O nowotworach bez tajemnic

Podczas ostatniego spotkania wiele mówiono o profilaktyce (fot. nadesłane do redakcji)

odbyło się
20
10.2009
Wtorek
Tczew - O nowotworach bez tajemnic
W siedzibie Fundacji dla Tczewa w ostatnią środę (20.10) odbyło się spotkanie z radiodiagnostykiem. Jego tematem była profilaktyka i wykrywanie raka piersi. Przybyłe panie usłyszały wiele cennych porad.

Okazuje się, że największy wskaźnik zachorowań na raka piersi przypada m.in. na województwo pomorskie, mazowieckie i dolnośląskie. Większość kobiet nie zdaje sobie sprawy jak ważne są regularne badania piersi. W Polsce jeszcze zbyt mało organizowanych jest spotkań na temat profilaktyki. Kobiety mają niedostateczną wiedzę na temat nowotworów. Na spotkaniu panie miały okazję dowiedzieć się m.in. gdzie mogą zrobić badania, w jakich odstępach czasu należy je wykonywać oraz jak dokonać samokontroli. Radiodiagnostyk, Sławomir Maciejewski, przedstawił przyczyny powstawania choroby oraz zaprezentował techniki badań, które są wykonywane w poradniach onkologicznych.

- Dzięki programowi Razem z Amazonkami, realizowanemu z PCPR, Fundacja dla Tczewa jest punktem, gdzie można nawiązać kontakty ze specjalistami. Spotkania mają na celu integrację pań po mastektomii, które pragną podzielić się swoimi doświadczeniami i udzielać niezbędnych wskazówek dla tych, które chcą zdobyć wiedzę na ten temat. Na spotkaniu Amazonki dzieliły się historią swojej choroby. Jednocześnie swoją postawą dały przykład pogody ducha, która jest bardzo ważna w walce z chorobą. - wyjaśnia Wiesława Quella, prezeska Fundacji dla Tczewa.

Kolejne spotkanie z tego cyklu - tym razem z psychologiem, Katarzyną Lewandowską, odbędzie się 5 listopada w siedzibie Fundacji przy Al. Zwycięstwa 6. Spotkania odbywają się dzięki dofinansowaniu starostwa powiatowego.
Drukuj
Prześlij dalej
 

Komentarz dnia