Uszyją i sukienkę na studniówkę, i... kostium w stylu empire

Stroje, które wyszły spod igły uczniów kierunku odzieżowego (fot. nadesłane do redakcji)
Tczew - Uszyją i sukienkę na studniówkę, i... kostium w stylu empire
Można o nich śmiało rzec, że mają "fach" w ręku. Uczniowie i absolwenci Zespołu Szkół Budowlanych i Odzieżowych z igłą i nicią radzą sobie jak mało kto. Ostatnio przygotowali przedstawienie z okazji 200 rocznicy urodzin Juliusza Słowackiego. Imprezę połączono z wystawą strojów historycznych wykonanych przez absolwentki szkoły. Absolwenci kierunku odzieżowego przekonują, że nauka na ich kierunku to wspaniała przygoda.

W Wojewódzkiej Bibliotece Pedagogicznej w Tczewie uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych i Odzieżowych im Henryka Sienkiewicza - Adrian Galikowski i Przemysław Litwiński z II c Technikum Logistycznego oraz uczennice Magdalena Borowska, Anna Wrzecion i Anita Dąbrowska z II d Liceum Socjalnego pod kierunkiem polonistki Aliny - Lasoń Tumialis przygotowali przedstawienie z okazji 200 rocznicy urodzin Juliusza Słowackiego. Spotkanie stało się okazją do promocji szkolnictwa zawodowego, a konkretnie kierunku odzieżowego istniejącego przy Zespole Szkół Budowlanych i Odzieżowych. Na pomysł promowania kierunków szkolnictwa zawodowego wpadła Julita Knopik-Wenta - kierownik tczewskiej filii Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej. Z tej okazji przygotowano wystawę strojów historycznych wykonanych przez absolwentki ZSBIO. Na wystawie można obejrzeć stroje w stylu empire, gotyckim, renesansowym, czy secesyjnym.

- Wybrałam technikum odzieżowe, ponieważ od zawsze lubiłam szyć. Kiedy byłam w trzeciej klasie gimnazjum, dowiedziałam się, że istnieje taka szkoła w Tczewie. We wrześniu 2005 roku rozpoczęłam naukę wraz z 35 innymi uczennicami. - wyjaśnia Anna Kamińska, uczennica placówki - Nauka była trudniejsza, bo oprócz przedmiotów ogólnokształcących, miałam również przedmioty zawodowe oraz praktykę. Klasę czwartą ukończyło 13 osób. Aby uzyskać tytuł technika, musiałyśmy przystąpić do egzaminu zawodowego składającego się z części praktycznej i teoretycznej. W trakcie nauki uczyłyśmy się szycia różnych części garderoby. Na studniówkę same zaprojektowałyśmy i uszyłyśmy suknie. Ciekawym doświadczeniem było również szycie strojów tczewskich postaci historycznych do Centrum Wystawienniczo-Regionalnego Dolnej Wisły w Tczewie.


Wystawę strojów, które wykonała młodzież, będzie można oglądać w tczewskiej filii Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej do końca grudnia od poniedziałku do piątku w godzinach - pn, wt, czw, pt 12-18 i śr 9-15. Na wystawę grupy szkolne mogą się umawiać pod telefonem 058 531-04-70

Historia ZSBiO rozpoczyna się 1 września 1962 r. powołaniem do życia Zasadniczej Szkoły Zawodowej dla Fabryki Przekładni Samochodowych "POLMO" w Tczewie, o specjalności: tokarz, ślusarz, spawacz oraz utworzeniem warsztatów szkolnych przy Zakładach Sprzętu Motoryzacyjnego i Pomorskiej Fabryce Gazomierzy. Do czerwca 1969 roku nauka odbywała się w pomieszczeniach klasowych obecnego Gimnazjum nr 2 przy ul. Południowej Od roku szkolnego 1969/70 zajęcia odbywają budynku szkoły przy ul. Bałdowskiej 19. Z początkiem roku szkolnego 1992/93 uczniowie rozpoczynają naukę w nowo powołanym Technikum Odzieżowym o specjalności krawiectwo lekkie. 1 września 1997 r. przejęto z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Tczewie, Technikum Budowlane i Szkołę Zasadniczą o profilu budowlanym, a z Zespołu Szkół nr 2 w Tczewie Szkołę Zasadniczą - zawód krawiec. W roku 2002 szkoła obchodziła jubileusz 40-lecia istnienia - placówka otrzymała nowy sztandar i przyjęła imię Henryka Sienkiewicza. W tymże roku, w związku z reformą szkolnictwa ponadgimnazjalnego, nastąpiła zmiana nazwy szkoły na Zespół Szkół Budowlanych i Odzieżowych im. Henryka Sienkiewicza. Obecnie w szkole jest kilka kierunków kształcenia zawodowego - Technikum Budowlane, Logistyczne, Technikum Odzieżowe, Liceum Profilowane - profil socjalny i Zasadnicza Szkoła Zawodowa - klasa wielozawodowa.
Drukuj
Prześlij dalej