Gmina Pelplin z nominacją w kategorii "Ekologiczna Jednostka Samorządu Terytorialnego"

(fot. mat. prasowe)
Gmina Pelplin z nominacją w kategorii "Ekologiczna Jednostka Samorządu Terytorialnego"
6 grudnia Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin Mirosław Chyła na zaproszenie Ministra Inwestycji i Rozwoju Jerzego Kwiecińskiego uczestniczył w gali "Polskie Inwestycje Przyszłości". W Muzeum Śląskim w Katowicach minister Jerzy Kwieciński wręczył nagrody za innowacje dla środowiska oraz eko-odpowiedzialność w biznesie, dla ekologicznej jednostki samorządu terytorialnego oraz eko start-up.

Wśród nominowanych w kategorii ekologicznej JST znalazły się projekty:
1. Rozbudowa sieci EKOPORTÓW wraz z wyposażeniem i usprawnienie systemu obsługi mieszkańców Gminy Miasto Szczecin - Gmina Miasto Szczecin
2. Rekultywacja i remediacja zdegradowanego terenu po cukrowni w Pelplinie - Gmina Pelplin
3. Zagospodarowanie terenu "Stok pod Baranem" na cele rekreacyjne - Gmina Wieliczka
4. Rekultywacja śródmiejskiego zbiornika Blachownia wraz z zagospodarowaniem otoczenia - Gmina Blachownia

5. Rekultywacja i remediacja terenów dawnej koksowni Orzegów - Miasto Ruda Śląska
6. Zakup ekologicznych autobusów w ilości 6 sztuk - Komunikacja Autobusowa sp. z o.o. w Świnoujściu
W kategorii ekologiczna JST zwyciężył Szczecin za rozbudowę sieci ekoportów, niezmiernie jednak cieszy docenienie na szczeblu krajowym projektu, który da Pelplinowi nowe zielone płuca.

O projekcie:
Zielone płuca miasta
Założona w XIX wieku cukrownia w pomorskim Pelplinie - kiedyś prężnie działający zakład przemysłowy z własną linią kolejową - pod koniec XX wieku zaczęła podupadać, aż wreszcie została zamknięta. Jej magazyny odremontowano i otwarto w nich centrum handlowe. Pozostałe tereny pofabryczne i ruiny dawnych budynków skutecznie psują jednak pelplinianom przyjemność z zakupów.
Księżycowy krajobraz, który dzisiaj straszy w mieście, już wkrótce zmieni się w jego zielone płuca. Włodarze miasta na 12 hektarach poprzemysłowego, zdewastowanego terenu planują przywrócić pierwotny stan środowiska naturalnego z czasów sprzed otwarcia cukrowni. Usunięciu skażeń i zagrożenia ekologicznego towarzyszyć będzie przystosowanie terenu tak, by był jak najbardziej atrakcyjny dla mieszkańców. Boiska, zewnętrzna siłownia, place zabaw, miejsca na pikniki, ścieżki piesze i rowerowe już niedługo będą w zasięgu ręki. Co ważne, wszystkie elementy nowej infrastruktury będą dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Nazwa beneficjenta: Gmina Pelplin
Tytuł projektu: Rekultywacja i remediacja zdegradowanego terenu po cukrowni w Pelplinie
Wartość projektu: 11,17 mln zł
Wartość dofinansowania UE (Program Infrastruktura i Środowisko): 9,49 mln zł
Termin realizacji: lata 2018-2020

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

  • Pop_gość

    14.12.2018, 07:02

    Co za bzdury

    Pelplin właśnie rozpoczyna budowę spalarni. Ile kosztowała nagroda?

    Odpowiedz
    IP: 84.38.xx3.xx6 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.