Program #WolniOdCukrzycy. Nie daj się zaskoczyć chorobie. Zacznij od badania!

Na zdjęciu lek. med. Sebastian Łaźniak (fot. mat. prasowe)
Program #WolniOdCukrzycy. Nie daj się zaskoczyć chorobie. Zacznij od badania!
Cukrzyca typu 2 rozwija się podstępnie i może dotknąć każdego z nas. - Tylko regularne badania mogą nas ustrzec przed poważnymi konsekwencjami - mówi lek. med. Sebastian Łaźniak. Okazją do sprawdzenia, czy jesteś zagrożony tą chorobą jest Metropolitalny Program Profilaktyki Cukrzycy #WolniOdCukrzycy. Dzięki niemu zmienisz swój styl życia i nie dopuścisz do rozwinięcia cukrzycy. Wsparcie obejmie 20 tys. osób z Pomorza. Zapraszamy do udziału!

Cukrzyca typu 2 jest jedną z tzw. chorób cywilizacyjnych, której przyczynami są m.in. otyłość, siedzący tryb życia czy zła dieta. Metropolitalny program #WolniOdCukrzycy ma zapobiegać rozwinięciu się tej choroby. Kto w pierwszej kolejności powinien się przebadać i dlaczego profilaktyka jest tak ważna? Rozmawiamy z lek. med. Sebastianem Łaźniakiem.

Kto najbardziej jest narażony na zachorowanie na cukrzycę?
lek. med. Sebastian Łaźniak: Cukrzyca może dotknąć każdego z nas. Działania i wybory zdrowotne, które podejmujemy przekładają się na nasze zdrowie i późniejsze życie. Dlatego błędy dietetyczne, przede wszystkim otyłość mogą rzutować na każdego z nas. Prewencja i profilaktyka cukrzycy powinny dotyczyć ludzi w każdym wieku.

Kto powinien się przebadać w pierwszej kolejności?
S.Ł.: Najbardziej predysponowane są osoby w wieku około 50 lat, otyłe, kobiety. Natomiast ja zachęcam do badania wszystkich.

Jakie są najczęstsze objawy cukrzycy?

S.Ł.: Cukrzyca typu 2 przez długi czas jest utajona w organizmie. Możemy mieć podwyższony poziom cukru, czuć się dobrze, a tak naprawdę zmiany już w nas zachodzą. Objawy nieustabilizowanej cukrzycy mogą pojawić się po latach. Dlatego tak ważna jest profilaktyka. Tylko regularne badania mogą nas ustrzec przed poważnymi konsekwencjami.

Jakie konsekwencje może mieć nieleczona cukrzyca?
S.Ł.: Nieleczona cukrzyca typu 2 prowadzi do powikłań dotyczących każdej części ciała. Może prowadzić do uszkodzenia wzroku, drobnych naczyń w stopach, do zmian w naczyniach sercowych, a nawet do zawału serca. Dlatego warto skorzystać z badań profilaktycznych!

Jak skorzystać z programu profilaktyki #WolniOdCukrzycy?

Program #WolniOdCukrzycy jest skierowany do aktywnych zawodowo dorosłych (od 18 roku życia) mieszkańców Pomorza. Aby zakwalifikować się do programu, należy wypełnić ankietę FINDRISK. Jeśli wskaże ona 12 punktów lub więcej, taka osoba kierowana jest na badania krwi. Na podstawie wyników lekarz określi dalsze postępowanie. Część pacjentów uczestniczących w programie skorzysta z porad specjalistów. Dietetyk podpowie, jak prawidłowo komponować dietę, a fizjoterapeuta wskaże najlepszy rodzaj aktywności fizycznej.

Gdzie się zgłaszać:

Tczew + gmina Tczew:

Punkt Informacji Diabetologicznej:
ul. Jasia i Małgosi 8/4 w Tczewie;
Gabinet nr 7


Godziny otwarcia:
poniedziałek - piątek: 08:00 - 15:30
Numer telefonu: 58 530 30 71 wew. 261,
Adres e-mail: cukrzyca@przychodniarogowscy.pl
lub zdrowie@powiat.tczew.pl


9 mln zł na walkę z cukrzycą w metropolii


Metropolitalny Program Profilaktyki Cukrzycy #WolniOdCukrzycy współfinansowany jest środków europejskich przeznaczonych na realizację projektów metropolitalnych, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego. Na terenie metropolii realizowanych jest 6 projektów o wartości prawie 9 mln zł, z czego 85 % pochodzi z funduszy europejskich. W ramach projektów przeprowadzonych zostanie w sumie 180 tys. ankiet. Na ich podstawie 20 tys. osób skorzysta z bezpłatnych badań profilaktycznych.

Drukuj
Prześlij dalej