzję co do przeznaczenia dawnego wojskowego terenu na funkcję mieszkaniową podejmą radni. Uchwała trafi pod obrady po zakończeniu konsultacji.

Przypomnijmy, blisko 28 tys. m. kw. terenu po dawnej jednostce saperskiej znalazło nabywcę w ub. roku. Powojskowy teren w sercu miasta nabył jeden z tczewskich deweloperów - chodzi o firmę HOME-4YOU. Cena sprzedaży to 11 009 000 zł netto.

Jeśli zauważyłeś/aś błąd w artykule, prosimy o kontakt. Twoja pomoc jest dla nas bardzo cenna i pozwala nam utrzymywać wysoką jakość treści.
Jesteśmy otwarci na Twoje pomysły! Chcesz podzielić się ważną informacją, napisać o ciekawym wydarzeniu, które miało miejsce w Twojej okolicy, czy po prostu wyrazić swoją opinię na jakiś temat? Zapraszamy Cię do tworzenia treści razem z nami. Wyślij swój tekst, zdjęcia lub wideo poprzez formularz, a my opublikujemy je na naszej stronie. Pokaż, co jest ważne dla Ciebie i Twojej społeczności! Pamiętaj, że każdy głos ma znaczenie.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (30)
dodaj komentarz

  • -4

    Rabi bez pracy_gość

    01.06.2026, 09:29

    Tam powinna stanąć synagoga!

    Taką mam koncepcję.

    Odpowiedz
    IP: 109.207.xx2.xx8  #
  • ALI_gość

    09.06.2026, 09:34

    I cerkiew, cerkiew koniecznie....

    Cytuj
    IP: 195.128.xx1.xx4  #
  • +3

    Katarzyna _gość

    01.06.2026, 10:19

    Za Brzadkowskiego to tylko beton i beton, kasa i deweloperzy. Miało być tak pięknie i zielono. Nic innego i dobrego się nie słyszy

    Odpowiedz
    IP: 185.220.xx1.xx6  #
  • -7

    Marek_gość

    01.06.2026, 12:51

    do zranionego z PnP

    zwróć uwage na wizualizacje, jest zielono i dobrze to wyglada, za twoich czasów deweloperzy stawiali tylko bloki

    Cytuj
    IP: 5.255.xx8.xx1  #
    -6

    dick_gość

    01.06.2026, 13:40

    Ja tam widze dużo zielonego na tej wizualizacji.

    Cytuj
    IP: 195.191.xx0.xx0  #
    +9

    Gosc_gość_gość

    01.06.2026, 14:29

    Zielono

    Zielono zielono jak sie nie podoba to do chlopa malorolnego ze Szczerbiecina który blokuje rozbudowe miasta a sam daje budowac deweloperom.

    Cytuj
    IP: 217.230.xx8.xx7  #
    -7

    ZU_gość

    01.06.2026, 15:01

    Chodzi o całokształt gościu od bobra

    Cytuj
    IP: 192.42.xx6.xx0  #
    +2

    ale jak_gość

    03.06.2026, 21:46

    Że co?

    Hola hola, przecież w tym smutnym jak p@zda mieście, nie ma nigdzie sensownych terenów zielonych XD Całe Suchostrzygi to wieżowce, bloki i sklep na sklepie. Czyżykowo? Tak samo. Nowe miasto? Szkoda słów, betonoza, chodnikoza i skrawek trawki przed blokiem. W Tczewie, nie ma czegoś takiego jak "Tereny zielone". Układ bloków i wieżowców jest tak makabrycznie skonstruowany że jeżeli chce się zaczerpnąć "świeżego powietrza" trzeba wybrać się na tereny poza miastowe.

    Cytuj
    IP: 195.191.xx1.xx2  #
  • +13

    H_gość

    01.06.2026, 10:38

    Aha jakie były plany. Ah nowe centrum tczewa. Ah nowoczesne technologie . A w koncu łez deweloper i bloki. Zebh jeszcze z pomysłem na nowe osiedle. Nowoczesne itp ale nie. Przypadkowo ciap ciap

    Odpowiedz
    IP: 185.167.xx3.xx9  #
  • +2

    thg_gość

    01.06.2026, 13:25

    Polska powiatowa umiera. Gdyby Tczew był bardziej oddalony od aglomeracji to by się nic nie budowało.

    Cytuj
    IP: 169.224.xx8.xx8  #
  • +12

    Złośliwy_gość

    01.06.2026, 10:49

    Czekam, aż władze Tczewa pokażą, że mają cojones i wymuszą partycypację dewelopera w przebudowie skrzyżowania na Wojska Polskiego. Ale wszyscy wiemy, jak to będzie - 260 osób i zero przebudowy.

    Odpowiedz
    IP: 195.191.xx1.xx8  #
  • +3

    f_gość

    02.06.2026, 13:15

    tam

    To akurat prawda. wojska polskiego bedzie zakorkowane. Masakra bedzie. Ale bloczki ładne. Home 4You to jedyny deweloper w Tczewie, który ma jakość, pomysł i wszystko to wygląda. Wystarczy przejsc sie na ul. Tczewskich Saperów - ich bloki to wyższa półka

    Cytuj
    IP: 46.112.xx8.xx4  #
  • +13

    j23_gość_gość

    01.06.2026, 10:58

    I to jest dobre miejsce na takie osiedle. mnie się podoba, pytanie, czy w realu będzie równie atrakcyjne jak na wizualizacji

    Odpowiedz
    IP: 83.8.xx2.xx6  #
  • +3

    Zen_gość_gość

    01.06.2026, 13:19

    No w takim miejscu to rozumiem a nie na suchostrzygach w miejscu dawnego UC.

    Odpowiedz
    IP: 31.0.xx6.xx5  #
  • -1

    Ala_gość

    01.06.2026, 14:39

    takie same miejsce jak inne

    W miejscu starego USC również powinno powstać coś reprezentatywnego. Ten wieżowiec z wizualizacji wygląda całkiem dobrze, więc nie rozumiem problemu. Podnoszą go często ci, którzy sami mieszkają w wieżowcach albo ci, których nowe bloki zasłoniły widok innym mieszkańcom.

    Cytuj
    IP: 185.220.xx1.xx3  #
    -2

    pomarańczowy król_gość

    04.06.2026, 20:56

    Niech budują a co tam

    Wracamy do PRL-u wieżowce z odrobiną zieleni dla naiwnych którym brak wyobraźni - celowe działanie dewelopera - wiele osób nabiera się na te piękne ilustrację wygenerowane przez AI " o całkiem ładnie..

    Cytuj
    IP: 195.128.xx1.xx1  #
  • +11

    v_gość

    01.06.2026, 13:33

    A jakie były kolorowe plany na to miejsce. Nowe centrum miasta. Uslugi IT, biura, kultura, holtele, przyciągnąć wysoko wykwalifikowaną kadrę z branży IT itp. itd. I co będzie? Blokowisko. Już miał być jeden wieżowiec 11 piętrowy w tym miejscu i co?

    Odpowiedz
    IP: 78.133.xx9.xx2  #
  • +2

    saracen_gość

    01.06.2026, 13:36

    a tam nie miało być czegoś innego .......ale wyszło jak zwykle betonoza......może czas zrobić referendum jakieś i odwołać prezydenta z urzędu bo ewidentnie coś idzie nie tak.....

    Odpowiedz
    IP: 165.225.xx4.xx0  #
  • +6

    ATom_gość

    02.06.2026, 12:29

    Miało być. A przynajmniej nie miało być kolejnej mieszkaniówki. Mnie zastanawia czy deweloper kupując ta działkę za miliony miał już dogadane z władzami miasta że dostanie zgodę na mieszkaniówkę. Bo nie chce mi się wierzyć żeby kupowali w ciemno...

    Cytuj
    IP: 37.47.xx7.xx9  #
  • +1

    jeden taki_gość_gość

    01.06.2026, 15:37

    brawo-bravissimo!

    jestem za, ale niech developer da cos w zamian mieszkańca np. kort do tenisa itd nie tylko droga dojazdowa

    Odpowiedz
    IP: 77.236.xx1.xx3  #
  • +3

    Uje_gość

    01.06.2026, 18:34

    "W miejscu starego USC również powinno powstać coś reprezentatywnego. Ten wieżowiec z wizualizacji wygląda całkiem dobrze, więc nie rozumiem problemu. Podnoszą go często ci, którzy sami mieszkają w wieżowcach albo ci, których nowe bloki zasłoniły widok innym mieszkańcom."

    Rozumiesz znaczenie przymiotnika "reprezentatywny"? Chyba nie, bo piszesz od rzeczy.

    Odpowiedz
    IP: 79.162.xx9.xx5  #
  • hrygr_gość

    01.06.2026, 22:00

    Powinno budować się bloki 10 piętrowe. Na te 3 piętrowe szkoda miejsca

    Odpowiedz
    IP: 83.20.xx4.xx5  #
  • +2

    TG_gość

    02.06.2026, 12:25

    "zwróć uwage na wizualizacje, jest zielono i dobrze to wyglada, za twoich czasów deweloperzy stawiali tylko bloki"

    Zwróć uwagę że spora część tej zieleni to zielone dachy, które: 1) najczęściej są zasuszonymi skalniaczkami, 2) są niewidoczne z dołu więc nie zmieniają wyglądu betonowego blokowiska, 3) nie mają porównania z drzewami i krzakami które realnie wpływają na mikroklimat otoczenia.

    Odpowiedz
    IP: 37.47.xx7.xx9  #
  • +2

    ATom_gość

    02.06.2026, 19:46

    I tak - wiem że wizualizacja wygląda pięknie... Ale miejcie trochę realizmu - już teraz jest mniej zieleni na okolicznym terenie. A żaden deweloper nie kupi działki za miliony żeby na połowie posadzić drzewa! To jest wizualizacja do projektu / założenia żeby zrobić wrażenie. Uwierzcie że w realu na pozostałej części tez będzie coś wybudowane, po prostu teraz składają wniosek o 3 budynki więc na reszcie działki wstawili drzewa. Zapiszcie sobie tą wizualizację i wyciągnijcie ją sobie żeby porównać z realiami po wybudowaniu bloków...

    Cytuj
    IP: 83.8.xx3.xx4  #
  • +3

    ee_gość

    02.06.2026, 13:16

    "W miejscu starego USC również powinno powstać coś reprezentatywnego. Ten wieżowiec z wizualizacji wygląda całkiem dobrze, więc nie rozumiem problemu. Podnoszą go często ci, którzy sami mieszkają w wieżowcach albo ci, których nowe bloki zasłoniły widok innym mieszkańcom."

    wygląda tragicznie KOLOS. Pewnie tam nie mieszkasz, to sie wypowiadasz. Zabierze widok!!!!!!

    Odpowiedz
    IP: 46.112.xx8.xx4  #
  • ATom_gość

    02.06.2026, 13:54

    .

    Pay attention to visualizations, it's green and it looks good, in your day developers only put blocks[/quote] "zwróć uwage na wizualizacje, jest zielono i dobrze to wyglada, za twoich czasów deweloperzy stawiali tylko bloki"

    Zwróć uwagę że spora część tej zieleni to zielone dachy, które: 1) najczęściej są zasuszonymi skalniaczkami, 2) są niewidoczne z dołu więc nie zmieniają wyglądu betonowego blokowiska, 3) nie mają porównania z drzewami i krzakami które realnie wpływają na mikroklimat otoczenia. I tak - wiem że wizualizacja wygląda pięknie... Ale miejcie trochę realizmu - już teraz jest mniej zieleni na okolicznym terenie. A żaden deweloper nie kupi działki za miliony żeby na połowie posadzić drzewa! To jest wizualizacja do projektu / założenia żeby zrobić wrażenie. Uwierzcie że w realu na pozostałej części tez będzie coś wybudowane, po prostu teraz składają wniosek o 3 budynki więc na reszcie działki wstawili drzewa. Zapiszcie sobie tą wizualizację i wyciągnijcie ją sobie żeby porównać z realiami po wybudowaniu bloków...

    Odpowiedz
    IP: 37.47.xx7.xx9  #
  • -4

    GOLDEN_gość_gość

    03.06.2026, 14:28

    NOWOCZESNY TCZEW

    Szanowni Państwo; cieszę się, iż taki projekt ma powstać w Tczewie;

    Cytuj
    IP: 80.54.xx9.xx6  #
  • GOLDEN_gość

    03.06.2026, 14:51

    NOWOCZESNY TCZEW

    Jestem zadowolony, że taki projekt ma powstać Tczewie, tylko żałuję, że tak późno. Szkoda, że plany miasta same sobie blokują powstanie zabudowy wyższej niż 11 kondygnacji (przypomnę tutaj, że 60 lat temu) powstał 1 budynek 11 piętrowy w Tczewie i od tej daty warunki zabudowy (co do jej wysokości się nie zmieniły); Ten teren jest ostatnią szansą dla tego miasta, aby pokazać jego potencjał, nowoczesny kierunek i nową zmianę; Teren jest atrakcyjny, można na nim wybudować nowoczesną halę sportowo-widowiskową (na terenie jeszcze nie zagospodarowanym) Miasto szuka terenu w Gminie mając taki teren we własnym posiadaniu. Dlaczego?? Można teren po dawnej jednostce wojskowej bardzo dobrze skomunikować z DK 91, można poszerzyć ulicę Wojska Polskiego od Shella do ulicy Sobieskiego z budową ronda biszkoptowego na włączeniu z nowoprojektowaną ulicą Tczewskich Saperów i Sobieskiego; Można zaprojektować i wykonać nowe łącznice wjazdowe i zjazdowe; Budowa wyższych budynków (np. min 18 pięter) może być bardziej atrakcyjna i dochodowa dla miasta przez powstanie tarasów widokowych; My do tej pory stawiamy na rewitalizację np. wiatraka, bez zapewnienia chodników i dojazdów temu towarzyszących; Jedyną "atrakcją" zwiedzających jest towarzystwo klientów pobliskiego sklepu Cortez; Stawiamy na tereny zielone, a co się dzieje z naszym parkiem, jak czytam plany to nie będzie gotowy za 10 lat! Czy uważacie, że w Tczewie jest w stanie powstać Teatr, Filharmonia lub Uczelnia Wyższa? Nie, nie oszukujmy się, nie jest w stanie, przy bliskości Trójmiasta; Uratujmy nasze kino, bo już pojawiają się pogłoski o likwidacji nierentownego kina grupy Helios w Tczewie; Najłatwiej jest Miastu sprzedać działkę i pozostawić Inwestora z wszystkimi problemami, przykład nowy Park Handlowy w Tczewie, gdzie niektórzy Inwestorzy się wycofali się ze współpracy z Miastem; Zacznijmy budować od infrastruktury i realną sprzedażą przeznaczenia wolnych terenów dla rzeczywistej potrzeby miasta i jego mieszkańców; Za chwilę pawilony przy dworcu zostaną przeznaczone do rozbiórki ul. Aleja Zwycięstwa; Pora iść w końcu w tym mieście do przodu; Dziękuję

    Odpowiedz
    IP: 80.54.xx9.xx6  #
  • +1

    qq_gość

    04.06.2026, 07:52

    i jeszcze rondo i światła przy wyjeździe z dawnej jednostki

    Odpowiedz
    IP: 195.242.xx4.xx2  #
  • Adam_gość

    08.06.2026, 17:28

    niegospodarność miasta

    Sprawa jest dosyć śliska, bo pokazuje niegospodarność miasta. Należy zadać pytanie dlaczego miasto nie uchwaliło planu miejscowego pozwalającego na taką zabudowę? I dopiero z takim planem sprzedać teren. Uczyniono dokładnie odwrotnie - a mianowicie - najpierw sprzedano tanio - a nawet taniej i w pośpiechu, a pozniej pozwala się inwestorowi (oczywsicie sprawa nie jest jeszcze rozstrzygnięta) na co on chce. Powie się, że to Radni zdecydowali - jednak ktoś bedzie ten wniosek opiniował.. i bardzo prawdopodobne, że będą to te same osoby które nadzorowały prace nad istniejącym tam planem miejscowym... mozna chyba przyjąc, że przy takich parametrach zabudowy to w stosunku do planu miejscowego - to koszt działki spada o 50%. Zasadnicze pytanie - Dlaczego miasto na tym traci? I dodam że nie mówimy to o sytuacji w której jest tam jakiś stary plan miejscowy, lub działka jest w rękach inwestora od X lat - to się dzieje w bardzo któtkim czasie. Dla przypomnienia - ileś lat temu była sprawa innej działki i innego prezydenta która po sprzedaży miała stać się przeznaczoną pood budownictwo mieszkaniowe ( poprzez zmianę planu)..... Wiadomo - Radni zagłosują za tą i za innymi inwestycjami Lex developer w najbliższym czasie, a jak - to chyba wiadomo W moim odczuciu jest tu pewna sprzeczność jak można zezwalac na budownictwo w oparciu o lex developer na terenach które dopiero co miasto sprzedało, a sprzedało ze ściśle określonym przeznaczeniem (planem miejscowym) który samo opracowało, aby miasto wyglądało tak jak to opracowano? po co coś opracowywac (plan miejscowy, promocja, przetargi) - jak na koniec miasto rodowe srebra oddaje za pół darmo (bo chyba ten teren w centrum miasta to taki charakter własnie miał miec). szkoda pisac, radni klepna, a kasy jak zabraknie to przygarnie od sąsiednich miejscowości wraz z nimi :)

    Odpowiedz
    IP: 212.30.xx7.xx4  #
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.