Nowy - stary Janosik z muzyką na żywo

Film zrealizowano w 1921 roku (fot. mat. CKiS)
Tczew - Nowy - stary Janosik z muzyką na żywo
Centrum Kultury i Sztuki serdecznie zaprasza na kolejny niezwykły pokaz filmowy z muzyką na żywo. Do niemego czechosłowackiego filmu z roku 1921 "Janosik" zagra na żywo zespół KWARTET Jorgi, który zaprezentuje nam ponad godzinę folkowej muzyki, opartej na motywach góralskich i słowackich. Usłyszymy takie instrumenty jak: flety, dudy, gitarę, saksofony i bębny.

Film "Janosik" z 1921 roku to pierwszy słowacki pełnometrażowy film, wpisany w 1995r. na prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO

"JANOSIK" - Ramy historii tworzy wizyta grupy turystów w górskim szałasie, gdzie baca opowiada legendę o Janosiku. W miarę upływu czasu i rozwoju historii kolejni słuchacze zmieniają się w postacie z legendy. Jest to pierwszy długometrażowy film słowacki, bardzo nowoczesny jak na tamte czasy, mimo że zrealizowany przez ekipę bez żadnego filmowego doświadczenia.

Reżyseria: Ludovít Jaroslav Siakeľ.
Scenariusz: Ludovít Jaroslav Siakeľ, Jozef Žák-Marušiak.
Zdjęcia: Daniel Siakeľ, Oldřich Beneš.
Scenografia: Ondrej Kováčik, Bohuslav Šula.
Obsada: Theodor Pištěk, Frantisek Horlivý, Ludvík Husek, Július Schmidt, Mária Fábryová, Karel Fiala, Vladimír Šrámek.

KWARTET JORGI - Nazwa KWARTETU pochodzi od poznańskiego flecisty z XVI w. - Tomasza Jorgi. Zespół powstał w 1982 roku i od tego czasu zagrał setki koncertów w Polsce, brał udział w festiwalach w Niemczech, Francji, Anglii (Festiwal Fletowy BBC), Czechach, Słowacji, Szwecji, Kanadzie, USA i w Wenezueli (w ramach Dni Kultury Polskiej). Współpracował z teatrami w Gnieźnie, Legnicy, Wałbrzychu, Szczecinie, Warszawie, Poznaniu, Zakopanem. Muzykę KWARTETU JORGI wykorzystywano w filmach polskich i zagranicznych oraz w różnych nagraniach radiowych.

Występują:

Maciej Rychły - instrumenty pasterskie, flety, bębny
Tomasz Mazur - trąbki, instrumenty perkusyjne
Waldemar Rychły - gitara, dzwonki

18.02.2010, godz. 19:00 wstęp 10 zł
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

 • -1

  Maxx

  09.02.2010, 09:30

  Ciekawostka

  Do filmu przygrywać będzie trójosobowy kwartet :). No chyba że czwartym członkiem jest ten XVI wieczny poznański flecista ;).

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.