Czytelniczy Ekspres. Pierwszy sezon za nami

Czytelniczy Ekspress (fot. Jacek Cherek)
Tczew - Czytelniczy Ekspres. Pierwszy sezon za nami

zobacz galerię zdjęć: 9
Za nami rok 2017, który w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tczewie upłynął pod znakiem "Czytelniczego Ekspresu". Celem projektu było wypromowanie książki, stanowiła ona bilet do kultury, będący dla miłośników literatury przepustką do niezwykłej podróży.

Do współpracy w projekcie - celem nadania mu właściwej rangi i wzmożenia zainteresowania literaturą zaproszono wielu interesujących autorów, którzy spotkali się z czytelnikami w bibliotece miejskiej w Tczewie. "Przygoda", "Porady", "Fantastyka", "Kryminał" to hasła spotkań symbolizujące poszczególne wagony "Czytelniczego Ekspresu". Gośćmi tczewskiej książnicy byli: Andrzej Pilipiuk, Katarzyna Miller, Marek Krajewski, uczestnicy projektu "Busem przez świat": Karol Lewandowski i Ola Ślusarczyk, Grzegorz Kasdepke, Tomasz Graban, Jacek Jarosik, Lech Zdrojewski, Katarzyna Machulska, Wojciech Jurojć, Jolanta Knitter- Zakrzewska, Magdalena Witkiewicz i Daniel Odija.

W trakcie spotkań autorzy ukazali czytelnikom inspiracje towarzyszące powstawaniu poszczególnych publikacji. Część spotkań miała również charakter zupełnie oddalony od typowej promocji. Podróżnicy poza promowaniem książek doradzali jak zacząć zwiedzać różne zakątki świata. Pisarze publikujący książki z poradami doradzali jak skutecznie i trwale zmieniać siebie i swoje otoczenie, a piszący kryminały skąd czerpią swoje pomysły i w jaki sposób obserwują otaczającą ich rzeczywistość. 


Obok spotkań z pisarzami odbyły się również wydarzenia jak: Noc Bibliotek, w trakcie której z okazji 2000. rocznicy śmierci Owidiusza odczytane zostały przez aktorów ze Studia Aktorskiej Interpretacji Literatury fragmenty "Sztuki Kochania" Owidiusza, czy zajęcia tematyczne dla najmłodszych jak np.:"Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai" i wiele innych.

"Czytelniczy Ekspres" cieszył się wśród mieszkańców Tczewa dużym zainteresowaniem, przyciągając na rozmaite, realizowane w jego ramach wydarzenia łącznie trzy tysiące osób. Ukazał się folder podsumowujący spotkania, jest on dostępny online, pod adresem: http://mbp.tczew.pl/images/ilustracje/mbp/2017/Czytelniczy_Ekspres.pdf

Warto również nadmienić, iż zadanie realizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Tczewie miało również jeszcze jedno ważne zadanie. "Czytelniczy ekspres" nawiązywał do kolejowej tradycji miasta. Projekt został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W roku 2018 projekt będzie kontynuowany, będzie odbywał się pod hasłami: dzieje i kultura, sensacja i fantastyka.

fot. Jacek Cherek


Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (2)
dodaj komentarz

 • kik_gość

  12.01.2018, 12:38

  Bardzo ciekawa inicjatywa a do tego świetnie zorganizowana. Cieszy mnie, że Ekspres pojedzie również w 2018

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx2.xx2 
 • +2

  ed_gość

  12.01.2018, 13:42

  chłop ze zdjęcia z tą w pomarańczowej sukience jakiego żurawia w dekolt zapuszcza :D

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx0.xx3 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA