Niepodległościowa parada z pochodniami, z Piłsudskim na czele

Tczew - Niepodległościowa parada z pochodniami, z Piłsudskim na czele
11 listopada 1918 r. był przełomowym momentem w dziejach Europy, ale przede wszystkim Polski. Po 123 latach niewoli, powstańczych zrywów wolnościowych, Polska odzyskała niepodległość. Od roku 1937 dzień ten ustanowiony został polskim świętem narodowym. Z tej właśnie okazji zapraszamy na pierwszą Gniewską Paradę Niepodległości, której przewodzić będzie sam marszałek Piłsudski.

Organizatorem wydarzenia są Gniewskie Środowisko ZHR, Parafia św. Mikołaja w Gniewie, Stowarzyszenie Centrum Aktywnych - Gniew oraz Urząd Miasta i Gminy Gniew. O godz. 16.00 na rynku starego miasta będzie miała miejsce multimedialna iluminacja kamienic, po czym odprawiona zostanie uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny.

Po modlitwie spod kościoła pw. św. Mikołaja w Gniewie o godz. 18.00 wyruszy "parada niepodległości" z pochodniami, której przewodzić będzie sam Marszałek Józef Piłsudski. Obok wielkiego dowódcy w pochodzie udział wezmą między innymi Chorągiew Husarska Marszałka Województwa Pomorskiego i Żółty Regiment Piechoty. Na czele marszu stanie Gniewska Orkiestra Dęta pod batutą Jadwigi Mielke. Na zakończenie usłyszeć będzie można oryginalne nagranie głosu Marszałka Piłsudskiego.

Aby uczcić 93. już rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości na uroczysty montaż słowno - muzyczny zaprasza również Biblioteka im ks. Fabiana Wierzchowskiego w Gniewie, na którym usłyszeć będzie można polskie pieśni patriotyczne w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana III Sobieskiego w Gniewie. Spotkanie odbędzie się 15 listopada br. O godz. 17.00 w Sali Kameralnej gniewskiej biblioteki, na które także serdecznie zapraszamy.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (2)
dodaj komentarz

 • +3

  tomasz199018

  11.11.2011, 16:50

  ***11.11.1918***

  Bardzo dobry pomysł na żywą lekcję historii tego święta dla dzieci oraz młodziezy,a nie tylko nudnie przedstawione informacje w szkołach.

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • Gość_gość

  13.11.2011, 21:11

  Z pochodniami, Bóg, Honor, Ojczyzna ? To lewactwo, michnikowszczyzna i TVNy jak nic nazwą ich faszystami i wezwą Niemieckie bojówki by nauczyły Polaków tolerancji.

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx2.xxx 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 

Komentarz dnia