Zastanawiają się, jak ożywić wodne szlaki śródlądowe

Wisła jest piękna, ale nieżeglowna (fot. tcz.pl)
Tczew - Zastanawiają się, jak ożywić wodne szlaki śródlądowe
Miejscowości, skupione wokół Związku Miast Nadwiślańskich, chcą, by jak najszybciej postępowała rewitalizacja śródlądowych dróg wodnych, które w naszym kraju wciąż są martwe. Rozmawiano o tym ostatnio w Toruniu.

Mirosław Pobłocki, prezydent Tczewa, uczestniczył w posiedzeniu Zarządu Związku Miast Nadwiślańskich podsumowującym działalność w minionym roku. Obecnie ZMN tworzą 24 miasta członkowskie, wśród nich Tczew.

- Głównym celem działań zewnętrznych związku nadal pozostaje "Program dla Wisły i jej Dorzecza 2010" jako dokument o charakterze strategicznym, w ramach którego mogą i powinny być podejmowane wszelkie prace związane z Wisłą. Związek jest także współautorem opracowanego w 2011 r. przez holenderską firmę ECORYS "Programu rewitalizacji śródlądowych dróg wodnych", który został przygotowany ze środków Banku Światowego oraz Ministerstwa Infrastruktury. - tłumaczy Małgorzata Mykowska, rzecznik Urzędu Miasta w Tczewie - Jest to program mający na celu m.in. przywrócenie żeglugi śródlądowej jako istotnego elementu transportu towarowego w Polsce.
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ - SPRAWDŹ OFERTĘ


W 2011 r. Związek Miast Nadwiślańskich podpisał porozumienie ze Związkiem Miast i Gmin Morskich, Stowarzyszeniem na rzecz Miast i Gmin Nadodrzańskich oraz Ligą Morską i Rzeczną, którego celem jest połączenie sił w celu m.in. rewitalizacji śródlądowych dróg wodnych, przystani, portów, by zapewnić dobre połączenia transportowe między miejscowościami dorzecza Wisły i Odry a Bałtykiem, rozwój żeglugi towarowej, pasażerskiej i turystycznej oraz rozbudowa nowoczesnej infrastruktury związanej z woda.

- Dzięki udziałowi w Związku mamy możliwość współpracy z innymi nadwiślańskimi miastami i wymiany doświadczeń. Poza tym, jako związek mamy możliwość lobbowania. Ze zgrozą zauważyliśmy, że w krajowym planie zagospodarowania przestrzennego państwo kompletnie nie kładzie nacisku na rozwój żeglugi lądowej, a przecież nie możemy dopuścić do tego, aby Wisła stała się tylko rezerwatem przyrody - tłumaczył nam niedawno prezydent Tczewa, Mirosław Pobłocki.

Związek Miast Nadwiślańskich skupia obecnie 24 miasta położone nad Wisłą. Jednym z nich jest Tczew. Celem organizacji jest promowanie tematyki związanej z gospodarczym i turystycznym rozwojem dorzecza Wisły. Władze miasta podkreślają, że w 2011 roku Związek Miast Nadwiślańskich dofinansował trzy tczewskie imprezy - Międzynarodowy Festiwal ZDARZENIA im. Józefa Szajny, V Nadwiślańskie Spotkania Regionalne oraz program "Bezpieczna Wisła" realizowany przez WOPR w Tczewie.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (5)
dodaj komentarz

 • +4

  mieczyslaw

  05.03.2012, 00:17

  I słusznie. Mam nadzieję, że coś się w końcu zmieni i Wisła przestani być martwą rzeką. Przydałoby się więcej szczegółów w artykule, np. co zawiera "Programu rewitalizacji śródlądowych dróg wodnych", itp. Taka zdawkowa informacja, o spotkaniu, to trochę za mało jak na serwis informacyjny miasta nadwiślańskiego.

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • +6

  gość_gość

  05.03.2012, 10:30

  rewita

  http://www.pomorskie.eu/res/biznes/pomorskie_studia_regionalne/rewitalizacja_gospodarcza_d elty_wisly.pdf

  Cytuj
  IP: 153.19.xxx.xx4 
  +8

  mieczyslaw

  05.03.2012, 12:39

  Dzięki za link, ciekawe opracowanie, jedno z wielu. Szkoda, że na opracowaniach i konferencjach się kończy. Klimat w kraju jeszcze nie sprzyja przywróceniu do łask żeglugi śródlądowej, bo teraz głos należy do eko-terrorystów, którzy de facto wspierają drogi, nieekologiczny, generujący dużo wypadków, a tym samym ofiar w ludności, degradujący środowisko naturalne, transport drogowy.

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
 • -7

  cheb_gość

  05.03.2012, 07:54

  Wisła nie jest martwa, wręcz przeciwnie bardzo dużo zwierząt bytuje w terenie doliny Wisły

  Odpowiedz
  IP: 87.205.xx1.xx2 
 • +1

  Raiders

  05.03.2012, 16:53

  No fajnie by było gdyby ruszył się trochę ruch na wiśle, zawsze jakaś inna perspektywa spędzenia wolnego czasu :)

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.