Dzień bez telefonu komórkowego - dasz radę?

(fot. mat. prasowe)
Tczew - Dzień bez telefonu komórkowego - dasz radę?
Jeszcze kilka lat temu taki dzień przeszedłby bez echa. Teraz dla wielu jest czymś nie do przejścia. Co powiecie na dzień bez telefonu komórkowego? Tak, to właśnie dziś.

Ile razy dziennie zerkacie na ekran telefonu, sprawdzacie pocztę elektroniczną, zaglądacie do mediów społecznościowych? A może należycie do tej grupy, która jest w stanie zrezygnować z opcji all inclusive na rzecz bezpłatnego wi-fi? Z telefonem śpicie, jecie, zerkacie na niego w trakcie lekcji, wykładu, w aucie, a nawet w kinie? To może być FOMO.

Jestem fomersem


FOMO (ang. Fear of missing out) to strach przed pominięciem czegoś ważnego. To zjawisko, które istnieje od zawsze. Obecnie - z uwagi na popularność i powszechność Internetu, a przede wszystkim mediów społecznościowych - słyszymy o nim jednak dużo częściej.

- Wielu badaczy uznaje FOMO za chorobę cywilizacyjną, na którą narażeni są wszyscy użytkownicy mediów społecznościowych, bez względu na ich wiek - mówi Anna Borkowska z Akademii NASK. -Nerwowe reakcje na brak dostępu do Internetu, notoryczne zerkanie i odświeżanie mediów społecznościowych, maila, newsów, potrzeba szybkiego odpisania na wiadomość - to mogą być objawy FOMO - dodaje ekspertka.

Czy wiecie, że na świecie istnieją takie osoby jak fomersi? To osoby, które całą swoją aktywność (np. posiłek, wakacje, zakupy, uroczystość rodzinną, spotkanie ze znajomymi, itp.) rozpatrują pod kątem tego, jak przedstawią ją w mediach społecznościowych. Mamy nadzieję, że z Wami nie jest aż tak źle.

Niezależnie od wieku


FOMO możesz mieć Ty - dorosły, rodzic. Może też mieć Twój dziecko. Jak pokazują nasze najnowsze badania NASK - Nastolatki 3.0 zdecydowana większość młodych Polaków jest non-stop online. Niezależnie od wieku, stopnia wykształcenia czy płci. Smartfon, z którym młodzi ludzie niemal się nie rozstają i bez którego nie wyobrażają sobie życia, zastępuje im radio, telewizor, telefon i komputer stacjonarny.

Każdego dnia młodzi Polacy korzystają z Internetu średnio przez 4 godziny i 12 minut na dobę. To o 32 minuty dłużej niż trzy lata temu. 12% szacuje, że dziennie spędza w sieci nawet osiem godzin i więcej.

Stwierdzenie, że dziecko jest uzależnione od sieci jest często bardzo trudne. Dzieci i nastolatki, które mają problem z kontrolowaniem czasu online, mogą mieć różne objawy - od pogorszenia wyników w nauce, poprzez chroniczne zmęczenie, nagłe zmiany nastrojów, zachowania lękowe i depresyjne, aż po zachowania typowe dla osób uzależnionych (agresja, skłonność do kłamstw, irytacja, itp.).

- Jeśli zauważymy u dziecka takie reakcje, nie rozmawiajmy tylko o nadmierny korzystaniu z sieci. To może być efekt, a nie źródło problemu. Warto przyjrzeć się codziennej sytuacji dziecka. Być może spędzanie większości czasu online to efekt sytuacji życiowej - konfliktu z rówieśnikami, złej sytuacji w szkole, problemów rodzinnych - mówi Anna Borkowska z Akademii NASK.

Jak to leczyć?

Czy z FOMO da się wyleczyć? Oczywiście, że tak.

- Jeśli zauważamy u siebie oznaki FOMO, przede wszystkim zwolnijmy tempo. Usiądźmy i zastanówmy się, co tak naprawdę przeraża nas w chwilowym odcięciu od świata online. Przyczyna po pewnym czasie może okazać się naprawdę błaha - radzi Anna Borkowska, ekspertka Akademii NASK. - Warto też nauczyć się rozsądnie korzystać z mediów społecznościowych, dokonywać selekcji informacji, które do nas docierają, nie narzucać sobie niepotrzebnej presji. Pamiętajmy - nie musimy być ze wszystkim na bieżąco. Warto ćwiczyć też koncentrację tak, aby natłok wydarzeń i informacji nas nie rozpraszał - dodaje.

To jasne, że spędzanie czasu w Internecie może być także twórcze. To fantastyczne narzędzie ułatwiające życie. Będąc stale online często zapominamy jednak o relacjach z bliskimi, czy o rozwijaniu swoich pasji.

Dlatego zalecamy Wam kolejne lekarstwo na FOMO - choćby jedną dobę offline. Dzień bez telefonu komórkowego może być świetnym początkiem terapii.

Powodzenia!

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (7)
dodaj komentarz

 • teletubiś_gość

  13.08.2019, 07:53

  no i.....

  nie podejmując trudnych tematów o Tczewie tczpl publikuje jakieś tam pierdoły o byle czymś , po co to pisać jak każdy wie ,że telefon to tak niezbędna rzecz jak powietrze. Gadanie dla gadania.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx6.xx1 
 • +2

  observeur_gość

  13.08.2019, 11:37

  Kazdy? Kazdy Twojego pokroju czy kazdy kazdy? Jestem pragmatykiem, dla mnie telefon to urzadzenie do rozmów, samochód to przyrzad do wozenia d.py od punktu A do punktu B a zadbany dom to miejsce wypoczynku. Jesli dla Ciebie telefon jest czyms tak koniecznym to moim skromnym zdaniem masz problem. uzaleznienie to choroba i to sie leczy.

  Cytuj
  IP: 5.172.xx9.xx7 
 • +4

  mirek_gość

  13.08.2019, 08:59

  jak powiedziałem o tym szefowi, to roześmiał mi się w twarz i odpowiedział, że jak nie podoba mi się używanie telefonu (w pracy trzeba), to mam zmienić pracę....

  Odpowiedz
  IP: 83.20.xx3.xx6 
 • +1

  observeur_gość

  13.08.2019, 11:42

  Ja swjemu szefowi dałem numer grzecznosciowy po tym jak nie potrafil zrozumiec, ze moj czas wolny od pracy jest świetszy niz jego matka. Oczywiscie, ze były szykany i naciski, jełopy maja to do siebie, ze chcą wszystkimi sterowac. Ale jak zebrał kilka razy opier.ol od osoby, która uzyczyła mi swojego numeru na tę okoliczniosc (i vice versa, moj numer jest jej grzecznosciowym numerem) za to, ze dzwonił w niereformowalnych porach a do tego zachowywal sie jak cham ze wsi ze słoma w butach to odpuscil. Teraz dzwoni NAPRAWDE jak jest cos pilnego, ładnie sie przedstawia, wita sie i zegna. Mozna? Mozna, tylko wystarczy miec jaja.

  Cytuj
  IP: 5.172.xx9.xx7 
 • +2

  akcja_gość

  13.08.2019, 11:21

  nie dla każdego

  Taka akcja jest ok ale nie dla każdego. Dla mnie telefon jest narzędziem dzięki któremu zarabiam na życie, muszę mieć kontakt z klientami itp. Taka akcja jest ok ale kierowana do młodzieży.

  Odpowiedz
  IP: 37.120.xx6.xx2 
 • stefan_gość

  13.08.2019, 11:22

  15 lipca było.... brawo wy :D

  Odpowiedz
  IP: 83.23.xx6.xx8 
 • +1

  qq_gość

  13.08.2019, 18:11

  Ale kiedy ten dzień? A jak używam do i w pracy to co? Służy mi do zarabiania pieniędzy żebym mógł zapłacić podatki aby pisiory miały na pięćset plusy żeby mieć pusty elektorat. Ja muszę pracować z kom... także taki dzień możecie sobie a nawet musicie zastosować tylko w podstawówce ! Przed lekcją wszystkie smartfony do pudełka i odbiór na przerwie. I po sprawie. Nie będzie potrzebny 'dzien bez telefonu'. I aaa dobra temat rzeka. Wystarczy. Czekam na konstruktywną dyskusję.

  Odpowiedz
  IP: 5.173.xx4.xx7 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.