Saperzy świętowali - ostatnie obchody Święta Wojska Polskiego w Tczewie?

Tczewska jednostka uczciła Święto Wojska Polskiego (fot. tcz.pl)
Tczew - Saperzy świętowali - ostatnie obchody Święta Wojska Polskiego w Tczewie?

zobacz galerię zdjęć: 3
W ubiegły piątek (13.08) w tczewskiej jednostce odbyły się obchody Święta Wojska Polskiego. Uroczystość stała się okazją do wręczenia odznaczeń, awansów na wyższe stopnia, a także wspomnień - tegoroczne obchody mogą bowiem okazać się ostatnimi obchodzonymi przez saperów w tczewskich koszarach. Batalion ma bowiem zostać przeniesiony do Niska na Podkarpaciu.

Już jakiś czas temu pojawiła się informacja, że Ministerstwo Obrony Narodowej podjęło decyzję o przeniesieniu tczewskiej jednostki do Niska. Konkretnych rozkazów jeszcze nie ma, ale mówi się, że ma to nastąpić do końca przyszłego roku. O przeprowadzce wspominali również żołnierze podczas swojego święta. Do jednostki przybyli m. in. przedstawiciele władz miasta i powiatu, straży pożarnej i policji:

- Święto żołnierza polskiego to jedno z najważniejszych świąt państwowych. Miałem ten zaszczyt w 1992 roku to święto uchwalać - wspominał poseł Jan Kulas - Wojsko, nasz batalion saperów był i jest wrośnięty w społeczność Tczewa. Pamiętam, kiedy wojsko brało udział w akcjach podczas zagrożenia powodziowego, czy rozminowywaniu Pomorza - aż po Półwysep Helski. Za to bardzo dziękuję. Mam nadzieję, że na moje zaproszenie minister resortu obrony, Bogdan Klich, będzie osobiście wizytował naszą jednostkę. Być może wtedy nasze argumenty dotyczące jednostki jeszcze raz przedstawimy.

Prezydent Tczewa, Zenon Odya, gratulował wojskowym zdobytych odznaczeń i awansów oraz dziękował za długoletnią współpracę.

- Trudno dzisiaj nie wspomnieć o sytuacji, która przyćmiewa radość z dzisiejszego święta. - mówił prezydent - Decyzją władz wojskowych XVI Tczewski Batalion Saperów ma zostać przeniesiony. Nie ukrywamy, że to wielka strata dla naszego miasta. Nie od nas to zależy, mimo tego próbowaliśmy, aby decyzje dowództwa zostały zmienione. Wiele lat temu podjęliśmy wiele działań, by do nazwy batalionu saperów dodać przymiotnik "tczewski", pokazujący więź z naszym miastem. Może da się to utrzymać. Mimo, że wojsko będzie stacjonowało w innym miejscu, nazwa "tczewski" pozostanie.

Podczas uroczystości odbył się apel poległych. Przedstawiciele samorządu miasta i powiatu złożyli również wieńce i kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym tczewskich saperów.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (11)
dodaj komentarz

 • -4

  Robike_gość

  16.08.2010, 04:56

  I znów

  I znów brak informacji, że coś takiego miało się odbyć. Chętnie bym poszedł. Więcej pracy panie Redaktorze.

  Odpowiedz
  IP: 78.88.xx8.xx7 
 • +5

  chłopie - zluzuj_gość

  17.08.2010, 23:51

  to odbywało się na terenie jednostki i nie jest to otwarta impreza, żeby sobie jakiś robike mógł z aparacikiem pospacerować. jednostka to nie monciak

  Cytuj
  IP: 89.200.xx2.xx4 
 • +12

  ja15_gość

  16.08.2010, 06:39

  heh

  Wszystko tak ładnie wygląda a tak naprawde jeden na drugiego donosi i w każdej komórce porobiły sie kliki, że ciężko cokolwiek załatwic, na zdjęciach i wszystkich imprezach okolicznościowych nie widać chamstwa z jakim się obnoszą co poniektóre osoby. I tak naprawde mam gdzieś wasze minusiki przy moim komentarzu, gdyż wiem co piszę.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx9.xx0 
 • -8

  Casper

  16.08.2010, 11:58

  Takiego wojska jak przed laty już nie będzie. Widać, że w ogóle rezygnuje się z armii. Zamiast obrony terytorialnej, która jest dużo skuteczniejsza stawia się na wojsko operacyjne. Komuś zależy, żeby rozmontować WP a później bez problemów ktoś będzie mógł przejąć całe terytorium kraju. Szkoda będzie jeśli zamiast jednostki powstanie supermarket. A co do zdjęć, to ładne dojście do pomnika. Każdy ma swój tor, przynajmniej widać, że wszyscy trzeźwi. Kwaśniewski wszystko by zadeptał gdyby przyjechał tak jak do Charkowa.

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • -7

  C>K>M

  16.08.2010, 17:27

  Więcej realizmu, widziałeś ile trwała wojna Rosyjsko- Gruzińska? -2 dni. W dzisiejszych czasach wojsko w państwie które nie ma atomu i bliskiego sojuszu z USA lub kacapami to raczej rodzaj folkloru i tradycji niż realnej siły.

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
  -8

  Casper

  16.08.2010, 20:56

  Masz trochę racji, ale jakby wszyscy użyli atomu to następna wojna będzie na kije i kamienie. Sama tablicą Mendelejewa się nie można bronić. A sojusz z USA by się przydał za tylu naszych co walczy chociażby w Iraku. Ale USA nie dadzą nam wiz, a co dopiero traktat zaczepno-odporny. Tylko się nami wysługują. Śmieszne też jest to, że Polska nie ma podpisanego traktatu pokojowego z Niemcami. Tylko tam jakiś traktat o przyjaźni, oby to wystarczyło i ta przyjaźń się nigdy nie skończyła.

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
 • -10

  robak

  16.08.2010, 13:34

  o tym czy globalnie nasza jednostka ma rację bytu decydować ma prawo jej dowództwo; być może i lokalnie dla mieszkańców bliskość wojska a znaczenie, natomiast i w wojsku znaczenie ma kasa i operacyjność; najwidoczniej względy merytoryczne zadecydowały o takim stanie rzeczy;

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • Kilim_gość

  16.08.2010, 14:00

  Pozdro

  Pozdro dla Kompani Saperów Lato 08/09 Kilim :):)

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx2.xx3 
 • +1

  _gość

  16.08.2010, 21:14

  3 zdjęcie w galerii

  Na trzecim zdjęciu: "Za mundurem panny sznurem" hehehe

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx0.xx3 
 • +4

  ocb_gość

  17.08.2010, 20:24

  wyrożnienia??

  ci co dostaja te wyroznienia to sami sobie je przyznaja, gdzie logika?? i tak co rok baki, guzy,owczarki tylko mi tam antka brakuje. co za zenada, bawcie sie dalej w ta niby armie!! Prosto.

  Odpowiedz
  IP: 188.33.xx9.xx4 
 • nieznany@@_gość

  11.11.2010, 18:17

  wyróżnienia??

  masz rację obcy_gość '' ci co dostaja te wyroznienia to sami sobie je przyznaja, gdzie logika?? i tak co rok baki, guzy,owczarki tylko mi tam antka brakuje. co za zenada, bawcie sie dalej w ta niby armie!! Prosto. " te owczarki i za piwo wszystko załatwi itp, dużo pisać o nich- a reszta tylko przytakuje im.

  Cytuj
  IP: 89.75.xx4.xx1 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 

Komentarz dnia