Większość Polaków (57 proc.) uważa, że zwykli obywatele pozbawieni są możliwości wpływu na sprawy kraju; przeciwnego zdania jest ponad jedna trzecia badanych (38 proc.). 59 proc. badanych uważa natomiast, że ma wpływ na sprawy lokalne - wynika z najnowszego sondażu CBOS.
O tym, że zwykli obywatele nie mają wpływu na sprawy lokalnej społeczności, a więc swojego miasta lub gminy, przekonana jest nieco ponad jedna trzecia respondentów (37 proc.).
Jak zauważa CBOS, poczucie wpływu obywateli na sprawy państwa nieco wzrosło (o 4 punkty procentowe) w ciągu ostatniego półrocza; jest natomiast minimalnie niższe (o 3 punkty) od rekordowego poziomu, jaki CBOS odnotował przed dwoma laty. W przypadku spraw lokalnej społeczności, odsetek badanych uważających, że ludzie tacy jak oni mają na nie wpływ, systematycznie rośnie od początku lat dziewięćdziesiątych, a obecnie jest najwyższy odkąd CBOS bada tę kwestię (59 proc.).
Według CBOS, ujęcie syntetyczne pozwala stwierdzić, że niemal dwie piąte Polaków (38 proc.) uważa, iż od ludzi takich jak oni nie zależy ani to, co się dzieje w skali ogólnopolskiej, ani na poziomie lokalnym. Jedna trzecia badanych (35 proc.) ma poczucie wpływu zarówno na sprawy kraju, jak i miasta czy gminy, jedna czwarta (24 proc.) - wyłącznie na to, co dzieje się w ich miejscowości, natomiast nieliczni (3 proc.) - tylko na sytuację w kraju.
Poczucie braku podmiotowości obywateli i braku możliwości wpływania na sprawy kraju oraz miejscowości zamieszkania jest tym większe, im starszy wiek respondentów, im niższy poziom wykształcenia, gorzej postrzegana własna sytuacja materialna oraz mniejszy dochód per capita.
W grupach społeczno-zawodowych o braku wpływu obywateli zarówno na sprawy kraju, jak i lokalnej społeczności przekonani są najczęściej robotnicy oraz emeryci i renciści.
O tym, że zwykli obywatele nie mają wpływu na sprawy lokalnej społeczności, a więc swojego miasta lub gminy, przekonana jest nieco ponad jedna trzecia respondentów (37 proc.).
Jak zauważa CBOS, poczucie wpływu obywateli na sprawy państwa nieco wzrosło (o 4 punkty procentowe) w ciągu ostatniego półrocza; jest natomiast minimalnie niższe (o 3 punkty) od rekordowego poziomu, jaki CBOS odnotował przed dwoma laty. W przypadku spraw lokalnej społeczności, odsetek badanych uważających, że ludzie tacy jak oni mają na nie wpływ, systematycznie rośnie od początku lat dziewięćdziesiątych, a obecnie jest najwyższy odkąd CBOS bada tę kwestię (59 proc.).
Według CBOS, ujęcie syntetyczne pozwala stwierdzić, że niemal dwie piąte Polaków (38 proc.) uważa, iż od ludzi takich jak oni nie zależy ani to, co się dzieje w skali ogólnopolskiej, ani na poziomie lokalnym. Jedna trzecia badanych (35 proc.) ma poczucie wpływu zarówno na sprawy kraju, jak i miasta czy gminy, jedna czwarta (24 proc.) - wyłącznie na to, co dzieje się w ich miejscowości, natomiast nieliczni (3 proc.) - tylko na sytuację w kraju.
Poczucie braku podmiotowości obywateli i braku możliwości wpływania na sprawy kraju oraz miejscowości zamieszkania jest tym większe, im starszy wiek respondentów, im niższy poziom wykształcenia, gorzej postrzegana własna sytuacja materialna oraz mniejszy dochód per capita.
W grupach społeczno-zawodowych o braku wpływu obywateli zarówno na sprawy kraju, jak i lokalnej społeczności przekonani są najczęściej robotnicy oraz emeryci i renciści.
Jeśli zauważyłeś/aś błąd w artykule, prosimy o kontakt. Twoja pomoc jest dla nas bardzo cenna i pozwala nam utrzymywać wysoką jakość treści.
Jesteśmy otwarci na Twoje pomysły! Chcesz podzielić się ważną informacją, napisać o ciekawym wydarzeniu, które miało miejsce w Twojej okolicy, czy po prostu wyrazić swoją opinię na jakiś temat? Zapraszamy Cię do tworzenia treści razem z nami. Wyślij swój tekst, zdjęcia lub wideo poprzez formularz, a my opublikujemy je na naszej stronie. Pokaż, co jest ważne dla Ciebie i Twojej społeczności!
Pamiętaj, że każdy głos ma znaczenie.
Ten artykuł jest częścią bloku tematycznego:
Wybory samorządowe 2018
Wybory samorządowe 2018
Wybory samorządowe - informacje, debata, kandydaci na prezydenta i rady miejskiej w Tczewie


















![Tczew - Tragedia na "91". Dwie osoby nie żyją [AKTUALIZACJA]](/_ramfs/foto-webp/81be33-640360.webp)

![Tczew - Wjechali samochodem na zamarznięte jezioro. Lód się załamał. Byli pijani [AKTUALIZACJA]](/_ramfs/foto-webp/a231aa-640360.webp)
















Komentarze (8)
dodaj komentarz
xxx_gość_gość
07.03.2018, 14:18
....To nieprawda .....
Artykuł bardzo tendencyjny, promujący partię rządzącą PIS. Mamy wpływ na wybory, tylko nie ma komu głosować - młodzi są za granicą a emeryci wiadomo i nieroby jak coś dostaną to idą głosować - i tak się stało 500+ zrobiło swoje !!! A POLSKA w ruinie !!!
Tczewiaczek_gość
08.03.2018, 06:53
xxx-ale nie Vin Diesel
Gdzie widzisz tą ruinę??? Rzucić slogan każdy potrafi. Nie mam zamiaru bronić PiS, ale nie uważam, by oni rujnowali polską gospodarkę. A pewne rzeczy w tym kraju są niezmienne...NIESTETY
san marino_gość_gość_gość_gość
07.03.2018, 14:51
DO NIEPRAWDA
POLSKA NIEJEST W RUINIE A MLODZI WYJEZDZAJA BO MAJA DOSYC TYCH LUDZI APOZATYM CO MAJA SIEDZIEC ZA 2 TYS JAK W NIEMCZECH HOLANDI CZY BELGII MAJA PRACE OD 8 DO 10 EURO NAGODZINE NETTO
xxx_gość_gość
07.03.2018, 19:53
....... kolego ........
Kolego " San Marino" widzę, że uwielbiasz krytykować moje komentarze. Komuny to ty pewnie nie pamiętasz, polskiej pieriestrojki też nie i nie masz pojęcia ile wysiłku i pracy kosztowało nas zwykłych szarych ludzi, aby wreszcie przesiąść się na zachodnie autko typu ford sierra, golf I, a nie jeździć trabantami itd. A co dopiero o kupieniu za ciężko zarobione pieniążki własnego używanego M2 w wierzowcu. I nikt nikomu nie zazdrościł. A teraz 500+, trybunał rozpie ....y, KONSTYTUCJA łamana notorycznie. I wielu ludzi roszczeniowo nastawionych do życia. Maży mi sie wejście do strefy EURO i nikt nie bedzie musiał wyjeżdżać. PIS to PROPAGANDZIŚCI - zniszczą wszystko, jak ludzie się obudzą bedzie znowu ciężko jak było zaraz po 89 roku. Możesz krytykować !!!!
kik_gość
07.03.2018, 15:07
Święta prawda, ze nie ma wpływu! Wszyscy żądają: NIE ZWĘŻANIA ULIC!, KORYTARZY RATUNKOWYCH!, Chodników za ścieżkami rowerowymi a nie między drogą a ścieżką rowerową i co? i NIC! władza ma w duszy!
JAN_gość
07.03.2018, 17:31
x
W Polsce można dostać za pracę 20 zl/h ze średnimi kwalifikacjami a w Holandii 40 ale jesteś człowiekiem drugej kategorii Mieszkania o niskim standarcie kilka osób w mieszkaniu o różnych charakterach ,nie jest tak słodko Na rozrywkę raczej nie stać Te czasy gdzie różnica w zarobkach był 4-5 razy już minęła
SAN MARINO_gość
07.03.2018, 20:18
do xxxgosc
CZLOWIEKU BYS SIE ZDZIWIL JEDZILEM DO NIEMIEC JUZ ZA KOMUNY IMITU NIEP*** FARMAZONOW OJAKIMS EURO BO ROMAWIALEM NIERAZ ZNIEMCAMI IWOLELIBY BY WROCIC DO DEUTCH MARKI MOZE TY BYLES W PZPR IORMO IBRONILES SOCJALIZMU GRATULUJE TO TERAZ POPIERASZ PEWNIE PO
xxx_gość_gość
07.03.2018, 22:11
.... Daj już spokój .......
Panie san francisco - daj już spokój. Nigdy nie zagłosuję na PIS ! Prawo do własnego zdania mam - jeździłeś do Niemiec, po co ??? Aby się dorobić, a teraz tak na nich plujesz ??? Nie ma nic za darmo i PIS przeminie - to nie 1000 letni PIS - wiesz do czego piję .... A na kogo głosuję to MOJA SPRAWA i nie opluwaj ludzi ...... bo z wypowiedzi widzę, że inteligencją nie grzeszysz !!!