Turysta nie dojedzie bez wizy pociągiem z Gdańska do Kaliningradu, bo... zapomnieli o Tczewie

W sezonie kursuje połączenie do Kaliningradu (fot. tcz.pl)
Tczew - Turysta nie dojedzie bez wizy pociągiem z Gdańska do Kaliningradu, bo... zapomnieli o Tczewie
Niedawno odtrąbiono sukces dotyczący zawarcia polsko-rosyjskiej umowy o ruchu przygranicznym z Obwodem Kaliningradzkim. Mieszkańcy przygranicznych terenów będą mogli wkrótce podróżować bez wiz. Niestety, ani Rosjanie, ani Polacy nie przejadą pociągiem z Gdańska do Kaliningradu. Powód? Urzędnicy nie ujęli w swoich planach Tczewa, a właśnie przez nasze miasto przebiega linia kolejowa łącząca obie miejscowości.

Wielomiesięczne negocjacje dotyczące wprowadzenia ruchu przygranicznego zakończyły się niedawno, a w towarzystwie kamer i fleszy umowę podpisali szefowie resortów spraw zagranicznych obu krajów. Umowa oznacza, że dla wielu mieszkańców terenów przygranicznych skończy się podróżowanie z wizami, które wprowadzono po wejściu Polski do UE. Zgody na całą operację musiały udzielić unijne instytucje (wg. unijnego prawa małym ruchem granicznym objęte są tereny do 30 km od granicy państwa, w tym przypadku mowa o większym obszarze, stąd przedłużające się negocjacje). Niestety, w umowie nie uwzględniono Tczewa, ani powiatu tczewskiego, zatem nie będzie możliwości przejechania bez wizy z Gdańska do Kaliningradu (połączenie kursuje w sezonie turystycznym). Takie rozwiązanie dziwi władze tczewskiego starostwa, które usiłowały dowiedzieć się, dlaczego urzędnicy zapomnieli o naszym mieście:

- Bardzo szybko zareagowaliśmy, kiedy dowiedzieliśmy się, że powiaty malborski i gdański będą miały możliwość małego ruchu przygranicznego. W czerwcu skierowaliśmy ostry protest odnośnie nieuwzględniania naszego powiatu i otrzymaliśmy odpowiedź, z której wynikało, że cały proces był bardzo długo negocjowany z Komisją Europejską - wyjaśnia wicestarosta tczewski, Mariusz Wiórek.

Kto będzie podróżował bez wiz?

W województwie pomorskim Trójmiasto oraz powiaty pucki, gdański, nowodworski i malborski, a w województwie warmińsko-mazurskim Elbląg i Olsztyn oraz powiaty elbląski, braniewski, lidzbarski, bartoszycki, olsztyński, kętrzyński, mrągowski, węgorzewski, giżycki, gołdapski i olecki.
Ministerialni urzędnicy wytłumaczyli pracownikom starostwa, że kształt obszaru małego ruchu przygranicznego wynikał z bezwzględnie stosowanej zasady - 50 km od granicy lądowej, bądź morskiej do terenu powiatu, który się w tej odległości znajduje:

- Powiat tczewski nie spełnia tych kryteriów, więc został wycięty. Zwracaliśmy jednak uwagę, że przez Tczew przebiega jedyny kolejowy szlak łączący Gdańsk z Kaliningradem. Argument te nie znalazł zrozumienia - wskazywano, że kwestia ta nie może być poddawana ponownemu procesowi negocjacyjnemu, gdyż wydłużyłoby to okres, w trakcie którego strony zobowiązały się do zawarcia umowy. Mamy więc ułomny ruch graniczny - szkoda, że bez mieszkańców Tczewa i powiatu. Na etapie rozpoczęcia negocjacji ktoś nie zwrócił uwagi na to, że to rozstrzygnięcie będzie formalnie ułomne z praktycznego punktu widzenia. Urzędnicy negocjując w Warszawie i Brukseli, często nie znają uwarunkowań lokalnych, które z czegoś pożytecznego dla mieszkańców wynikają i stworzyli pewnego potworka prawnego. - uważa wicestarosta.

Szans na zmianę obszaru, na którym można podróżować bez wiz, praktycznie już nie ma. 13. grudnia dokument podpisał przewodniczący Parlamentu Europejskiego. Umowa dotycząca ruchu przygranicznego wejdzie w życie najprawdopodobniej w ciągu kilku miesięcy - dokument muszą przyjąć parlamenty obu państw.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (33)
dodaj komentarz

 • xyz_gość

  28.12.2011, 01:01

  tam was jeszcze nie bylo straszyc ruskich swoimi

  gembami he he

  Odpowiedz
  IP: 24.186.xxx.xx7 
 • +49

  mieczyslaw

  28.12.2011, 01:08

  "Ostry protest"

  Panie Wiórek, po akcji z wiaduktem, sygnalizacją świetlną, a teraz rondkiem i planami ronda, jest pan tak mało wiarygodny, jak greckie obligacje. Wiele osób w tym mieście ostro protestuje, by przestał Pan decydować w sprawach, o których zdaje się nie mieć Pan pojęcia. A wracając do "wiz" - co starostwo zrobiło zanim podjęto decyzję? Może to właśnie wtedy należało popracować, a nie teraz udawać przed opinią publiczną "heroiczną walkę"?

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • -14

  ja2577_gość

  28.12.2011, 08:02

  a krótkowzroczności urzędasów z Wawy już nie widzisz?

  Cytuj
  IP: 89.200.xx2.xx4 
  -8

  hehe_gość

  28.12.2011, 08:49

  raczej z Brukseli mądrale

  Cytuj
  IP: 78.88.xx5.xx9 
  +28

  mieczyslaw

  28.12.2011, 13:58

  Do "ja2577_gość "

  Biorąc pod uwagę dokonania obecnego "wice-wiórka" i jego ekipy, można podejrzewać, że to raczej powiatowe zaniedbanie. Wracając do sprawy wiaduktu - odstąpienie przez "wice-wiórka" od kar umownych za niedotrzymanie terminu, to działanie NA SZKODĘ INTERESU PUBLICZNEGO - powinien za to odpowiedzieć.

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
  -16

  ja2677_gość

  28.12.2011, 14:33

  a skąd wiesz, ze wiórek odstąpił? masz lepsze informacje od samych starostów? bzdura. jaskółki donoszą, że sprawa skończy się w sądzie

  Cytuj
  IP: 89.200.xx2.xx4 
  +18

  mieczyslaw

  28.12.2011, 15:05

  Do "ja2677_gość"

  To świetnie, że potrafisz rozmawiać z ptakami. Wystarczy jednak obejrzeć materiał filmowy, który jest dostępny pod linkiem: http://www.tcz.pl/index.php?p=1,69,0,telewizja-tczew&item=95c18f666a33cfb6&title=Koniec-pr ac-przy-wiadukcie gdzie sam "wice-wiórek" mówi, że to koniec. Nie interesują mnie spekulacje i plotki - to są słowa wicestarosty, wersja oficjalna - jaskółki wrócą do Polski dopiero wiosną.

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
  -4

  Tcz46_gość

  29.12.2011, 10:33

  Meciu cierpisz na schizofrenię paranoidalną? .Czego ty tak marudzisz ? zupełnie jak dzieciak w piaskownicy. Często gdy czytam twoje komentarze odnoszę wrażenie ze jesteś jakiś nie dowartościowany, Bez obrazy Meciu ale dajesz powody by tak cię postrzegać

  Cytuj
  IP: 83.18.xx4.xx0 

  do T46_gość

  08.07.2012, 00:49

  ty maruda jestes

  do T46 oj,poleci starostwo zbierane sa kopie i archiwa filmowe !

  Cytuj
  IP: 37.201.xx4.xx3 
 • +10

  Gość_gość

  28.12.2011, 07:37

  Znowu was olali?

  Może zamiast się ciągle napinać i obrażać raz byście zadbali o swoje? A nie, bo to by nie było po "tczewsku"...

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx3.xx5 
 • +23

  Tczewianin_gość

  28.12.2011, 07:59

  Wiórek...

  Po Witkowskiej i Kiedrowskim mamy kolejnego asa...

  Odpowiedz
  IP: 62.233.xx4.xx2 
 • +9

  harjokari_gość

  28.12.2011, 08:09

  Wypowiedź pana Mariusza W. jest conajmniej dziwna, bo przed wybraniem go na wicetczewskiegostaroste pracował w jakiejś spółce związanej z koleją. Czy może się mylę. Tak czy owak nie jestem szczęliwy, że powrócił na nasze "łono" albowiem specjalisów wszelkiej maści mamy już dość - patrz Naczelnik WK, dyrektor PZD. Teraz dochodzi nam jeszcze jeden...

  Odpowiedz
  IP: 83.25.xx5.xx7 
 • +24

  mieczyslaw

  28.12.2011, 14:02

  "Przechowalnia"

  Bo tczewski powiat to przechowalnia przegranych polityków, którzy mogą spokojnie przezimować, by potem startować w kolejnych wyborach: Sosnowski, Urban, Wiórek - na pewno by się więcej "gwiazd" lokalnej polityki znalazło - oni powinni na zawsze zniknąć z polityki, bo nie dobro Tczewa i ludzi jest ich interesem: spaprany wiadukt, spaprane rondo przed UM, dziurawe drogi powiatowe, światła przed CED, mini-rondo przy Wieży Ciśnień i planowana budowa normalnego ronda - co jeszcze nam zgotuje ta "ekipa"?

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
 • -8

  stary tczewiak_gość

  28.12.2011, 08:28

  Wiórek wiórkiem, i znowu nas urzędasy z metropolii wydymali nie jest to nic nowego tak jest z wszystkim bo kto może szanować miasto tej wielkości które nie ma swojego posła

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx4.xx1 
 • +13

  C>K>M

  28.12.2011, 13:01

  Naprawdę myślisz, że obecność w sejmie tak przebojowego i ważnego posła jak J.K. by coś w tej sprawie zmieniła?:)

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
  +10

  mieczyslaw

  29.12.2011, 01:44

  CKM,

  A może staremu tczewiakowi chodziło nie o Warszawę, a o GOM - Gdański Okręg Metropolitarny, do którego przecież przystąpiliśmy z taką radością - wszak o równoprawny dostęp do wszelkich dóbr należałoby zabiegać - jak widać koncepcja GOM się nie sprawdza.

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
 • +1

  _gość

  28.12.2011, 09:43

  Już tego nie mogę pojąć co za debile nami rządzą czego się nie tkną wszystko zepsują i nie ma na nich siły z lekami ustawę zawalili czego się tkną wszystko do d**y Jak normalny człowiek w pracy coś zrobi zle to wylatuje z pracy a oni ustawę za ustawą powalają i dalej nic ,ale tak to jest jak w rządzie siedzą partyjni kolesie którzy nie mają pojęcia , a nie profesorowie ,itp.ludzie którzy mają pojęcie i znają daną dziedzinę .Tu jednego miernego ministra przekłada się na inne stanowisko o którym też nie ma zielonego pojęcia i efekty są widoczne na każdym kroku .Przykłady można mnożyć nawet na własnym podwórku -UKŁADA ROZKŁAD JAZDY OSOBA KTÓRA NAWET NIGDY W TYM MIEŚCIE NIE BYŁA a ty się z tym potem pie.......dol człowieku

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx4.xx0 
 • +24

  mieczyslaw

  28.12.2011, 14:04

  Do "_gość"

  A na kogo się głosowało w ostatnich wyborach? Przecież jednak większość głosów została oddana na "rządzącą ekipę". Wybory, to był dzień naszej decyzji o tym, jak będą wyglądały kolejne 4 lata - Naród wybrał i postawił na propagandę sukcesu, kolesiostwo i bylejakość, więc skąd to zdziwienie?

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
  -3

  _gość

  29.12.2011, 15:48

  Meciu Błaznujesz

  Cytuj
  IP: 83.18.xx4.xx0 
 • +6

  ._gość

  28.12.2011, 10:51

  WOLA MIESZKAŃCÓW

  To była wola mieszkańców przy urnach wyborczych.Można się pomylić na nowych kandydatach ,ale na tych starych którzy od lat knocą większość planów związanych z miastem i powiatem ,trzeba być ślepym albo głupim żeby dać się rządzić takim cwaniakom .To jedna wielka rodzina jeżeli nawet przepadnie w wyborach to inny kandydat który dostanie mandat radnego obejmie stanowisko ,a na jego miejsce wskoczy następny -kazik janusz czy odwrotnie może się mylę ?

  Odpowiedz
  IP: 77.115.xx9.xx3 
 • kiki_gość

  28.12.2011, 11:06

  URZĘDASY

  W UM urzęduje p .Smolński Stanisław--podinspektor ds. zarządzania komunikacją i transportem miejskim pracowLl na PKP,w Veolii i nie mógł ułożyć rozkładu jazdy w swoim mieście??Za co bierze kasę z UM?O czym tu gadać?

  Odpowiedz
  IP: 89.200.xx2.xx5 
 • +4

  ._gość

  28.12.2011, 11:50

  O TO CHODZIŁO !!!!!!!!!

  Z Gdańska popłyną statkami z Elbląga też ,a buraki z Tczewa zostaną w domu ta prowincja nie nadaje się na export nawet do Rosji

  Odpowiedz
  IP: 77.115.xx9.xx3 
 • -9

  _gość

  28.12.2011, 15:47

  Chyba sam popłyniesz kontenerem na eksport, buraku.

  Cytuj
  IP: 78.88.xx4.xx3 
 • +1

  _gość

  28.12.2011, 16:47

  To jest kara za to ze Nie głosowaliście na PO

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx9.xx9 
 • -5

  Dirschauer_gość

  28.12.2011, 17:57

  Wizy do Królewca

  to nie wina samego Wiórka, tylko debilnych przepisów UE i braku ich rozsądnej akceptacji ( Tczewa jdo Król. est bliżej niż z Pucka), fakt że słabo lobbowoł to inna sprawa, a tak mamy kontrolę wizową jak przed wojną z zaplombowanymi wagonami, ZEMSTA STALINA.

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx0.xx2 
 • -9

  Obserwator_gość

  28.12.2011, 19:43

  ha ha ha

  Chciałoby się jeździć po tanie paliwo i nic z tego? Jestem zameldowany w powiecie elbląskim - jeszcze trochę i znowu będę kupował paliwo po normalnej cenie - ok. 3 PLN za litr :)

  Odpowiedz
  IP: 178.235.xx1.xxx 
 • -9

  jack_gość

  28.12.2011, 19:50

  ....

  kto by tam chciał jechać , do kaliningradu ? bo ja nie

  Odpowiedz
  IP: 83.7.xx4.xx8 
 • -1

  gość_gość

  28.12.2011, 20:40

  prawda

  nie ważne na kogo głosowalismy.Przy włądzy z każdej strony są juz najemnicy lub polsko-mówiący europejczycy wrogowie Polaków..W Tczewie też zamiast te krzyżackie ruiny wyburzać to se Sambora wymyślili ,most zamiast dawno wyburzyć i budować nowy to nad tym niemieckim przybytkiem jajo znoszą ,z tym wiaduktem też se wymyślili jakąś firmę konsultigową by mieć papierki czyściutkie a nie dbac o kase miasta i powiatu.I tak pensja bedzie,premia będzie itd,itd.

  Odpowiedz
  IP: 78.131.xx9.xx1 
 • tczew_gość

  08.07.2012, 00:56

  historia

  tak, jak ty mysla tylko idioci zza Buga

  Cytuj
  IP: 37.201.xx4.xx3 
 • -2

  tczewiak_gość

  28.12.2011, 20:51

  można zarobić

  zaróbmy na lisewski most bramki i opłaty

  Odpowiedz
  IP: 83.8.xx6.xx9 
 • -10

  s_gość

  28.12.2011, 21:16

  s

  a wezcie a kto na kaliningrad z tczewa wyje..ne

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx9.xx6 
 • +5

  Tczewianin_gość

  28.12.2011, 21:45

  Wiorek to najpierw powinien sie umyc i ogolic wziasc pare rad od logopedy potem brac sie do rzadow.Tyle na ten temat....

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx1.xx7 
 • -3

  Adam_gość

  26.08.2012, 22:18

  Nieprofesjonalny artykuł. polacy będą mogli tym pociągiem jeździć bo są w Polsce a mały ruch graniczny obejmuje cały Kaliningrad. Tylko Rosjanie wjeżdzający z Kaliningradu na mały ruch graniczny nie wo wyjeżdzają poza obszar małego ruchu granicznego. Jak sie coś pisze wypadałoby sprawdzić

  Odpowiedz
  IP: 89.73.xx8.xx8 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.