Ruszają szczepienia przeciwko wirusowi HPV dla dwunastolatek

HPV, Human Papilloma Virus (fot. Na podstawie: wikimedia.org)
Ruszają szczepienia przeciwko wirusowi HPV dla dwunastolatek
Powiat tczewski kontynuuje działania profilaktyczne związane z HPV. Rak szyjki macicy od lat niezmiennie odbiera życie wielu Polkom. Do przyczyn wzrostu śmiertelności należy m.in. brak świadomości zagrożenia chorobami nowotworowymi, a co za tym idzie niechęć społeczeństwa do wykonywania badań przesiewowych oraz do wczesnego zgłaszania się do lekarza onkologa, w przypadku zauważenia ewentualnych zmian.

Mimo kampanii informacyjnej na temat badań cytologicznych, ciągle zbyt mało kobiet wykonuje regularne badania cytologiczne. O ile jednak badania cytologiczne dają nam możliwość wykrycia zmian nowotworowych i podjęcia skutecznego ich leczenia, o tyle szczepienia przeciw wirusowi ludzkiego brodawczaka (HPV) pozwalają znacząco ograniczyć odsetek stanów przednowotworowych szyjki macicy.

Celem zmniejszenia ilości zachorowań i w konsekwencji umieralności na raka szyjki macicy w powiecie tczewskim realizowany jest Powiatowy Program Profilaktyki Zakażeń Wirusem Brodawczaka Ludzkiego HPV "Chronię życie przez rakiem", w ramach którego wykonywane są szczepienia ochronne przeciwko zakażeniom wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) dziewcząt w wieku 12 lat zamieszkujących na terenie powiatu tczewskiego.

Szczepienia prowadzone są zgodnie z przyjętym harmonogramem szczepień, w 2022 roku zaplanowano szczepienia dziewcząt z rocznika urodzenia 2010. Szczepienie dziewcząt z kolejnych roczników urodzenia uzależnione będzie od kontynuacji programu w latach następnych.


Do celów szczepień wykorzystywana jest szczepionka przeciwko wirusowi HPV typu 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52, 58 Gardasil 9 (szczepionka o najszerszym spektrum działania), która jest wskazana do czynnego uodparniania osób w wieku od 9 lat przeciw następującym chorobom wywoływanym przez wirusa HPV, w tym: zmiany przednowotworowe oraz rak szyjki macicy, sromu, pochwy i odbytnicy, wywoływane przez szczepionkowe typy HPV, brodawki narządów płciowych (kłykcin kończystych) wywoływane przez określone typy wirusa HPV.

Szczepienia prowadzone są w schemacie 2-dawkowym (0, 6-12 miesięcy) poprzez iniekcję domięśniową. Udział dziecka w programie szczepień ochronnych wymaga zgody rodzica/opiekuna prawnego i poprzedzony jest badaniem lekarskim kwalifikującym do zaszczepienia.

W 2022 roku szczepienia wykonywane są przez:

Pelplińskie Centrum Zdrowia Sp.z o.o. - Przychodnia w Pelplinie przy ul. ks. Biskupa Dominika 11
NZOZ Medica Sp. z o.o. - Przychodnia w Tczewie przy ul. Armii Krajowej 74
Przychodnia Rogowscy Sp. z o.o. Sp.k. - Przychodnia w Tczewie przy ul. Jasia i Małgosi 8/4
NZOZ Hipokrates - Przychodnia w Subkowach przy ul. Wybickiego 17
NZOZ Pelmed Sp. z o.o. - Przychodnia w Pelplinie przy ul. Wybickiego 14, w Gniewie przy ul. Kopernika 8B i w Morzeszczynie przy ul. Kociewskiej 7
Medical Medycyna Sp. z o.o. - Ośrodek Zdrowia w Gniewie przy ul. Witosa 10, w Pelplinie przy ul. Dworcowej 7 oraz Centrum Diagnostyczno-Specjalistyczne w Tczewie przy ul. Wojska Polskiego 5A
NZOZ Medyk - Przychodnia w Tczewie przy ul. Wojska Polskiego 5
Centrum Medyczne Polimed Sp. z o.o. - Przychodnia w Tczewie przy ul. Niepodległości 3
Szpitale Tczewskie SA - Poradnia pediatryczna w Tczewie przy ul. 30 Stycznia 57/58.
Dziewczęta nienależące do ww. przychodni, a będące mieszkankami powiatu tczewskiego szczepione są, po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym, przez wybraną przychodnię Medical Medycyna Sp. z o.o.:
Centrum Diagnostyczno-Specjalistyczne w Tczewie, ul. Wojska Polskiego 5A, tel. 58 5010100 lub 58 5010101
Medical Medycyna Ośrodek Zdrowia w Gniewie, ul. Witosa 10, tel. 58 5612120
Medical Medycyna Ośrodek Zdrowia w Pelplinie, ul. Dworcowa 7, tel. 58 5364000.


Celem uzyskania dalszych informacji na temat organizacji i przebiegu szczepień ochronnych należy kontaktować się ze swoją przychodnią lekarską lub z Wydziałem Zdrowia, Spraw Społecznych i PFRON: tel.: 58 7734913, 58 7734916 lub 502678721, e-mail: zdrowie@powiat.tczew.pl.


Co to jest HPV?

HPV to inaczej wirus brodawczaka ludzkiego, który stanowi rodzinę powszechnych i wysoce zakaźnych wirusów. Znanych jest ponad 120 różnych odmian wirusa HPV, wśród których ponad 40 zakażamy się drogą płciową. Niektóre typy wirusa HPV powodują rozwój raka szyjki macicy oraz mają związek z występowaniem innych rzadszych nowotworów, np. rak pochwy, sromu lub odbytu (czasem języka lub gardła).

Wirus HPV należy do najbardziej rozpowszechnionego na świecie. Wirusem tym zaraża się niemal połowa osób aktywnych seksualnie, najbardziej zaś narażone są młode kobiety. U około 80% organizm sam zwalcza infekcję, niestety u części osób zakażenie przybiera charakter przetrwały, co w zależności od typu wirusa może prowadzić do rozwoju raka szyjki macicy, raka sromu, raka pochwy, raka odbytnicy, brodawek narządów płciowych.

Rak szyjki macicy atakuje cicho i powoli.
Średni czas rozwoju choroby wynosi od 5 do 10 lat. Przez wiele lat choroba rozwija się niemal bezobjawowo. Dlatego kobiety często zbyt późno zjawiają się u lekarza, i dlatego choroba ta w Polsce zbiera tragiczne żniwo. Rak szyjki macicy to drugi co do śmiertelności nowotwór u kobiet do 45 roku życia.

Jak zapobiegać, jak uniknąć takiego losu ?
Badaj się regularnie. Regularnie wykonywane badania cytologiczne umożliwiają wczesne wykrycie zmian przednowotworowych i skuteczne leczenie. Rak szyjki macicy rozwija się długo i w tym czasie często nie daje wyraźnych objawów. Tak długi czas rozwoju choroby pozwala jednak na jej wykrycie i skuteczne leczenie. Pod jednym warunkiem: że Polki zaczną częściej wykonywać badania cytologiczne.

Zaszczep się. Regularne badania cytologiczne mogą uchronić przed rozwojem zmian przedrakowych szyjki macicy, jednak nie zapobiegną zakażeniu HPV. Przed wirusem odpowiedzialnym m.in. za powstawanie raka szyjki macicy, może chronić szczepienie. Może ono również zapobiec innym, groźnym dla zdrowia i życia chorobom powodowanym przez wirusa HPV. Zalecana profilaktyka raka szyjki macicy to połączenie szczepień przeciw HPV oraz badań cytologicznych. Zaszczep się.

Aktualnie w Europie zarejestrowano 3 szczepionki przeciwko HPV, które zasadniczo różnią się liczbą typów HPV uwzględnionych w składzie, nieco wskazaniami do stosowania i zakresem rejestracji. Wszystkie 3 szczepionki zawierają cząstki wirusopodobne (virus-like-particles - VLP) HPV typu 16 i 18, które odpowiadają za 71% przypadków raka szyjki macicy.

Niemal wszystkie kraje UE/EOG wprowadziły szczepienie przeciwko HPV do krajowych programów powszechnych szczepień. Programy powszechnych szczepień dziewcząt prowadzi 30 z 31 krajów (wszystkie oprócz Polski), a w 11 z nich realizowane są także programy szczepień wychwytujących w starszych grupach wiekowych. W większości krajów szczepienia są w całości finansowane ze środków publicznych, a w kilku krajach pacjent pokrywa część kosztów (głównie dotyczy to szczepień wychwytujących).

Gmina Tczew współfinansuje program realizowany przez Powiat Tczewski.

Źródło informacji: https://www.powiat.tczew.pl/szczepienia-hpv.html

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (6)
dodaj komentarz

  • Rad_gość

    18.03.2022, 11:14

    Nie jestem antyszczepionkowcem ale nad tym szczepieniem mocno bym się zastanowił. Sporo było swego czasu głosów przeciwko niej, sami lekarze też ostrzegają przed możliwymi skutkami ubocznymi, które są wprost odwrotne do oczekiwań w niej pokładanych...

    Odpowiedz
    IP: 82.177.xx8.xx7 
  • propagadowa tuba_gość

    18.03.2022, 12:11

    a pieniadz nie smiedzi

    o ile przypominam sobie to plaskoziemowcy byli pierwsi i obwiniali Chinska Republikie Ludowa za rozpowszechnienie Covida, no coz nawet za chinska wynagrodzenie mozna zmienic zdanie i krzyczec glosno ,"Covida nie ma" a dla przypomnienia covid zabija i dla chinskiego rzadu komunistycznego np. 10 mln chynczykow , jak kopnie w kalendarz to nawet nie pomiarkuja, ze mrowki padla od covida, niestety dla nas Europejczykow 10 mln to jest duzo, wiec dbaj o siebie, najblizszych itp.

    Cytuj
    IP: 37.201.xx3.xx1 
  • ataki Covida_gość_gość

    18.03.2022, 12:00

    testy i szczepienia oraz reguly !

    a myslalem, ze Covid poszedl w zapomnienie od czasu wojny na Ukrainie

    Odpowiedz
    IP: 37.201.xx3.xx1 
  • on_gość

    18.03.2022, 21:12

    .

    To 12latki już weneryki przenoszą? To ci dopiero czasy

    Odpowiedz
    IP: 109.207.xx5.xx1 
  • Zygi_gość_gość

    18.03.2022, 22:01

    Idź do konfesjonału. Ksiądz powie ci prawdę. Jesteś pusty i głupi.

    Cytuj
    IP: 109.207.xx8.xx1 
  • koko_gość

    19.03.2022, 22:53

    Dziewczynki miedzy 12 a 14 rokiem zycia przyjmuja tylko 2 szczepionki,po 14ym roku zycia musza byc 3,moje 2 corki sa zaszczepione,trzecia(najstarsza) niestety dowiedziala sie o szczepieniach za pozno i musiala sama pokryc koszty szczepienia ktore niestety ale sa drogie bo jedna dawka to okolo 160?.Mysle,ze warto zaszczepic,sama przeszlam chorobe raka i nigdy nie chce widziec moich dzieci w takiej sytuacji.W przypadku moich corek nie bylo zadnych skutkow ubocznych

    Odpowiedz
    IP: 91.48.xx1.xx9 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.