Masz pomysł? Złóż wniosek do Budżetu Obywatelskiego

Budżet Obywatelski (fot. tcz.pl)
Masz pomysł? Złóż wniosek do Budżetu Obywatelskiego
Rusza kolejna edycja Budżetu Obywatelskiego Tczewa - do 9 lutego ratusz czeka na propozycje. W tegorocznym rozdaniu zaplanowano pewne zmiany.

Do 9 lutego można składać projekty do Budżetu Obywatelskiego Tczewa na 2023 r.

- Obecna edycja Budżetu Obywatelskiego Tczewa wprowadza dodatkowe zapisy doprecyzowujące zasady przeprowadzania konsultacji społecznych budżetu obywatelskiego z mieszkańcami miasta Tczewa w tym m.in. wymogi merytoryczne, jakie muszą spełniać zgłoszone projekty. Ponadto zmienia się zasady przeprowadzania głosowania polegające na możliwości zagłosowania przez mieszkańca na jeden projekt duży (do 250 tys. zł) i jeden projekt mały (do 25 tys. zł). Zgłaszać projekty i głosować mogą wszyscy mieszkańcy miasta, niezależnie od wieku. - mówi Małgorzata Mykowska, rzeczniczka Urzędu Miejskiego w Tczewie.

Podstawowe wymogi formalne jakie muszą spełniać zgłaszane projekty:

- projekt może zgłosić mieszkaniec Tczewa;
- mieszkaniec może zgłosić dowolną liczbę projektów;
- projekt należy złożyć na formularzu zgłoszenia projektu, określonym przez prezydenta Tczewa (do pobrania na www.bo.tczew.pl) W formularzu, oprócz danych autora projektu należy załączyć także m.in. opis projektu , lokalizację, szacunkowy koszt realizacji;
- do formularza zgłoszenia projektu należy obowiązkowo dołączyć listę mieszkańców popierających projekt zawierającą podpisy co najmniej 20 mieszkańców (wzór listy mieszkańców do pobrania na www.bo.tczew.pl).

Podstawowe wymogi merytoryczne:

- proponowane projekty są zadaniami inwestycyjnymi, których zakres mieści się w zadaniach własnych gminy;
- są możliwe do zrealizowania w trakcie roku budżetowego;
- ich całkowity szacunkowy koszt realizacji nie przekracza maksymalnych szacowanych kosztów realizacji projektów dużych;
- są zlokalizowane na terenie, do którego Gmina posiada tytuł prawny, uprawniający do dysponowania na cele umożliwiające realizację projektu oraz utrzymanie jego efektu przez okres co najmniej 5 lat. W przypadku braku tytułu prawnego do terenu na dzień zgłoszenia projektu autor projektu zobowiązany jest przedstawić oświadczenie właściciela lub użytkownika wieczystego nieruchomości o zobowiązaniu do nieodpłatnego oddania Gminie do dysponowania na cele umożliwiające realizację projektu oraz utrzymanie jego efektu przez okres co najmniej 5 lat;
- są zlokalizowane na terenach o uregulowanym stanie prawnym, tzn.:
co do których nie zaplanowano sprzedaży, użyczenia, oddania w najem, ani wykonania nowych inwestycji, remontów, jak również nie toczy się postępowanie administracyjne lub inne, które może zmienić przeznaczenie, funkcję lub sposób użytkowania tych terenów lub obiektów;
- są wykonalne technicznie, tzn. są możliwe do realizacji w założonym terminie, biorąc pod uwagę dostępność rzeczową i organizacyjną zasobów niezbędnych do wykonania projektu oraz przeprowadzenia niezbędnych działań formalnoprawnych;
- są ogólnodostępne dla mieszkańców;
- są zgodne z obowiązującymi przepisami prawa;
- są zgodne z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego miasta Tczewa;
- nie zakładają wykonania wyłącznie planu lub dokumentacji technicznej na realizację zadania;
- nie zakładają wykonania jednego z elementów (etapów) realizacji projektu, które w latach kolejnych będzie wymagało wykonania dalszych jego elementów (etapów).

Więcej szczegółów na www.bo.tczew.pl

Harmonogram budżetu obywatelskiego 2023 r

1. Zgłaszanie projektów : od 20.01.2022 r. do 09.02.2022 r.
2. Ocena zgłoszonych projektów pod względem formalnym, publikacja informacji o spełnieniu lub niespełnieniu wymogów formalnych przez zgłoszone projekty : w terminie do 01.04.2022 r.
3. Ocena zgłoszonych projektów pod względem merytorycznym, publikacja informacji o dopuszczeniu lub niedopuszczeniu projektu do głosowania : w terminie do 10.06.2022 r.
4. Publikacja informacji dotyczącej zaktualizowanej listy projektów, które nie zostały dopuszczone do głosowania, oraz zaktualizowanej listy projektów, które zostaną poddane pod głosowanie : w terminie do 28.06.2022 r.
5. Publikacja informacji o terminie przeprowadzenia głosowania : w terminie do 08.07.2022 r.
6. Zakończenie konsultacji społecznych- ogłoszenie wyników : w terminie do 30.09.2022 r.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (4)
dodaj komentarz

 • +3

  hugo kołontaj_gość

  26.01.2022, 14:28

  park czeka

  Brak dobrego gospodarza w Czewie . Może by tak te 275 000 w park zainwestować . Ale nie w kolejny projekt i liczenie drzew -tylko powiększyć to mikro oczko z emerytowanymi żabami. Zrobić duży staw z ładnymi wodnymi roślinami , żabki odnowić i zostawić. Wokoło ozdobny płot by patola czyli te od 500+ się tam nie kąpali. I coś w tym temacie w końcu ruszy. Ale znając rozbójnika to nakapie tu coś zrobi i jak zawsze będzie kicha , d**a , nic , marazm wieś....

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx4.xx2 
 • -1

  ORLIK POD BALONEM_gość

  26.01.2022, 18:57

  ORLIK POD BALONEM

  PRZYDAŁBY SIĘ ORLIK POD BALONEM. W TCZEWIE JEST KILKA KLUBÓW PIŁKARSKICH, W KTÓRYCH MŁODZIEŻ GRA ZIMĄ POD GOŁYM NIEBEM. HALI NIE STARCZA DLA WSZYSTKICH. DOBRE MIEJSCE NA "BALONEM" JEST NA CEGLARSKIEJ, MIĘDZY DWOMA BOISKAMI. MOŻE JAKIŚ RADNY SIĘ TYM ZAJMIE, ALBO PRZEDSTAWICIELE KLUBÓW.

  Odpowiedz
  IP: 89.200.xx8.xx7 
 • Alex_gość

  27.01.2022, 09:49

  świetnie

  Piłka nożna w zimie narty w lecie

  Cytuj
  IP: 88.199.xx2.xxx 

  Xters_gość

  27.01.2022, 10:38

  Idź do Tuska on jest od Orlików - bo niczego innego nie potrafi oprócz haratania w gałę.

  Cytuj
  IP: 80.52.xx9.xx8 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA