Dzień Tczewa już za nami

Dzień Tczewa stał się okazją do wręczenia odznaczeń (fot. tcz.pl)
Tczew - Dzień Tczewa już za nami

zobacz galerię zdjęć: 6
Wczoraj (30.01) w naszym mieście uroczyście obchodziliśmy Dzień Tczewa. Święto ustalono na pamiątkę rocznicy powrotu Tczewa do Macierzy. W tym roku mijają 92 lata, odkąd gród Sambora powrócił do ojczyzny.

Na uroczystościach z okazji Dnia Tczewa w sali Centrum Kultury i Sztuki pojawił się m. in. senator Andrzej Grzyb, władze miasta - m. in. prezydent Mirosław Pobłockii jego zastępca Zenon Drewa, starosta Józef Puczyński, obecni byli również radni, duchowieństwo, przedstawiciele służb mundurowych i mieszkańcy oraz włodarze gmin z terenu całego powiatu.

- Mówią, że Polacy jednoczą się w chwilach zagrożenia, a kiedy mają wolność, trochę o tym zapominają - mówił radny i historyk Kazimierz Ickiewicz, który przygotował już 19. referat na okolicznościową sesję - Ojczyzna to nasze korzenie. Pamiętamy o naszych ojcach i przodkach. To dobrze, bo z ich wielkości wzrośliśmy. Ojczyzna to też język - Karol Wojtyła mówił - "gdy dookoła mówią językami, dźwięczy w nich nasz własny". W dzisiejszych czasach trzeba zadać sobie pytanie o naszą troskę o język.


Podczas uroczystej sesji radna Grażyna Antczak otrzymała tytuł Tczewianina Roku, zaś Amerykance Janice Lynn Sherry - długoletniej organizatorce obozu językowego w Zespole Szkół Ekonomicznych - wręczono medal "Pro Domo Trsoviensi".

Podczas wczorajszych uroczystości przyznano również wyróżnienia Kociewskiego Kantoru Edytorskiego - "Pieścień Mechtyldy". Nagrodę w dziedzinie edukacji zdobyła Małgorzata Kruk. Za dokonania literackie nagrodzono Alicję Samulewską, zaś za w dziedzinie publicystyki "Pierścień" przyznano radnemu i historykowi Krzysztofowi Kordzie.

Atrakcją wieczoru dla mieszkańców był koncert Orkiestry Kameralnej Progress. Goście oraz wszyscy tczewianie, którzy przybyli do sali widowiskowej CKiS obejrzeli też premierę teledysku promującego nasze miasto. Autorem słów do piosenki "Do Tczewa" jest Piotr Starzecki, zaś muzyki Bartłomiej Kunc.

Relacja z uroczystej sesji w naszym dziale Telewizja Internetowa w tym tygodniu.


Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (5)
dodaj komentarz

 • +11

  jack_gość

  31.01.2012, 09:09

  ....

  sami swoi a gdzie zwykli obywatele ?

  Odpowiedz
  IP: 83.29.xx7.xx8 
 • +4

  ja_gość

  31.01.2012, 09:19

  przyjść mógł każdy - info było i na tyczy - genio nawet zaszczycił swoją obecnością

  Cytuj
  IP: 89.200.xx2.xx4 
 • -2

  sephiroth_gość

  31.01.2012, 11:53

  fotki

  Ale zdjęcie główne to tragicznej jakości jest.

  Odpowiedz
  IP: 178.37.xx0.xx7 
 • -1

  qwer_gość

  31.01.2012, 16:26

  Panie Prezydencie, ostatniego guzika przy garniturze nie zapina się. Spodnie też nie wyprasowane.

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx1.xx1 
 • ****************_gość

  31.01.2012, 22:34

  GRATULACJE DLA SŁUSZNIE WYRÓŻNIONYCH!!!!!!!!

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx9.xx7 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA