Inwestycje nie mają granic administracyjnych

Starostowie pięciu powiatów na Forum Gospodarczym (fot. mat. starostwa)
Tczew - Inwestycje nie mają granic administracyjnych
22 października br. w Centrum Konferencyjnym Polpharmy odbyło się Forum Gospodarcze pięciu sąsiadujących powiatów: tczewskiego, malborskiego, starogardzkiego, sztumskiego i kwidzyńskiego. Celem spotkania była dyskusja na temat współpracy, jaką zamierzają wspólnie prowadzić te powiaty.

„Obszar Dolnej Wisły”, czyli proponowany projekt współpracy zakłada połączenie uzupełniających się potencjałów społecznych i gospodarczych poszczególnych powiatów.
Obecny podczas spotkania Marszałek Województwa Pomorskiego - Mirosław Struk mówił: „Zwiększa się dysproporcja pomiędzy metropolią Trójmiejską, a innymi regionami. Jednym z narzędzi zmniejszenia dysproporcji jest budowa silnych jednostek wzrostu miast powiatowych. Chcemy kultury współpracy na poziomie nauka-biznes-samorządy”.

Spotkanie stało się płaszczyzną do rozpoczęcia szerszej współpracy przede wszystkim w dziedzinie promocji inwestycji w subregionie.
Według uczestników spotkania współpraca pięciu powiatów w zakresie rozwoju rynku pracy oraz wspólnej promocji inwestycyjnej w ramach Obszaru Inwestycyjnego Dolnej Wisły daje szansę na stworzenie zagłębia nowoczesnego przemysłu nie tylko w skali województwa pomorskiego, ale także rozpoznawalnego obszaru dynamicznego rozwoju w skali krajowej i międzynarodowej. 

Starosta Tczewski - Witold Sosnowski dodaje: „Bez umiejętności współpracy nie ma rozwoju. Tylko poprzez wspólne porozumienie możemy dokonać pewnych zmian np. w zakresie inwestowania czy sytuacji edukacji w naszym regionie. Dzięki kontynuowanej od kilku lat współpracy naszych powiatów wypracowaliśmy już bazę pomysłów na jej realizację, teraz nadszedł czas na ich realizację.”

Obszar Inwestycyjny Dolnej Wisły będzie łączył tereny bardzo atrakcyjne dla inwestycji przemysłowych, w tym także high-tech oraz logistycznych (tereny Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, zlokalizowane na tym obszarze duże firmy polskie i zagraniczne, znaczne zasoby siły roboczej, bliskość Metropolii Gdańskiej, przebiegająca przez ten obszar autostrada A1 oraz szlak wodny Wisły).
Starosta Starogardzki - Leszek Burczyk podsumowując spotkanie mówił: „Warto dodać, że nasze działania nie będą skupiały się wyłącznie na programie współpracy między powiatami. Nadal ważne będą dla nas nasze drogi i inne sprawy lokalne”.
Uczestnikami spotkania byli również m.in. Jarosław Pawłowski - wiceminister rozwoju regionalnego, Ryszard Petru - główny ekonomista BRE Bank SA, Marcin Nowicki z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową, Artur Gajdos z ASM - Centrum Badań i Analiz Rynku, Jan Kozłowski - poseł do Parlamentu Europejskiego oraz władze województwa i sąsiednich powiatów. Wszyscy ocenili pomysł jako interesujący.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (3)
dodaj komentarz

 • -1

  kociewiak_gość

  27.10.2010, 08:13

  W końcu coś się będzie dziać

  Jak projekt im wyjdzie to może trochę dogonimy Trójmiast

  Odpowiedz
  IP: 88.199.xx0.xx4 
 • +1

  ~~_gość

  27.10.2010, 08:17

  bardzo ciekawy tamat

  Szkoda, że taki temat pojawia się w okresie kampanii wyborczej, kiedy nikt nie zwraca uwagi na sprawy ważne i merytoryczne, a jedynie prowadzone jest okładanie się maczugami. Akurat ten temat jest tak trudny i złożony, że warto o nim dyskutwać i to w szerszym gronie, z włączeniem gmin. Ważne jest wspólne działanie w celu cetralizacji potencjału mniejszych w konkurencji z dużym - aglomeracją 3miejską. Wazne jest odpowiedzenie sobie na pytanie, czy bezpośrednie otoczenie 3Miasta wyczerpało juz swój potencjał inwestycyjny i firmy będa szukac miejsc rozwojowych w ciekawej komunikacyjnie okolicy - otulina 3Miasta. Ważne jest odpowiedzenie sobie na pytanie jak prowadzić wspólne działania, żeby pogodzić realny konflikt interesów poszczególnych gmin i powiatów. O ile jeszcze można jakoś pokleić współpracę w kwestii zatrudnienia, to jak pogodzić zyski z bezpośredniego posiadania na swoim terenie jednostek przynoszących realny przychód gminy. Trudne, ale ciekawe i warto o tym rozmawiac w aspekcie nowego programowania unijnego i proponowanych zasad rozwoju regionów. Tylko, czy starczy sił i wiedzy przyszłym włodarzom. Wątpię, lepiej kłócic się o dooperele.

  Odpowiedz
  IP: 83.17.xx1.xx4 
 • -1

  stary zając

  27.10.2010, 16:08

  To co powstanie jeden wielki las?

  Czy jak to będzie?

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.