"Kosmiczna Edukacja" za unijne pieniądze - skorzystają uczniowie I i II LO

Dzięki projektowi skorzystają uczniowie dwóch tczewskich ogólniaków (fot. tcz.pl)
Tczew - "Kosmiczna Edukacja" za unijne pieniądze - skorzystają uczniowie I i II LO
Rusza kolejne powiatowe przedsięwzięcie dla młodzieży ponadgimnazjalnej. Projekt "Kosmiczna Edukacja" będzie współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Łącznie na 205 złożonych projektów, dofinansowanie otrzymało 29 projektów, w tym ten powiatowy.

Projekt "Kosmiczna Edukacja" realizowany będzie w dwóch tczewskich liceach ogólnokształcących: im. M. Curie-Skłodowskiej oraz Jana III Sobieskiego. Wartość realizowanego projektu to 531 246,00 zł. W projekcie weźmie udział 120 uczniów, po 60 z I i z II LO. Celem realizowanego projektu jest rozwój kompetencji kluczowych u 60 uczniów (w tym 39 kobiet) poprzez zajęcia dodatkowe z matematyki, chemii i astrofizyki oraz wyrównanie dysproporcji edukacyjnych u 60 uczniów m. in. z obszarów wiejskich (w tym 35 kobiet) poprzez zajęcia wyrównawcze z matematyki. Projekt jest skierowany do uczniów z klas o profilach ścisłych. Zakłada kompleksowe wsparcie uczniów - zarówno uzdolnionych jak i tych, którzy mają z nauką problemy.

W ramach "Kosmicznej Edukacji" zaplanowano szereg prelekcji i wykładów naukowych (w szkole, na miejscu) m.in. zastosowanie matematyki w finansach i ubezpieczeniach, astrofizyka, chemia w życiu codziennym, czy warsztaty na temat równości szans kobiet i mężczyzn. W ramach projektu zaplanowano również wycieczkę do Instytutu Problemów Jądrowych w Świerku, gdzie uczniowie zapoznają się z badaniami z dziedziny fizyki subatomowej (fizyka cząstek elementarnych i jądrowa fizyka plazmy gorącej itp.) i stosowaniem metod fizyki jądrowej w rozmaitych gałęziach gospodarki i nauki (zwłaszcza w medycynie). Przewiduje się również wyjazd na Bałtycki Festiwal Nauki. W ramach projektu uczniowie wezmą udział w 5-dniowej Zielonej Szkole. Program Zielonej Szkoły to m.in: warsztaty fizyczno-chemiczne z elementami ekologii, obserwacja zjawisk przyrody, ruchu Ziemi, obserwacja nieba, poznawanie przyrody, zwiedzanie zabytków, zajęcia etnograficzne, zajęcia z mapą i kompasem. Odbędzie się również Błękitna Szkoła. Program warsztatów morskich dotyczyć będzie ekologii morza i jego strefy przybrzeżnej. W ramach warsztatów odbędą się: prelekcje, seminaria, filmy, zajęcia w terenie, zwiedzanie Fokarium, rejs wodolotem. Dzięki projektowi uczniowie odwiedzą również Planetaria (Toruń i Gdynia). W ramach "Kosmicznej Edukacji" uczniowie będą uczęszczali na koła: matematyczne, chemiczne oraz fizyczno-astronomiczne. W ramach projektu zakupiony zostanie m.in.: sprzęt laboratoryjny, teleskopy, laptopy, projektory, ekrany, czy też kamerki. Sprzęt ten będzie wykorzystywany w kołach: matematycznym, chemicznym oraz fizyczno-astronomicznym. Kulminacją projektu będzie Turniej Szkół, który będzie miał charakter konferencji podsumowującej projekt. 120 uczestników turnieju zaprezentuje swoją wiedzę nabytą w czasie całego projektu.

- Od 2008 r. do dnia dzisiejszego Starostwo Powiatowe złożyło 9 projektów w odpowiedzi na konkursy z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Łączna suma jaką udało się nam pozyskać na projekty społeczne to 4,5 mln zł. Projekty, jakie realizowaliśmy do tej pory w naszych szkołach cieszyły się ogromnym powodzeniem- dlatego jestem pewien, że teraz też tak będzie. Dzięki nim nasza młodzież może nie tylko rozwijać swoje pasje, ale również podnosić kwalifikacje - cieszy się starosta tczewski, Witold Sosnowski.

Projekt będzie realizowany od początku przyszłego roku do 31 kwietnia 2012 roku.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (20)
dodaj komentarz

 • TCZEWIAK5

  09.09.2010, 00:19

  a oprócz Curie innych szkół nie ma?

  Moze warto też w inne szkoły "ładować" co? To jakaś klasyfikacja uczniów teraz nastaje co do przynależności do szkoły? Moze zamiast Curie jakaś inna szkoła by skorzystała? Pomysł jest fajny ale dlaczego zawsze ci sami korzystają?!

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • -4

  mieczyslaw

  09.09.2010, 08:22

  Ty chyba już niczego nie zrozumiesz.

  Przecież nie ma jednej osoby, która decyduje komu "dać" kasę. Aby dostać pieniądze od UE, należy napisać projekt, który zostanie oceniony i dopiero wtedy te, najlepiej ocenione zostaną dofinansowane - przecież nikt nie wyłoży pieniędzy na projekt, którego realizacja jest bezsensowna lub po prostu nieopłacalna. A jeśli tylko te dwie szkoły dostaną kasę, to reszta się albo nie postarała, albo ich projekty były tak kiepskie, że przepadły.

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
  +1

  TCZEWIAK5

  09.09.2010, 12:13

  Mietku

  Chodzi mi o to,że młodzież z innych szkół też może by chciała brać w tym czynny udział i się rozwijać a szanse dostają tylko nieliczni.

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
  -5

  Przepiura

  09.09.2010, 18:03

  NIE TYLKO Curie, skorzystało też II LO. Osoby, które decydują wiedzą w co inwestować, w kiri na pewno się projekt nie zmarnuje. Szkoła nie dostała tej kasy za nic, dyrekcja i nauczyciele starają się od lat utrzymać wysoki poziom, dbają o uczniów (nie tylko pod względem nauki), personel, budynek. To właśnie nagroda za te starania ;/

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
  -1

  _gość

  09.09.2010, 18:38

  cwaniacy

  kiri ukończyli i kozaczą a np w czym gorszy jest mechanik???

  Cytuj
  IP: 109.207.xx3.xx9 
  -3

  Przepiura

  09.09.2010, 20:10

  IP: 109.207.xx3.xx9

  poszperaj w necie i zobacz sobie statystyki np. zdawalności matur. W tym roku w kiri wszyscy zaliczyli egzaminy pisemne.

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
  -1

  _gość

  09.09.2010, 20:26

  oo jena

  Teraz matura ma być odzwierciedleniem człowieka?! Ktoś nie musi być jajogłowym by się czymś interesować przecież.Co za społeczeństwo.Tylko kiri i kiri a co tam są ludzie lepsi od innych?!!!

  Cytuj
  IP: 109.207.xx6.xx7 
  -1

  Basia11

  09.09.2010, 20:32

  Przepiura

  Wiesz co,ja uważam,że wszystkie tczewskie szkoły średnie są dobre. A Curie najwięcej od samego początku było plusowane i teraz jest tak spopularyzowane.Co do zdawalności matur to róznie można się na ten temat wypowiedzieć.Tutaj chodzi o kształtowanie uczniów w różnych ukierunkowaniach i moim zdaniem powinno się to odbywać bez podziałów.W każdej szkole znalazły by się chętne osoby więc dlaczego tylko jedni mają mieć lepiej?Domyślam się,że właśnie curie ukończyłaś,że tak się wypowiadasz ale oceń to trochę z boku///

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 

  Basia11

  09.09.2010, 20:52

  Przepiura

  Poza tym żadna szkoła inteligencji nie uczy-ją się ma lub nie.Albo się jest człowiekiem rozumnym albo..hmm.Szkoła człowieka nie kreuje.Mogą cię nauczyć pisać,liczyć itp ale nie MYŚLEĆ.Każda szkoła średnia jest równa i nie ma lepszych czy gorszych-to tylko kwestia chorego marketingu i PR.Ja swojego czasu kończąc szkołę średnią miałam bardzo dobry wynik,ukończyłam studia dzienne i dostałam dobrą pracę a moja młodsza kuzynka 2 lata temu Curie ukończyła ze średnią 5.0 i pracy nie ma ppp.

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
 • +2

  ...._gość

  09.09.2010, 07:48

  odnosnie komentarza powyżej - też to zauważyłam, chyba nie dostrzega się tego, że inne szkoły też istnieją,

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx7.xx7 
 • wejuhc_gość

  09.09.2010, 08:19

  Skorzystają uczniowie I i II LO

  Chyba ktoś tu wyszedł z założenia, że tylko ogólniakom się coś należy, gdyż kończąc inne szkoły można znaleźć pracę i sobie zarobić na przykładowy wyjazd.

  Odpowiedz
  IP: 213.199.xx5.xx3 
 • -3

  Starostwo_gość

  09.09.2010, 09:00

  Niewiedza boli

  Powyższy projekt jest pierwszym, który będzie realizowany w tczewskich ogólniakach. Poprzednie projekty były realizowane w ZSE Tczew, ZST Tczew, ZSRiK Tczew, ZSBiO Tczew, ZSP Pelplin, ZSP Gniew oraz ZSAiO Swarożyn. Dodam tylko, że poprzednie projekty realizowane w tych szkołach dotyczyły tylko i wyłącznie uczniów z klas o profilach zawodowych. To tyle jeśli chodzi o zarzut, że pieniądze unijne trafiają tylko do ogólniaków. Dodatkowo informuję, iż w tym roku nie było konkursu z 9.2 na szkoły o profilach zawodowych więc NIE BYŁO możliwości złożenia projektu na konkurs, którego nie ma... W przyszłym roku będzie taka możliwość. Pozdrawiam, G.

  Odpowiedz
  IP: 87.205.xx1.xx2 
 • -4

  mieczyslaw

  09.09.2010, 09:29

  Widzisz Tczewiaku-socjalisto!

  Jednak ma to "ręce i nogi" i to nie tak, że ktoś się uwziął na klasę robotniczą i inne szkoły i postanowił finansować tylko przyszłych "wykształciuchów".

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
 • +13

  hehehe

  09.09.2010, 09:34

  ...

  Haniu - pozdrawiamy :)))

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • -5

  ...._gość

  09.09.2010, 11:21

  dlaczego liceum numer 3 nigdy nie dostaje pieniedzy? to liceum tez istnieje

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx7.xx7 
 • +3

  mmkay_gość

  09.09.2010, 15:19

  III LO == Katolik? :)

  Nie dostaje? Z tego, co widzę na stronie Katolika, to aktualnie realizowany jest całkiem podobny projekt, również z funduszy unijnych - z tym, że nie tylko z przedmiotów ścisłych. Btw, jako absolwent III LO z pewnością nie mogę powiedzieć o nim, że jest niedofinansowane :)

  Cytuj
  IP: 109.207.xx6.xx8 
 • -5

  aha_gość

  09.09.2010, 15:03

  szkoda

  Szkoda tylko, że aby wziąć udział w tym projekcie trzeba być spoza Tczewa ...

  Odpowiedz
  IP: 89.200.xx7.xx1 
 • +1

  gosć_gość

  09.09.2010, 18:27

  hehehe

  Tak szczerze to katolik dostał lepszą ofertę. Nie tylko zajęcia będą z przedmiotów ścisłych, ale też humanistycznych, do tego teatralne, chór itp.

  Odpowiedz
  IP: 83.25.xx8.xx0 
 • +8

  hehehe

  10.09.2010, 14:27

  ...

  ciekawe :)

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
 • -1

  monia_gość

  10.09.2010, 16:10

  super pomys.

  brawo dla starostwa,ze pamietaja ze sa tez proekty spoleczne dla uczniow.inwestycja w mlodego czlowieka i jego rozwoj to najlepsza inwestycja,dlategoo brawo wydzial od pozyskiwania funduszy unijnych

  Odpowiedz
  IP: 83.220.xx7.xxx 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.