Przegląd Recytatorski Online dla Dzieci Usprawniających Wymowę

Szkoła podstawowa nr 5 (fot. tcz.pl)
Przegląd Recytatorski Online dla Dzieci Usprawniających Wymowę
W dniach od 5 do 7 czerwca 2020 roku odbył się pierwszy Przegląd Recytatorski Online dla Dzieci Usprawniających Wymowę zorganizowany przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną w Tczewie oraz Szkołę Podstawową nr 5 w Tczewie dla placówek powiatu tczewskiego.

Przegląd był kontynuacją dotychczasowych konkursów, które są organizowane w Tczewie od 2002 roku. Organizatorzy zrezygnowali z edycji konkursowej na rzecz przeglądu, by nie poddawać ocenie wystąpień dzieci, które zmagają się z różnymi wadami wymowy i są objęte opieką logopedyczną. Proces pokonywania trudności językowych jest bardzo indywidualny. Niektóre dzieci muszą ćwiczyć wiele miesięcy, a nawet lat, by usprawnić swoją wymowę. Innym zajmuje to kilka tygodni. Pomysłodawcy przeglądu chcieli zwrócić uwagę na ten problem i w jednakowym stopniu nagrodzić wszystkich uczestników, których nazwano zwycięzcami już za chęć wystąpienia w przeglądzie.

Tegoroczna edycja była nietypowa ze względu na panująca pandemię i zaostrzone przepisy sanitarne. 13 logopedów wytypowało 20 dzieci w wieku od 4 do 8 lat z 11 placówek powiatu tczewskiego. Dzieci trenowały wierszyki w domu z rodzicami lub logopedami online. Następnie rodzice nagrali wystąpienia dzieci i przesłali do organizatorów. Utworzono dla logopedów i rodziców grupę na Facebook'u do prezentacji wystąpień dzieci.

Przegląd został oficjalnie otwarty 5 czerwca 2020 r. wystąpieniem online dyrektora Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej p. Beaty Zdrowowicz, która powitała wszystkich uczestników, życząc wspaniałych wrażeń artystycznych. Następnie do 7 czerwca 2020 r. wszyscy uczestnicy przeglądu mogli oglądać filmy i nagradzać dzieci pozytywnymi komentarzami. Dnia 7 czerwca 2020 r. p. Gabriela Makać - dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5 w Tczewie - zamknęła przegląd wystąpieniem online, dziękując dzieciom, rodzicom i logopedom za tak aktywny udział w tej inicjatywie oraz zapowiedziała, że wszystkie dzieci otrzymają dyplomy i nagrody pocztą.


Przegląd wzbudził wiele emocji, co potwierdzili w komentarzach zarówno logopedzi, jak i rodzice. W ich opinii dzieci czuły się dowartościowane i zmotywowane do dalszej pracy nad swoją wymową. Należy podkreślić, że wystąpienia dzieci były starannie przygotowane nie tylko w zakresie nauczenia się na pamięć długich i trudnych wierszy, ale również interpretacji, strojów, dekoracji i choreografii.

- Gratulujemy wszystkim dzieciom i życzymy dalszych logopedycznych sukcesów. Kolejny przegląd odbędzie się za rok. Mamy nadzieję, że w tradycyjnej formie, choć ta zdalna również zdała egzamin! Do zobaczenia! - mówią organizatorzy.


Drukuj
Prześlij dalej